Jistě, obvyklý pokyn tohoto druhu zní ‘Utíkejte, NEŽ to bouchne’ a ve hře vlastně nebouchne nic, ale princip je opravdu takový – utéct až poté, co problém vznikl a podepsal se na vás.
Tajná laboratoř je první z únikových her, které nám přistály na stole a se kterými se aktuálně roztrhl příslovečný pytel. Opravdu ale po celou dobu hry nic nebouchne – ani jako. Jen na začátku, když jste ‘jako’ přijali placenou účast na lékařské studii a dostavili se do laboratoře, ve které nikdo kromě vás není, se z jedné zkumavky vyvalí dým – a víc už si nepamatujete.
Když se probudíte s bolestí hlavy, je vstup zalígrovaný a po chvíli najdete vzkaz od předchozí oběti, abyste se pokusili co nejrychleji dostat ven, jinak…!
Hledej to, nevím co
Co jinak? Nikdy jste neviděli ani nečetli žádný horor či thriller z lékařského prostředí? No vidíte, ‘jinak’ jako hrozba úplně stačí.
Tato hra – a pochopitelně další podobné, jí na roveň postavené – nemá herní plán. V krabičce najdete jen paklík karet a pár pomůcek, které si předem neprohlížejte. Krátký návod vám prozradí mechanismus hry: že se sami musíte snažit zkoumat dostupné předměty a řešit nalezené kvízy, které vás povedou k dalším kvízům a ty zase k dalším, až nakonec – možná – to udělá pomyslné cvak a dveře ke svobodě se otevřou.
Ano, tyto hry vycházejí z principů únikových místností, tedy placené zábavy, při které vás opravdu zamknou do místnosti a vy si musíte sami najít hádanky, jejichž vyřešením dostanete kód k zámku na dveřích. Nikdo a nic vás tedy nevede za ručičku, ale chcete-li, poradí vám.
Konkrétně tato hra má rady odstupňované do tří úrovní. První vám jen řekne, co k řešení potřebujete. To proto, že ne všechny části všech kvízů dostanete současně – některé obdržíte na etapy, k jiným budete potřebovat věci, které jste už použili, a podobně. Druhá nápověda poskytne návod, jak na to. A třetí je samotné řešení.
Ano, nápovědy tu jsou, ale jejich užití vás stojí zaprvé nějaké to sebevědomí (pokud je nemáte, pak si tento bod prosím škrtněte), a zadruhé body, respektive hvězdičky při finálním hodnocení. Ovšem jak tato hra, tak i únikové místnosti počítají s tím, že tu a tam budete potřebovat trochu ‘trknout’, a tak se za občasnou nápovědu nemusíte nijak dramaticky stydět.
Proti…
A jaká že jsou pro a proti? Únikové hry jakéhokoliv druhu nejsou pro lidi, kteří nemají v oblibě hádanky, kvízy, testy apod. Nic jiného totiž neobsahují, pročež by byla hloupost lákat k nim někoho, komu týrání mozkových závitů nic neříká. Také zahrát si je můžete pouze jednou, protože konkrétně v tomto případě část herního materiálu popíšete, pokreslíte, rozstříháte a vůbec poničíte, ale i u nelikvidačních variant má další partie půvab už jednou uhodnuté hádanky. (Leda byste přečkali hodně velký časový úsek či malého Alzheimera.)
Také bychom rádi varovali před tím sezvat do Tajné laboratoře až šest hráčů, jak sama hra uvádí. Jelikož se vlastně neustále pracuje s kartami, obrázky a texty, je maximální rozumný počet účastníků tři – další by na herní materiál buď dobře neviděli, nebo by jeho kolování hru velmi protáhlo. Pravidla sice nejsou tak ortodoxní jako skutečné místnosti, totiž že buď to dáte do hodiny, nebo jste prohráli, ale čas se samozřejmě na konci započítává.
…a pro
Čímž jste se dočkali; jsme u plusů. První je jednoduše ten, že jde o něco zcela nového. Možná máte doma stohy křížovek, sudoku, sikaku a já nevím čeho ještě, ale tady je prostě zápletka, atmosféra, styl a kvízy podřízené tématu. (V tomto případě hledáte kódy v podobě chemických baněk s různobarevným obsahem.)
Za druhé, prožitek není ani o bakterii menší, pokud se do hry pustíte sami. Máte-li tu správnou náladu a dvě hodinky čas (chytrým a našemu šéfredaktorovi stačí pochopitelně méně), opravdu není potřeba nahonem shánět spoluhráče.
Za třetí je to znovu atmoška. Skutečné, jedinečné a definitivní využívání herního materiálu je prostě působivé, ne že ne, a pokud nejste fanatičtí sběratelé a nechcete si schovávat už nikdy nezahratelnou hru, pořád vám zbyde jako připomínka hezká krabička.
Za čtvrté pestrost. Současně s Tajnou laboratoří u Dina vydali i Faraonovu hrobku a Opuštěnou chatu, takže pokud se necítíte být zrovna velkým malým chemikem, můžete se stát malým velkým archeologem, a podobně. Vlastně je to něco jako kdyby hromada deskovek s různými náměty měla stejná – a velmi jednoduchá – pravidla.
A za páté náročnost. Kvízy zde jsou na té správné úrovni, abyste si s nimi chvíli lámali hlavu, ale dříve či později je pokořili. Jistě, ten nedá to a ten zas tohle, ale celkově jde o hádanky velmi dobře vyvážené.
Prostě únikovky jsou tady a zavírají za vámi své dveře.
Inka a Markus Brandonovi: Exit – Tajná laboratoř
Vydal: Dino Toys
Počet hráčů: 1-12
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 60-120 min.
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Cena: 379 Kč