Dostihy a sázky byly Monopoly socialistického Československa a pro mnohé první setkání s Hrou. Nechceme brát zásluhy člobrdu, prší a pexesu, ale DaS byly opravdu pro řadu lidí právě tou brankou, kterou proklouzli do ráje deskových her. Proto se pojďme podívat na dvířka, která se nyní otevírají těm skoro nejmladším hráčům.
Jen tak na okraj: na veletrhu hraček v Norimberku jsme viděli, že varianty a variace na Monopoly se počítají na desítky – Star Wars Monopoly, Zombie Monopoly, Monopoly pro milionáře a mnohé další. Třeba se tedy za pár let sejdeme i nad recenzí nemrtvé varianty DaS: Dostihy a buřty…
Ohlávka a sedlo
Juniorská varianta DaS vychází z té klasické a nabízí hned dvě hry. Děti školou povinné se mohou pustit do alternativy s penězi a kartami náhody. Postupují po hracím plánu, kupují volné poníky (dva náleží vždy k jedné barvě stáje), berou si karty náhody, platí za veterináře či dopravu a vybírají za projížďku na svém ponym, pokud na jeho pole vstoupí někdo jiný. Při opakované návštěvě vlastního koně mu mohou pořídit ohlávku a následně i sedlo, čímž se „projížďka“ zdražuje. Hlavně tu ale dochází k zásadní změně: jakmile některý hráč opatřil pro jakékoliv své dva koně ohlávku i sedlo, vyhrál a hra končí.
Nečeká se tedy na finanční vyčerpání všech protivníků, ale hra má švih a spád a délku, kterou i malé děti snesou. Tím spíš, že se tu postupující figurky mohou a musí vyhazovat a vyhozený předá vyhodivšímu právě ohlávku či sedlo, podle jeho přání.
Většina partií tím pádem končí skoro až nečekaně brzy a to může trochu vadit dospělákům zvyklým rozvíjet strategii, ale pro ně to koneckonců primárně určeno není.
Varianta pro ještě menší děcka – doporučeno je 5+ – škrtá ze hry peníze a karty náhody. Při postoupení na pole stáje si poníka berete gratis, stejně jako žetony ohlávek a sedel. Zůstalo vyhazovaní, a konec přichází ještě dřív – jakmile někdo vlastní dva pony z jedné nebo tři z různých stájí a alespoň jeden má sedlo s ohlávkou.
Sudá a lichá
Bohužel jsme DaS Junior zatím zkoušeli jen v redakci, bez těch, kterým jsou primárně určeny: dětí. V zájmu objektivity jsem sice vyrazil k nejbližší základní škole a lákal školňátka na koníčky, ale když se kolem mne začali srocovat rodiče a policejní vozy, obětoval jsem objektivitu vlastnímu přežití a svobodě. Nicméně i přesto se domníváme, že možnost vsadit si na hazardním poli na hod kostkou, tedy na sudou nebo lichou, bude pro žáčky v půlce první třídy poněkud matoucí. Také snadno zaměnitelné barvy stájí tmavě cihlově červená a světle fialovočervená nepovažujeme za šťastné řešení.
Na druhou stranu se asi těžko najde dítě, které se nezamiluje do vyobrazených koní coby kartonových žetonů v plastových stojáncích. Jelikož v obou verzích tyto figurky označují na hracím plánu již získané koně, stádečko na stole utěšeně narůstá a děti budou pravděpodobně řehtat blahem.
A to jsme ještě nezmínili možnost doplnit herní bank o pytlík bonbonů, ze kterého si může každý hráč vzít cenu útěchy pokaždé, když vstoupí na pole zmrzlinového stánku, kde se jedno kolo zdrží. Jen pozor na případně ulepené a následně slepené peníze.
Dostihy a sázky Junior nejsou tak jednoduché, aby si s nimi děcka poradila sama, ale pokud se některý dospělý uvolí jim dělat při prvních hrách průvodce, asi do nich vklouznou celkem bez potíží. Obětovaný dospělý se pak může vrátit do obýváku a připojit se k přátelům hrajícím flašku a jiné sofistikované a náročné hry.
Z recenzentského pohledu se v poníkovské verzi DaS dá při příštím vydání pár věcí dopilovat, ale to je pochopitelně dáno výškou, ze které na herní plán shlížíme. Z pohledu s nosem těsně nad stolní deskou vypadá tahle hra k pomilování a tak to má být. Každá generace má mít své Dostihy a sázky. (U těchhle tomu ostatně napomáhá i přístupná cena.)
A ty stávky z názvu? To nám jen slovenská verze pravidel připomněla, jak se v jazyce našich bývalých bratrů řekne sázka…
Dostihy a sázky Junior
Autor: neuveden
Vydal: Dino Toys
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 5+
Doba hry: 30 min.
Cena: 329 Kč