Podobné názvy, ergo na podobných krabičkách se stejným jménem autora, holt asociují podobné hry. Profesionálové by měli být vůči efemerním pocitům odolní, ale i oni jsou jenom lidé (nebo – jako v našem případě – nadlidé) a tak se občas holt seknou. (Nebo – jako v našem případě – minou s pravdou o celé světelné roky.) Ovšem málokdy jsem omyl přiznávali raději…
V redakci jsme spíš doufali než věřili v to, že uvnitř škatulky nás čeká zcela jiná hra, ale je to pravda. Malé velké galaxie mají s Malými velkými královstvími společné opravdu jen dvě třetiny názvu a velikost – jinak jsou zcela jiné!
Hexaedrový konvertor
S malou hrou se stanete velkým imperátorem, který je nucen rozšířit životní prostor svých poddaných. Má k tomu kromě karty domovské galaxie do začátku dvě rakety, uprostřed stolu pár karet kolonizovatelných planet a možnost hodit si čtyřmi kostkami. Každá šestistěnka nabízí na každé své straně jednu akci – přelet raketou, těžbu energie, vývoj kultury, ekonomický nebo diplomatický vzestup a využití kolonie nebo rozšíření impéria. A jakmile hodíte, tak to začne…
Padlé možnosti můžete buď využít, nebo „přehodit“, jednou zdarma, pak za malý poplatek v podobě bodu energie. Jakmile se rozhodnete, co podniknout – přičemž nejste omezeni ani v pořadí, ani v pokusech změnit nějaký hozený symbol – soupeři mohou za jediný bod kultury vaši akci napodobit. Smůla při hodu je tak vykázána do patřičných mantinelů, ještě zúžených konvertorem, který za cenu dvou kostek umožňuje libovolně nastavit třetí.
Na planetách lze využít jejich specifickou akci, nebo je kolonizovat. Pokud budete při kolonizaci nejúspěšnější (nikdo neřekl, že to nemohou zkusit třeba všichni hráči), získáte kartu do svého portfolia, s ní nějaké ty body a onu akci, kterou od té doby můžte aktivovat (až na výjimky) pouze vy.
Hraje se, dokud někdo nezíská 21 bodů. Pak se dotáhne kolo a odkryjí karty tajných úkolů, které mohou, ale nemusí přinést ještě pár bodíků navíc a tím pádem zvrat v celkovém pořadí. Podle počtu zúčastněných je za půl až hodinku po všem a můžete si dát odvetu – přičemž dost pochybujeme, že odmítnete.
…a Ničemná galaxie
Malá velká království prominou, ale v redakci si myslíme, že Malé velké galaxie je o délku krabičky trumfly. Království jsou velkou hrou pro malé hráče, Galaxie malou hrou pro velké hráče. Získávat v nich vlastně potřebujete hned čtyři hodnoty: energii a kulturu, diplomacii a ekonomiku, přičemž pouze dvě a dvě jsou – a to jen dílčím způsobem – zaměnitelné. Každou planetu můžete „využít“ také dvěma způsoby, ale jen jeden má okamžitý efekt; nemluvě o jejich úloze coby zdrojů. Navíc postupně podle svého rozvoje nabíráte další rakety a kostky, takže vaše možnosti i hra samotná gradují s blížícím se závěrem…
O omezení štěstěny už byla řeč, a k tomu si přidejte i omezení počtu planetárních karet na stole, takže než se vám ohrají všemožné varianty vzešlé ze čtyřicetikusového balíčku, potrvá to sakra dlouho, a než je prokombinujete s různými strategiemi, strávíte s hrou tolik hodin, že za tu dobu bych je já snad dokázal i vypočítat. (Kdysi jsme to ve škole brali, variace, permutace a defraudace, nebo tak nějak se to oddělení matematiky jmenovalo, ale protože jsem pro počty neměl nadání, šel jsem fušovat do kultury.)
Každopádně jsou MVG výtečná, skvěle vyvážená hra. Naplánování strategie podle hozeného výsledku chvíli trvá, ale možnost opičit se po zvolené akci klade nároky na pozornost soupeřů a ti se tím pádem nenudí. Variant, co a kdy v každém tahu podniknout, je víc než hvězd ve vesmíru a přitom do sebe všechno sympaticky kompaktně zapadá a vystačí si s hodnotami 1-7. A navíc v případě zájmu a/nebo absence spoluhráčů můžete hrát sami proti hře, respektive proti tzv. Ničemné galaxii, což je název přesně tak roztomilý, jak je ona galaxie nebezpečná.
O velké výhodě spočívající v malé hře, která se vejde i na noční stolek, snad ani nemá smysl se rozepisovat, jakož ani o snadné převozitelnosti a tak dále. Proto uzavřeme tento text poděkováním REX hrám za to, že si můžeme MVG užít v češtině. (Sám totiž nemám talent na jazyky, a proto dělám do kultury – ale to jsem myslím už psal.)
Malé velké galaxie
Autor: Scott Almes
Vydal: REX hry
Počet hráčů: 1 – 5
Doporučený věk: 14+
Doba hry: 30 min.
Cena: 449 Kč