Britský dvojmístný stíhací letoun Bristol F.2B Fighter, zvaný prostě Bristol Fighter, nebo krátce Biff, neměl mezi letci nejlepší pověst. Neprávem – jednalo se totiž o zdaleka nejúspěšnější dvojsedadlovku první světové války, který vydržela ve službě u RFC, později RAF, ještě dlouho po válce. Poslední kusy byly vyřazeny ze služby až v roce 1932.
Na frontu se nové letouny dostaly na jaře roku 1917. První bojové nasazení však dopadlo neslavně. Skupina šesti Bristolů se nad Arrasem setkala s pěti Albatrosy od Jasta 11. V nastalém boji byly čtyři Bristoly sestřeleny a další těžce poškozeny. Britští piloti uplatňovali taktiku obvyklou pro průzkumné a bombardovací letouny, kdy skupina letěla v sevřené formaci a veškerá tíha obrany proti nepřátelským stíhačkám spočívala na střelcích – pozorovatelích. Byl to důsledek fatálního nepochopení kvalit nového stroje a není divu, že podobně dopadly i další mise.
Mělo to několik důsledků. Pověst o střetnutí se rychle rozšířila mezi letci na obou stranách. Němečtí letci po přistání hlásili, že nový anglický letoun nepředstavuje hrozbu a od začátku jej podceňovali. Britské velení pod dojmem ztrát uznalo, že je třeba změnit taktiku a Biffy konečně začaly být používány jako plnokrevná stíhačka pro manévrový boj. Teprve teď se naplno projevily jejich kvality. Ač velký a poměrně těžký, byl Bristol Fighter obratný a především disponoval přebytkem výkonu a dostatečnou strukturální pevností. Brzy si vydobyl pověst respektovaného protivníka a mezi posádkami doznal značné obliby. Nejúspěšnější osádkou se stal kanadský pilot Andrew Edward McKeever, DSO, MC & Bar, DFC & Bar s osobním skóre 31 nepřátelských strojů, jeho pozorovatel Leslie Archibald Powell, MC & Bar sestřelil 19 strojů protivníka.
Kapitán J.C.Bigglesworth na Biffu nikdy nelétal, proto měl tendenci jej podceňovat; přidělení tohoto typu dvojici Vega – Kovář v bigglesovské realitě byl ovšem od plukovníka Raymonda geniální tah. Správně předpokládal, že dvojice návštěvníků z jiného světa bude sehraná a jestliže byl Vega pilot od přírody, Kovářovo střelecké mistrovství bylo pověstné. S Vegou za kniplem a JFK na místě střelce se jejich společné skóre vyšplhalo na 12 německých strojů během prvního týdne. Jejich Biff byl zbarven trochu netradičně; namísto khaki na horních a bočních plochách byl celý v šedomodré barvě, s výrazným červeným pruhem na bocích trupu. Motor pak byl šedý a spodní plochy v barvě lakovaného plátna, jak bylo obvyklé. Kromě britských výsostných znaků letoun nenesl žádné další označení.
Model Bristol Fighteru existuje v obou hlavních měřítkách. V měř. 1:72 je na výběr letitá stavebnice firmy Airfix ze 60. let; kvalita zpracování odpovídá době vzniku, sestavení je jednoduché a nezáludné. Tato vykopávka se spolu s dalšími v poslední době znovu objevila v reedici na pultech modelářských obchodů.
Druhou možností je short-run od ruské firmy Roden. Za cenu jen o málo vyšší je k dispozici kvalitní model s řadou drobných detailů, včetně kompletního motoru RR Falkon, který lze postavit odkrytý. Stavebnice rovněž obsahuje dva typy kulometů a dvě vrtule – dvojlistou a čtyřlistou. Stavbu provází problémy typické pro technologii short-run, navíc v ruském podání. Ačkoliv jsou jednotlivé díly vylisovány poměrně čistě, je třeba je vydolovat z masivních nálitků, což u drobných křehkých dílů není vždy jednoduché. Pozor je třeba si dát při usazování horního křídla, protože každá vzpěra je zvlášť a je tedy nutné použít nějaký přípravek pro dodržení správné geometrie. Velkou slabinou stavebnice jsou obtisky. Poměrně velký aršík obsahuje dva typy výsostných znaků a označení pro několik strojů, nicméně kvalita za mnoho nestojí. O obtiscích od Rodenů se říká, že jsou buď tuhé jak prkno, nebo se rozsypou. Obtisky v mojí stavebnici byly jak prkno a navíc se rozsypaly. Příliš nepomohlo ani použité změkčovacích vodiček. Možným řešením je celý aršík přestříknout bezbarvým lakem, obtisky nalepit rozředěným disperzním lepidlem a co nejdříve zafixovat lakem.
V královském měřítku je k dispozici vynikající stavebnice od firmy Eduard, a to jak v edici víkend, tak „plná“verze obsahující leptané díly.
Více informací o Biffu viz např. http://cs.wikipedia.org/…_F.2_Fighter
to bude mit Risa radost
!