Modely pro scifisty #15: Falcon

Jak napovídá název dnešního článku, dostane nyní „svůj díl“ jedna z ikon klasické Star Wars trilogie – proslulý pašerácký frachťák Millenium Falcon. Osobitý přístup firmy Revell ke konstrukci Star Wars modelů – tedy snaha zpřístupnit modely a modelařinu dětem, nešikovným, nebo prací přetíženým jedincům, dostihla a postihla i známou létající hromadu šrotu slavného pašeráka Hana Sola.

Rychlostavebnice (Easy Kit) Falconu se ukrývá v rozměrné krabici s více než lákavým potiskem – na přední straně je obrázek letícího Millenium Falconu (profesionálně naaranžovaného modelu na pozadí jakési planetární soustavy), zadní stranu pokrývají fotografie zdánlivě perfektních detailů a obligátní reklamy. V krabici se skrývá dokonale přehledný barevný návod, šest rámečků s předbarvenými díly a dvě figurky (Han Solo a Chewbacca).

Millenium Falcon od Revella aneb kde soudruzi z bývalé NDR udělali chybu

Díly jsou perfektně vylisovány, solidně nabarveny a obstojně patinovány. Zde narazíme na první nedostatek – nějaký šikula kouřově napatinoval i průhledné díly, a to tak důkladně, že jsou neprůhledné. Zde si vypomůžeme „zmizíkem“ od firmy Gunze a s jistou dávkou opatrnosti s jeho pomocí odstraníme nevhodné neprůhledné očazení. Opatrně proto, že zmizík rozpouští okamžitě a střelhbitě veškeré nátěry, na kterých ulpí – bez ohledu na počet vrstev a druh barvy.

Po obhlídce a očištění průhledných dílů jsem usoudil, že pro začátek Falcona sestavím „na sucho“, což je záležitost na 30-60 minut. Podle návodu jsem z licích rámečků vyřezal součástky a secvakal dohromady jednotlivé podsestavy, načež následovala kompletace lodě. Nejprve se sestavuje spodní část – osadí se buďto podvozkem, nebo podvozkovými kryty (šachty podvozku mohly mít modelovou hloubku a snímatelné kryty pro zavřenou či otevřenou polohu jako u Lambdy téhož výrobce, ale máme smůlu, jsou ploché a mělké), výklopná rampa a blasterové čtyřče (má formu komolého jehlanu – brrrr). Následuje instalace vnitřních dílů rampy a zasklení střeliště.

Pak od přídě k zádi osazujeme jednotlivé díly bočnic a přepážky. Výrobce na některých místech doporučuje díly lepit (alespoň lepicí páskou), ale není to nezbytně nutné. Po instalaci bočnic následuje kompletace horní části lodě (prosklení střeliště, blasterové čtyřče, charakteristická anténa, přepážka v přídi a pilotní kabina). Po sestavení horního dílu ho osadíme na spodní část lodě a je hotovo. Ještě zaretušovat „svítící“ místa, kde byly díly odděleny od licího rámečku (hmota je světlejší, než patinovaný povrch) a můžeme se kochat.

Oko zálibně spočine na sestavené lodi – a zarazí se. Horní blasterové čtyřče míří ve vodorovné pozici kamsi do struktur přídě a dokonce před ním zaclání jakási deska! Oh ano – zde soudruzi z bývalé NDR udělali další chybu – kompletní věž horního blasteru je nižší, než by měla být – o cca 5 mm. Pak začnou před znepokojeným pohledem vylézat další nedostatky. Díly bočnic v zadní části lodi (kolem pohonu) nijak moc nenavazují a pilotní kabina taky ke zbytku lodě zrovna „nesedla“.    

Pokud bych model lepil, pomohl bych si tmelením a broušením, po kterém by následovaly opravy rytí a přebarvení celého modelu. Musel bych ale nějak upravit i celou horní blasterovou věž, udělat nová blasterová čtyřčata, vylepšit anténu a spáchat celou řadu dalších zásahů do konstrukce. To ale v dohledné době nehrozí.

Ve stávající podobě (tedy „z krabice“) je model nádherně členitou dekorací s perfektně vylisovanými a nabarvenými (až na zmíněnou chybu) díly, na které si několika logických úletů autora formy a pár víceméně zbytečných zjednodušení a nedostatků na první pohled nikdo nevšimne.

výrobce: Revell
délka: 37,5  cm
šířka: 29,5 cm
počet dílů : 54
cena: cca 990,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. modely postav
    ahoj, mate nekdo nejake zkusenosti se sci-fi modelama figurek ? Nejake jsem nasel u nas prodavat na http://www.resinface.cz, ale nikde na ceskem netu neni ani stopa, ze by se tomu nekdo venoval. Rad bych nejake informace o barvach a technikach.

  2. Doporučuju
    projet modelářskou diskusi na http://www.valka.cz , je tam i pár vláken o figurkách, včetně těch scifoidních. Jinak nebude od věci projít starší čísla Modeláře, zásady pro lepení, úpravy a barvení figurek jsou všeobecně platné bez rozdílu námětu.

  3. info o modeloch
    odporucam aj popozerat diskusiu na modelforum.cz

Zveřejnit odpověď