Hra Ubongo má ultrajednoduchá pravidla, přitom však dokáže pořádně potrápit mozkové závity. A nejlepší na ní je, že je pokaždé jiná a natrénovat a znevýhodnit tak nováčky v podstatě nejde.
Barevné dílky, skládejte se!
Principem hry je totiž různě tvarované dílky (připomínající tetrisové) „naskládat“ do určitého „obrysu“ tak, aby nepřesahovaly, ale zároveň v něm nezůstalo volné místo. Ale od začátku – každý hráč (může jich být od dvou do čtyř) si na začátku vezme určitý počet karet. Na každé je obrys (pokaždé jiného tvaru) a nad ním řada symbolů, pod každým z nich pak tři (na druhé straně karty, určené pro další kolo hry, čtyři – nebo můžete hrát obě verze zároveň a kartu pokaždé otočit) obrázky různých dílků. Těch je dvanáct druhů a každý hráč si vezme od každého jeden. Hráč, který začíná, hodí speciální kostkou, na níž jsou symboly z karet – podle toho, co padne, si všichni vyberou ze své hromádky určité druhy dílků a pokouší se je nacpat do obrysu na kartě. To vše samozřejmě v časovém limitu, který měří přibalené přesýpací hodiny. Ten, komu se to podaří jako prvnímu, zvolá „Ubongo!“. Karta se odkládá (nebo otáčí), bere se další a jiný hráč hází kostkou a otáčí hodiny…
Hon za diamanty
Jenže jen takto by to byla tak trochu nuda. Proto ve hře nejen skládáte, ale i sbíráte. Konkrétně diamanty různých barev, které před zahájením hry náhodně „rozhodíte“ do otvorů hracího plánu. Jsou uspořádané do řad; každý si postaví před některou svou figurku. Ten, kdo v tahu (=jedna karta/jedna strana karty) zvítězí, může se posunout o několik řad a vzít si dva diamantky. Cílem hry je totiž shromáždit co nejvíc diamantů jedné barvy, takže se posunování může hodit. Kdo skončí jako druhý, může se posunout o méně řad atd.; dva diamanty berou každopádně všichni, kromě toho, kdo nezvládne poskládat dílky v časovém limitu, ten si nebere nic. Hra končí, když se doberou karty, anebo si můžete pravidla upravit a hrát, dokud nedojdou diamanty (nemusí se to vzájemně vylučovat).
Vyrovnané šance
Jednoduchá pravidla a univerzální námět společně s nadstavbou v podobě honby za diamanty z Ubonga dělají ideální titul pro všechny věkové skupiny. Navíc zabere jen zhruba půlhodinku, takže vhodně vyplní krátké volné chvíle. V tom se podobá hře Duch!, kterou jsem recenzovala minule, na rozdíl od ní je však záludnější v tom, že nejde tak snadno nacvičit. Jelikož máte před sebou pokaždé jiný tvar a jinou kombinaci dílků, hodiny strávené nad hrou vám v dosažení vítězství moc nepomůžou. Takže jakmile nováčci pochopí pravidla, nic nemáte jistého. Zároveň zde samozřejmě figuruje i prvek strategie, kdy musíte nejen plánovat své posuny na hracím plánu dopředu, ale i ostřížím zrakem sledovat spoluhráče, respektive jejich diamanty, a v případě potřeby jim diamanty v „jejich“ barvě ukrást.
Nekonečně variant
Pokud hra přestane bavit, můžete zkusit některou z jejích četných variant. Pro předškolní děti je určené Ubongo Junior s méně dílky, pro náročnější a zkušenější hráče Ubongo Duel a Ubongo Extrem, které má šestiúhelníkové obrysy a upravená pravidla. Velmi zajímavé je Ubongo 3D, v němž jsou místo placatých dílků krychličky a tvary se staví i nahoru. V Ubongu Trigo jsou zase dílky sestavené z trojúhelníků. Pokud je vás víc než čtyři, vyšlo i rozšíření klasické verze pro pět a šest hráčů. Principem hry se inspirovala i stejnojmenná karetní hra a pro cestovatele jsou speciální verze několika variant. Na výběr je toho tedy opravdu dost. Tak hurá vyzkoušet a ať máte co nejvíc důvod křičet „Ubongo!“.
Kompletní pravidla si můžete přečíst zde.
Klady:
+ jednoduchá pravidla
+ univerzálnost
+ spousta variant
Zápory:
– po čase stereotyp
Pavla Lžičařová (šéfredaktorka)
pavla.lzicarova@fantasyplanet.cz
Recenze pěkná a hra vypadá zajímavě, ale chybí tu jedna zásadní informace – CENA 🙂
to KeB
Určitě zkuste. 🙂 A díky za tip, budeme to sem přidávat i s dalšími informacemi.