Modely pro scifisty #12: X-wing Revell

Vážení přátelé a sci-fi modeláři! Jak napovídá název dnešního článku, řeč bude o proslulém X-wingu, loňské novince firmy Revell. Po letitých modelech různých výrobců, jejichž ceny rostly přímo úměrně tomu, jak s léty klesala kvalita forem, se konečně na trhu objevil solidní model za přijatelnou cenu, která se podle prodejce pohybuje kolem 300,- Kč.

Firma Revell přistoupila ke konstrukci Star Wars modelů s jistou osobitou filozofií. Vyrábí je jako předem nabarvené rychlostavebnice systému klk-klak (Easykit), což znamená, že není třeba nic lepit a po hodině (i rychleji) vylamování z rámečků, začišťování a secvakávání vznikne hotový model. Systém stavby a interiéry takového modelu jsou většinou opravdu hračkové, ke cti výrobce je ale nutno dodat, že provedení vnějších povrchů je na nejvyšší úrovni. Skvělé negativní povrchové rytí je věrohodně jemné a zároveň dost hluboké, aby působilo přesvědčivě a nikoliv rušivě, spasování dílů už v první fázi není špatné a předem nanesená kamufláž je také provedena uspokojivě. Pořád je tu ale notná porce hračkovitosti – řada pohyblivých dílů (křídla, kryty podvozku), otvírací kryt kabiny, vyndavací figurky droida a pilota

A tu se chopí díla modelář. Porovnání s dostupnou dokumentací přineslo jednoznačný rezultát – tvary a veškeré vnější detaily téměř dokonale sedí na X-wingy ze „staré trilogie“, interiér je ale nutno doplnit a kamufláž udělat po svém, aby nabyla na věrohodnosti.

Vzhledem k tomu, že červenobílá klasika Luka Skywalkera je už dost okoukaná, zvolil jsem za vzor pro povrchovou úpravu osobní stroj Corrana Horna z dob, kdy byl policajtem u CorSecu. Corran miloval zelenou barvu, měl tedy celozelený stroj se známkami opotřebení, zeleno-bílého astromecha jménem „Whistler“ atd.

Při stavbě jsem postupoval klasicky. Nejprve jsem slepil některé podsestavy, přetmelil a přebrousil spáry a vyzkoušel sesazení dílů a podsestav „na sucho“.  Následoval nátěr dílů  základní kovovou barvou (ModelMaster steel – většina ploch, silver – detaily a vstupy motorů, titan -příď a trup, exhaust – vnitřky trysek, burnt metal – vnějšky trysek), kterou jsem fixoval příslušným lakem téhož výrobce. Pak jsem namíchal z akrylátu (Agama) světlou zelenou a vybarvil jí šachty v křídlech kolem motorů, ostatní interiéry dostaly nátěr světle šedou. Doplnil jsem interiér kabiny – dílem doplněním imitací různých přístrojů, dílem jejich domalováním, přebarvil pilotovu kombinézu na zeleno a obdobně upravil vzhled droida.

Zde je nutno udělat odbočku na téma palubní deska, podvozkové nohy, šachty a kryty. Palubní deska je děsivá – obsahuje jakési budíky a zasloužila by si předělat podle záběrů z filmu nebo počítačové hry, ale prakticky není pořádně vidět, a tak jsem na úpravy rezignoval.

Podvozkové nohy jsou řešené jako vyndavací, kryty hlavního podvozku jdou zavřít a přední kryt je snímatelný jednodílný, ač ho podle výkresu tvoří dva díly. Kryty hlavního podvozku i jeho šachty jsou celkem vydařené, přední šachta je hladká, aby tam šla zacvaknout přední noha podvozku. Přední kryt jsem podélně rozpůlil a pomocí maskovací pásky umístil po stranách šachty. Podvozek lze tudíž sejmout a šachty uzavřít, časem je ale asi zalepím na pevno, doupravím interiér a trvale otevřu kryt kabiny.

Napatinoval jsem vnitřní části křídla, sestavil větší konstrukční celky, namíchal (opět z akrylátu Agama) povrchovou zelenou barvu (možná moc tmavou) a natřel povrch stroje. Zbylou barvu jsem naředil a odložil na později, část jsem odlil, ještě ztmavil a natřel jí rám kabiny a pruhy na bocích. Pak jsem stroj slepil. Následovalo „oživení“ povrchu vybarvením některých detailů různými odstíny kovových barev a po jejich důkladném zaschnutí došlo i na patinování pomocí patinovacích fixů Gunze. Nejlepší výsledky přinesly speciální fixy na odřeniny kovového rázu, místy ale pomohlo tradiční odření barvy jemným smirkem až na „kovový“ podklad. Výsledek jsem pak fixoval matným akrylátovým lakem Agama.

Výsledek byl impozantní. Stroj nabyl tmavým nátěrem na zlověstnosti a vedle klasicky zbarveného X-wingu působí dojmem opravdu nebezpečného dravce.

Model je stavebně jednoduchý, dostatečně solidně zpracovaný a tudíž vhodný jak pro modeláře jako základ na soutěžní speciál, tak pro libovolného příznivce Star Wars, který nikdy žádný model nestavěl.

X-Wing
výrobce: Revell
délka: 21,8  cm
rozpětí: 19,5 cm
počet dílů : 38
cena: cca 300,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. ZAJÍMALO BY MĚ, KDE JSI TEN MODEL SEHNAL. TENHLE JE FAKT ÚŽASNEJ

  2. Střelec
    Já ho koupil v Plzni, kam mi ho dopravil spřátelený obchodník. Momentálně ho ještě nabízí “Pecka modelář” ve svým netovým obchodě. Menší, ale daleko luxusnější je model od Fine molds. Je v měřítku 1/72, stojí přes 800,-, barvení řeší výrobce dokonalou sadou obtisků a nabízí ho obchod.valka.cz . Osobně mám dojem, že zatímco konstrukce Revellského kitu vyšla z modelu MPC, rytí je podle Fine molds. Všichni výrobci ale nabízejí standardní bílo-červenou kamufláž (Revell předbarvenou), tuhle privátní zelenou kreaci mi jeden odborník vyšťáral v SW komiksech. Jinak je teď k mání naprosto luxusní Slave I – taky Revell. Perfektní výlisky a patina zpracovaná tak, že se mi do ní nechce šáhnout.

Zveřejnit odpověď