Warhammer 40 000: Dawn of War aneb 40k goes RTS

Mohutnému a již dvě desetiletí piplanému světu Warhammeru 40k se po dlouhém čekání dostává počítačového zpracování, které ho je hodno. Ať už ve službách Čtyř sil Chaosu, Kaela mensha Khaina, božského Imperátora nebo jen s výkřikem Waaaagh! na rtech, naskytne se vám možnost vžít se do kůže generála v pochmurném světě temné budoucnosti, v níž není nic než válka…

Warhammer 40k můžeme znát hlavně z knih a stolních her. V počítačové podobě se doposud objevila dvoudílná série akční střílečky se strategickými prvky Space Hulk, trojdílná tahová strategie Rites of War, realtime strategie a podprůměrná FPS Fire Warrior

Nejčastějším ztvárněním světa W40k (kromě již zmíněných knih, karetní hry a několika samostatných stolních her) je stolní válečná hra (wargame). Mezi hráči tohoto typu her vyznačujících se hlavně nutností kupovat a barvit armády modelů a pak s nimi podle složitých pravidel vést bitvy je W40k jednou z nejhranějších. Hned po svém předchůdci – taktéž notně známém Warhammer Fantasy Battles, odehrávajícím se v jiném, tentokrát high fantasy univerzu.

Díky hře Dawn of War se poprvé svět Warhammeru 40k (i když v notně okleštěné verzi) ukazuje PC hráčům z onoho oblíbeného úhlu pohledu – generála velícího desítkám futuristických válečníků a strojů v reálném čase. Ve stolní hře má hráč na výběr z něco kolem patnácti jedinečných ras a bezpočtu jejich různých variací – v Dawn of War se musíme spokojit se čtyřmi, přičemž navíc ještě není k dispozici ani čtvrtina jejich stolního arzenálu.

Ve zkratce se pak jedná o svižnou strategii notně evokující Warcraft III: Reign of Chaos, která vyčnívá nad průměr hlavně zasazením do jedinečného světa, chytlavým multiplayerem a masivními bitvami, od kterých vás příliš nezdržuje stavění budov nebo management surovin.

Stejně jako ve strategiích od Blizzard Entertainment nejde o to postavit co nejvíce co nejsilnějších jednotek a poslat je směrem, kde tušíte nepřítele, ale o pečlivé zkoumání toho, jakou strategii nejspíše nepřítel pro nadcházející bitvu zvolí a jaké typy jednotek lze z jeho strany čekat. Rozhoduje následná příprava vlastní armády i taktiky pro nadcházející střet. Každá potyčka pak nutí hráče do další potyčky svou strategii trochu pozměnit, aby se jeho šance na vítězství zvedly.

V bitvě nakonec nejde o počet a kvalitu, ale o umístění, efektivní využití zvláštních vlastností a schopností každé jednotky i stroje a jejich vytříbení podle reakcí protivníka a případných úspěchů/neúspěchů v již proběhnuvších dílčích konfliktech. Podmínkou takového zážitku je samozřejmě hraní na obtížnost Insane… Kromě zmíněné –Craft série od Blizzardů zatím žádná realtime strategie tolik nepodporovala okamžitou taktiku i pečlivé plánování několik minut dopředu. O to víc je tato vlastnost zřetelná v multiplayeru, do kterého si každý hráč přináší své oblíbené postupy a jejich variace.

Stylizace hry do světa W40k a komunity která jej uctívá je úžasné – dokonce i položka Options v Menu je obdařena nadpisem Adeptus Mechanicus Departmento Manufactorum. Můžete si dokonce zvolit barevné schéma armády, se kterou půjdete do boje (stejně jako se barví modely pro stolní verzi), a hlášky jednotek jsou prostě úžasné.
 
Grafika hry je detailní a správně bytelná, čímž světu W40k neskutečně sedí. Každičký model ve hře, od patníků u rozbouraných silnic přes gigantické katedrály až k mohutným tankům, je designován podle své předlohy ve stolní hře. Schválně si je všechny zkuste najít v eshopu
www.games-workshop.cz. Několik inovativních prvků se sem sice vloudilo, ale ty neurazí ani pravověrného fanouška. Nároky hry (pokud si chcete skutečně zahrát) se pohybují kolem 3GHz procesoru s 512 MB DDR pamětí a grafickou kartou minulé generace. 

 

Na vývoji hry se podílela otcovská firma celého světa W40k Games Workshop. Tudíž je všechno, co ve hře uvidíte, pečlivě vybráno, umístěno a odůvodněno. Fanouškovo srdce zajisté nad množstvím odkazů a narážek obsažených ve veškerém dění hry radostně zaplesá. Ať už tedy tíhnete k tajemným a mocným Eldar, brutálním a barbarským Orkům, fanatickým a bojovným Vesmírným mariňákům nebo jejich zrádcovskému ekvivalentu Chaosu, budete spokojeni, protože hra je za každou ze zmíněných stran úplně jiná, včetně některých zásadních herních mechanismů.

Temný gothic science fiction ráz byl tvůrci dodržen a zklamán nebude žádný ze dvou cílových táborů – milovníci realtime strategií ani uctívači Warhammeru. Pokud však do některého z nich nepatříte, pak vás titul nejspíš nijak nezaujme. Ačkoliv je technická stránka na špičkové úrovni, hratelnost od poloviny trochu pokulhává a jestliže nemáte možnost multiplayeru, zvolte raději konvenčnější a osvědčenější titul.


Jiné počítačové hry ze světa Warhammeru 40 000

Warhammer 40,000: Chaos Gate – Tahová strategie o křížové výpravě kapituly Utramarines proti silám Chaosu. Starší, ale stále zábavná hra, využívající prvky z 2. edice W40k, čímž se kvalifikuje na raritu.

Warhammer 40,000: Fire Warrior – Roku 2003 vydaná FPS ve které se zhostíte role Kaise, válečníka z ohnivé kasty mladé rasy Tau. Průměrná hratelnost s neuvěřitelně nudnými a repetitivními misemi. Jednoznačně nejhorší z Warhammer her pro PC.

Warhammer 40,000: Rites of War Povedená tahová strategie s velkým záběrem (více hratelných ras) poprvé ukazuje 3. edici Warhammeru 40k (dnes hrajeme 4. edici světa). Graficky a stylově úžasná, bohužel zdlouhavá a ke konci strašlivě nudná.

Final Liberation: Warhammer Epic 40,000 Tahová strategie s otřesnou grafikou a dost archaickou podobou světa 2. edice W40k, přesto nabízející pár vychytávek. Proslavila se s vým zpracováním šílených orčích armád. 

Space Hulk – Legendární FPS inspirovaná deskovou hrou z 3.edice W40k, ve které se speciální jednotky Terminátorů (mariňáci v takzvaných dreadnought terminator zbrojích – rozuměj pochodujících tancích) pouštějí do útrob zničených vesmírných korábů a bojují s první linií útoku děsivé rasy Tyranidů – Genestealery.

Space Hulk: Vengeance of the Blood Angels Pokračování minulého titulu, přinášející ještě více prvků realtime strategií a ještě více drsné FPS akce. Bohužel se ztratil v konkurenci jiných FPS.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. já se pořád nemůžu rozhodnout – koupit či nekouit???

  2. koupit!!!! ja koupil a nelituju, mam to par mesicu a furt mne to bavi (v on line multiplayeru jsem uz odehral tak 250 her), navic chystany datadisk vypada moc slibne…kazdy vecer minimalne 200 lidi v lobby takze je furt s kym hrat, z CR hraje 10 lidi co znam, par ze slovenska, takze taky dobry…

Zveřejnit odpověď