Jedním z fyzicky realizovaných, leč nenasazených německých projektů byl i „jednorázový“ raketový stíhač „Natter“ firmy Bachem.
Archiv rubriky: Modely pro scifisty
Modely pro scifisty #86: Utajené německé projekty – Horten Ho IX
Dnes přichází na řadu jeden z nejproslulejších druhoválečných německých leteckých projektů – samokřídlo Horten. Dokonalé čisté tvary, nadčasový design a spousta podivných pověstí dělají z tohoto stroje jedno z technických mystérií třetí říše a ufologickou legendu.
Modely pro scifisty #85: Mi-24 Lovců monster
Najednou se ozvalo hromové zadunění, to když nad námi v malé výšce přeletěl vrtulník a zamířil k nákladní lodi. Vítr a kapičky slané mořské vody osvěžily všechny u zábradlí. Při průletu na nás zamávala osoba u palubního kulometu. „Debilové!“ zařval Milo a mával na oplátku.
Modely pro scifisty#84: Německé projekty – Gotha P.60 C
Dnes se seznámíme s projektem, který měl být konkurencí stroje Horten. Tým v Gothaer Wagonfabrik těžce nesl, že jim byl do výroby přidělen cizí typ letadla – již známý Horten IX. Pokusili se proto o vlastní konstrukci, která měla být podle názoru jejich konstruktérů daleko lepší. A tak vznikl projekt P.60.
Modely pro scifisty#83: Artefakt pro steampunkery – Invicta 1804
Na FP se několikrát rozpoutaly diskuse na téma „steampunk“. Konají se i akce ve steampunkovém stylu, takže nebude od věci jeho vyznavačům zpřístupnit jeden vzhledově zajímavý artefakt. Je to model Trewithickovy lokomotivy Invicta z roku 1804. Trewithick tou dobou stavěl „silniční lokomotivy“ a železniční stroj byl výsledkem sázky s majitelem dolů, který hledal náhradu za koně a za stabilní stroje, tahající vozy pomocí navijáku. Výsledek – údajně první lokomotiva – ze všeho nejvíc připomíná budík s parním pohonem.
Modely pro scifisty #82: BIČ – 17
Dnes se seznámíme se sovětským projektem speciálního kanónového stíhače BIČ – 17. Šlo o speciální samokřídlo, vyzbrojené dvěma bezzákluzovými kanóny DRP konstruktéra L. V. Kurčevského. Ano – skutečně šlo! Stroj byl v roce 1935 rozestavěn a v roce 1936, kdy byla stavba na základě zrušení programu bezzákluzových děl přerušena, byl hotov zhruba ze 60%. Jak vyplývá z výše řečeného, stroj byl stavěn pro konkrétní zbraně.
Modely pro scifisty #81: Enterprise vs. Enteprise
V rámci uvedení nového startrekovského filmu se nelze nedotknout opět akademických debat ohledně faceliftu třídy Constitution. Papírových modelů USS Enterprise a jejích následných evolucí je na internetu velké množství, já jsem si vybrala pro ultimátní souboj mezi starým a novým dva freečkové modely od stejného autora – Rolanda Havrana aka Rawena. Takže tu máme třídu Constitution v nikterak makabrózním měřítku a navíc je to hezké a české.
Modely pro scifisty #80: PT/PSN
Dnes se seznámíme se speciálním bojovým prostředkem – kluzákovým nosičem pum. Začátkem 30. let se v SSSR zabývali konstrukcí celé řady bojových prostředků. Jedním z nich byla i dálkově řízená bojová technika. Testovalo se leccos – rádiem řízené tanky, torpédovky a letadla. Nešlo ale o modely – vše byly skutečné stroje, upravené pro řízení rádiem. Skupina inženýra S. F. Valka se od roku 1934 zabývala projektem PT (planiruščuja torpeda – kluzákové torpédo) pro námořní letectvo. Výsledkem jejich snažení byl z donedávna nezvyklý hybrid střely a bombardéru, který lze považovat za prapředka dnešních dronů.
Modely pro scifisty #79: Angel Interceptor (Airfix, 1/72)
Na přelomu loňského roku se na pultech modelářských obchodů objevila stavebnice neznámé proudové stíhačky s lomenými křídly a výrazně protaženou ostrou přídí. Výrobcem modelu je firma Airfix a jedná se o reedici letitého modelu z televizního seriálu Captain Scarlet and the Mysterons z roku 1967.
Modely pro scifisty #78: Batplane III
V loňském srpnovém díle modelárny jsme si připomněli skromné začátky boje proti zločinu v Batmanově pojetí. Jelikož i superhrdinové musí držet krok s dobou, dnes přeskočíme o pár desetiletí dále, do let šedesátých.