Kdo nezažil, nepochopí, ale střední generace ví, jakou bombou byla hra Kamionem po Evropě. K Monopolům se dostal málokdo, Sázky a dostihy byly plné koní, které leckdo nemusel, ale mít možnost v roli tiráka brázdit Evropu, to bylo něco!
„Kamion“ byl prostě hra velkých dálek, velkých peněz a velkých dobrodružství. Hra pro kluky. Hra, která se v nedávné retrovlně dost sháněla a platily se za ni nemalé částky. A hra, která se právě vrací.
Co bylo…
V leckterých rodinách to byl výměnný obchod: já si s tebou zahraju Dostihy, když ty se mnou pak Kamiona. A většinou nebyl problém jej uzavřít, protože Kamion měl a má jednoduchá pravidla. Za poplatek koupit kartu zakázky, což je vlastně pověření převézt neidentifikované zboží z jednoho města do druhého, a vyinkasovat za to odměnu.
Cestovalo se prostřednictvím hodů kostkou po schematické mapě Evropy, po městech s tehdy exoticky znějícími názvy jako Rostock, Bremen, Frankfurt a M., Strasbourg, Zürich, Trieste nebo Venezia. Dojeli jste do města, „naložili“ patřičný počet kontejnerů na kartu zakázky, a odvezli je do dalšího města.
Do kamionu se vešlo šest kontejnerů, pokud jste investovali do přívěsu, pak deset či dvanáct. Zakázky byly na různý počet kontejnerů, a tak šlo hlavně o to, kdo si lépe naplánuje trasu (a občas i správně sečte 5 + 2 + 6) a šikovněji vydraží karty zakázek, a komu náhoda nebude příliš házet do cesty značky zákaz vjezdu a objížďka. Ta první se umístila vždy na políčko, odkud někdo odjel hozením jedničky, pozici druhé určovaly karty náhody.
…a co je
Širším popisem toho, co bylo, jsme vás počastovali samozřejmě proto, že nic zásadního se naštěstí neproměnilo. Herní plán je sice menší, ale zato opatřený doprovodnými obrázky ke každému městu, a pokud nám paměť dovoluje posoudit, vše ostatní zůstalo při starém. Zakázky se nezměnily (a jestli, tak sakra málo), texty na kartách náhody taky ne (a jestli, tak sakra málo), města a spojnice mezi nimi rovněž ne (a jestli…), jen značky vyrostly z papírového provizoria do dřevěně-samolepkové krásy.
Z čehož plyne, že pamětníci tesknící po hře zmizelé v propadlišti času mohou směle zamáčknout slzu v oku a zakoupit si novou verzi, a ti mladší mají příležitost se zamilovat. Jasně, nabídka her je širší a současné bezcelněkontrolní překračování evropských hranic trochu skrouhne příchuť zakázaného ovoce, ale nic nemůže změnit fakt, že první „eurohra“ v Česku zůstává co do poměru náročnost pravidel vs. variabilita hraní nepřekonaná.
Výsledek totiž máte většinou ve svých rukou. Mimo jiné i proto, že do měst se nemusí „dojíždět“ na přesný hod a tudíž náhoda má zhusta smůlu, a také proto, že před naložením máte karty zakázek skrytě v ruce a protivníci zhusta netuší, jak moc stojíte o kterou zakázku a jestli se jim vyplatí dražit proti vám.
Jako plus si přičtěte stylovou krabičku v podobě kamionu (dokud jsme ji neotevřeli, tak jsem nevěřil, že se tam ten herní plán může vejít), či možnost upravit si délku hry, jako mínus snad až příliš tenké bankovky. A my v redakci se už těšíme na nějakou výroční edici s opravdickými malými kamionky a malinkými návěsy, do kterých budeme opravdu nakládat maličké kontejnerky…
Kamionem po Evropě
Autor: neuvedeno
Vydal: Dino Toys
Počet hráčů: 2 – 6
Doporučený věk: 10+
Doba hry: 60 min.
Cena: 549 Kč
Naprosto souhlasím, kdo nezažil, nepochopí hra Kamionem po Evropě se opravdu dost blbě sháněla. Ale kdo hru sehnal tak neznám nikoho kdo by litoval.