Zajímalo vás vždycky, co jsou zač vojáci Impéria? A co vlastně dokážou rytíři Jedi? V této hře si užijete obou. A pokud patří strategie alespoň trochu do vaší krevní skupiny, minimálně zkuste tuto hru.
Kdo by neznal Hvězdné války, spolu se Star Trekem nejznámější sci-fi vesmír. Původní trilogie filmů Star Wars, už tehdy vtipně pojmenovaných Epizoda 4, 5 a 6, vynesla Georgi Lucasovi nehynoucí slávu. George Lucas a jeho LucasArts samozřejmě nemohli nechat vyšumět svůj úspěch a starwars-mánii se jali přikrmovat výrobou počítačových her na motivy SW. A když se v kinech objevila Epizoda I a začala další vlna šílenství, s hrami vycházejícími pod značkou Star Wars se roztrhl pytel. Tedy ten pytel byl už roztržený a teď se ještě trochu víc natrhl. 🙂
Lucas Arts nejsou na poli počítačových her žádným nováčkem, ale strategií ještě moc nevydali. Za ostatní „nestarwarsové“ hry jmenujme skvělou FPS z divokého západu Outlaws, sérii adventur o Guybrushi Treepwoodovi Monkey Island, adventuru Grim Fandango a tombraiderovku Indiana Jones and the Infernal Machine. Her z prostředí SW vydali tolik, že jich připomenu jen několik – X-Wing, Tie fighter, Shadows of the Empire, Jedi Knight: Dark Forces 1 a 2, Episode I Racer a další a další a další…
Instaluji tedy hru, potřebuje nějakých 500 MB, ale neobtěžuje se mě na to při instalaci upozornit. V autorunu je odkaz na utilitku, která otestuje, jestli je váš počítač dost nabušený. Nabízí mi pouze jednu variantu instalace. Po úspěšné instalaci mi hra promítne intro sestříhané ze (zatím) všech čtyř filmů podbarvené stylovou hudbou (mimo jiné imperiální nástup). Pěkné. Vítá mě (samozřejmě) stylové Main Menu, začínám tréninkovou kampaň nazvanou Attichitcuk. Jé, kdo mi to říká, co mám dělat? Qui-con Jinn! Toho miluju skoro jako Luetic. 😉 A hned na začátku potkávám slavnou postavu SW – Chewbaccu. Pro ty, kdo si ho nevybavují – ten vysoký chlupatý tvor, který létal s Hanem Solo, v českém dabingu byl označován (nepříliš šťastně) jako „Žvejkal“. Znát ho můžete i z jednoho soudního sporu ze South Parku. Ale zpět ke hře. Procházím s Chewbaccou mezi podivnými stromy na jeho rodné planetě a pokračuji do další mise. Podle instrukcí posílám své dělňase sbírat jídlo z malých keříků, které jsou mi „poněkud“ povědomé. Postavím nějakou budovu a dojde mi surovina carbon. Co to je? Aha, musím kácet stromy a z nich mám ten karbon. Ještě těžím fialovou rudu a světle zelené nova krystaly, které fungují jako platidlo. Také vám to už začíná být povědomé? No jistě, Age of Empires II.
A právě podobností s AOE2 je poznamenána celá hra. Nejen že běží na stejném enginu, což by bylo pochopitelné, ale odlišností je tak málo, až to bolí. I herní interface je v podstatě shodný, stejný je technologický strom,… Základní rozdíl je v designu, vše je pěkně stylizováno do SW. Pokud ovšem hrajete za Wookiees, máte pouze základní vojáky a přimhouříte oči, jste náhle ve středověku s lučištníky. Když se ale začne střílet lasery, vaše cesta časem hned skončí:-) Přibylo pár zcela nových budov – Animal nursery, jakýsi „kravín“, ve kterém chováte zvířata (ovce z AOE), nezabíjíte je a produkuje se vám jídlo, a letecká základna. Z toho se odvíjí i nové letecké a protiletadlové jednotky. Mezi budovami jsou ještě dvě novinky, pravděpodobně inspirované Protossany ze Starcraftu – Power core a generátor štítu. Power core vytvoří kruhové pole a všechny budovy v něm zásobuje energií. Budovy pak pracují rychleji. Generátor štítu vytvoří také kruhové pole a všechny budovy a jednotky v něm získají dobíjející se energetický štít. Když jednotka opustí pole, štít ztratí. Další, a zřejmě poslední výraznější, inovace souvisí s rytíři Jedi a Sith (pozn. Jedi mají kladné „národy“, Sithy zloduši, jinak jsou rovnocenní). Jediové v podstatě nahrazují mnichy z AOE, co se týká konvertování cizích vojáků, ale na rozdíl od mnichů neumí léčit. Zato umějí bojovat světelnými meči, a to dobře. Proto se ve SWGB objevila speciální jednotka proti Jediům, Bountyhunter (neloví ty kokosové tyčinky v čokoládě, ale odměny:-)). Ale o léčení nepřijdete, v hlavní budově můžete cvičit mediky.
Z předchozího odstavce se může zdát, že SWGB je pouhá nudná kopie AOE2, ale není tomu tak. Kopie to sice je, ale k nudnosti má daleko. V Lucas Arts si zkrátka řekli „Když to není rozbité, nespravuj to“ a snažili se vychytat alespoň atmosféru SW. Potkáte se tu se všemi známými i neznámými postavami z filmů SW, Darth Vaderem, Darth Maulem, Hanem Solo, Obi-Wanem, Qui-Con Jinnem a spoustou dalších. Problémy jsou ovšem v časové následnosti filmů, a tedy i postav. Když jsem v jedné (první) misi začínal s Chewbaccou a Hanem Solo, bylo to v pořádku. Ale když jsem v té samé misi potkal královnu Amidalu, mladého Obi-Wana a osmiletého Anakina Skywalkera (alias Darth Vader) a musel jsem zabít Darth Maula, zdálo se mi, že je něco špatně. Vždyť mezi Epizodou I, ve které vystupuje Anakin jako dítě, a Epizodou 4, ve které vystupuje Harrison Ford jako Han Solo, uplynulo nějakých třicet nebo čtyřicet let! Nevím. kolik takových momentů se ve SWGB vyskytuje, ale vypadají rozhodně podivně. A moje snad už poslední výtka směřuje k AI. Vaši vojáci, pokud jich máte větší počet, se snaží držet formaci i mezi nepřátelskými budovami a věžemi a pokud je pošlete zaútočit na jeden cíl, spláčete nad výdělkem – vojáci nejsou schopni obejít dva spolubojovníky, tak se zastaví a začnou střílet do něčeho jiného. O inteligenci počítačového protivníka si také nedělejte žádné iluze. Na nejjednodušší obtížnost si vás málem ani nevšímá, na vyšších obtížnostech vás už dovede potrápit, ale ne zrovna inteligentně. Posílá na vás celkem silné jednotky, která se však vytrvale rozbíjí o stále stejné místo ve vaší obraně. Proto doporučuji víc protivníků – užijete si útoků z více stran.
Všechny národy, nebo lépe řečeno skupiny, které v této hře vystupují, pravděpodobně znáte. Hrát můžete za známé Impérium (Galactic Empire), rebely (Rebel Alliance), království Naboo, Obchodní federaci (Trade federation), Wookiees (Cheewbacca a spol.) a Gungany (ti, co mají ve SW: Episode I podvodní města). Za tyto „národy“ můžete hrát kampaň nebo scénář, kromě Royal Naboo, za které kampaň není. Boj o planetu Naboo je v rukou Gunganů. Zato máte k dispozici dvě kampaně za Wookiee (jednu tréninkovou a jednu standardní). Vyskytnou se tu sice i jiné skupiny, ale za ty hrát nemůžete, takže si je stejně asi nezapamatujete (jako já ;-)).
A jak to celé vypadá? Grafika je prostě skvělá, prominout se dá i ta podobnost s jistou hrou. Autoři šli tak daleko, že ani jedna skupina nemá budovy vzhledově stejné jako jiná, dokonce každý „národ“ vlastní tři různé designy domů (Prefab Shelter – dům přidávající limit počtu vojáků). Stejné je to s vojáky – ani jedna jednotka není stejná jako jiná u souseda, i dělníci jsou zcela odlišní (např. rebelové používají robůtky R2D5) S dobrým monitorem si tuhle krásu můžete vychutnat i v rozlišení 1280×1024, stejně jako v AOE2.
Hudba a zvuky mi také připadají něčemu podobné. Ano, filmům SW! Všechny postavy jsou výborně namluvené, každý typ vojenské jednotky má svůj hlas, specifický podle rasy. Každý hrdina (Han Solo, Dart Vader, Qui-Noc Jinn) má specifický hlas, (pravděpodobně) stejný jako ve filmu. Nejvíc se mi ale líbily zvuky Tie Fighterů, jejich řev je prostě úžasný. Hudba je prostě skvělá. Monumentální témata z filmů SW se nacházejí na druhém herním cd v jedné 32minutové hudební stopě, nenechte si ji ujít.
Jak tedy ohodnotit hru, která je zjevně nestydatou kopií jiné hry? Podobná situace nastala u Age of Wonders, které však nevykradly pouze jednu hru. Lepší bude hodnotit zábavnost než originalitu. A právě zábavností si mě hra získala. Rozhodně nezklamala první dojem, snad jen onou už snad posté omílanou podobností s AOE2. Přes všechny výhrady, které tu zazněly, je SWGB výborná hra. Nemusím připomínat, že pro fandy SW je prostě povinná.
Zdroj: GAMEPORT
odpoved
tento byl velice ,ale velice podprůmerny.Az do dnesniho dne jsem byl hrdy nato,ze jsem cech ,ale po precteni tohoto clanku se stydim zato,ze cech napsal totto.
Dotaz-pomoc!
Clanek nic moc. Mam XP a tadle hra chodí jen na hlavním účtu(správce) ale třeba na “hostovi” ji nepustim. Dá se to ňák obejít nebo tak něco???