Historický kvíz s glóbusem čili Co si doma neuděláte

Víte, který ostrov dal název kalhotám do půli lýtek? Kdo objevil Viktoriiny vodopády? Co symbolizuje královské jablko? Jak se dnes jmenuje bývalý Benáres? Kde je buddhistický chrám Borobudur? Jestli ano, je tato hra od vydavatelství Dino Toys přesně pro vás. Jestli ne, tak tím spíš.

historicky-kviz-s-globusemSvým způsobem není příliš jasné, proč se kvízové hry stále dobře prodávají. Vždyť si stačí nastříhat pár čtvrtek, otevřít encyklopedii nebo notebook a otázky a odpovědi čitelně zapsat. – Aha, čitelně… No tak nic. Každopádně i kdybyste si dali tu práci a otázky vymysleli, na klávesnici naťukali, graficky zpracovali, vytiskli a zalaminovali, tak tak hezký glóbus, jako je přiložen do krabičky s tímto kvízem, doma nesplichtíte, o to se s vámi vsadím.

Invaze zlodějů vědomostí

Základem je pět balíčků otázek různých stupňů obtížnosti, ale jednotného historicko-zeměpisného tématu. K nim návod nabízí šest variant her včetně té pro jednoho hráče. Je mezi nimi i takzvaná „Soutěž generací“, která počítá s účastí dětí nad dvanáct let věku, a my si myslíme, že laťka mohla být nastavena ještě o trochu výše. Koneckonců učiňte sami pokus na prepuberťácích a zeptejte se jich, v jakém státě jsou mayské památky v Quiriquá, jak se říká sbírce obrazů nebo v jakém slohu je postaven Dům U Černé Matky Boží. (Pokud vaše ratolest dokázala všechny otázky zodpovědět, svažte ji, hoďte do sklepa a prchněte na nějaké odlehlé opuštěné místo, neboť invaze zlodějů těl právě začala.)

Každopádně ať už bez dětí nebo s dětmi (protože jim potřebujete dokázat, že stáří je moudřejší, když už všechny ostatní výhody jsou na jejich straně) je tato hra výzvou. Jednoduché otázky najdete tak na levelu jedna, pak začíná obtížnost velmi, ale velmi strmě stoupat. „Kdy vyhlásil Východní Pákistán nezávislost jako Bangladéš?“ je například otázka z druhé úrovně, a pátá se pídí po místě narození Johannese Brahmse. Ano, u každé otázky jsou vždy čtyři možnosti odpovědí, ale pomůže vám u toho Brahmse nabídka: Neapol, Hamburk, Vídeň nebo Varšava? Mně nepomohla – ale už vím, že to byl Hamburk.

Ovšem možná vám pomůže glóbus. Při všech hrách je povoleno jej používat jako další nápovědu, a i když na něm ani s lupou nenajdete miniaturního člobrdíčka přisátého k pidicecíku minimaminky a s mikronápisem Honzík Brahmsů na malilinkaté prdýlce, tak vám může osvěžit zeměpisnou paměť, nebo alespoň zaměstnat ruce, abyste si nervozitou neokusovali nehty. Doby školních glóbů, které se otáčely kolem středové osy a vrzaly v pólech, jsou totiž už dávno pryč a glóbus od Dinotoys má mnohem vychytanější točivý moment.

Diskutabilní je rozřazení otázek do obtížnostních stupňů, protože různým lidem sice připadaly různé otázky různě těžké, ale u některých jsme se shodli, že by měly být v kategorii pět, ne-li šest, všichni. Tak snad příště.

historicky-kviz-s-globusem2Faktem je, že komu kultura, historie a památky říkají tolik, jako mně americká softballová liga, bude asi mírně otráven, ale pokud si nemyslíte, že Albert Einstein objevil řeku Zambezi, máte jistou šanci. A jestliže vás o ni přítel/kyně připraví a vyhraje na celé čáře, pořád máte naději, že si vás bude chtít usmířit. A i kdyby se místo usmiřování sbalil/a a odešel/a za chytřejší/m, vždycky vám zbyde glóbus.

Historický kvíz s glóbusem
Autor: neuvedeno
Vydal: Dino Toys s.r.o.
Počet hráčů: 1 – ?
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 30 min.
Cena: 479 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

Zveřejnit odpověď