Dominion sice patří mezi nejrozšířenější hry, ale občas neuškodí podívat se v detailu na to, co domněle všichni znají. Už proto, že od doby jeho premiéry v Česku dorostla nová generace hráčů.
Redakční pamětníci vzpomínají, jak zástupci Albi skromně, leč přičinlivě postávali u vyhraženého stolu v obrovské jídelně a nabízeli přihlížejícím, že jim zbrusu novou karetní hru předvedou a zahrají si s nimi – a jak zvědavci reagovali mnohdy velmi zdrženlivě na základě svých zkušeností s Magicem a s magicáři. To bylo v Plzni, v rámci setkání fanoušků sci-fi, a psal se rok 2008, čili případní ti, kteří byli na této akci počati, mohou dnes již Dominion docela dobře hráti.
Vše je na prodej
Sběratelská podkategorie trochu pochroumala pověst karetním hrám a na delší dobu zasela do širší veřejnosti sémě nedůvěry, které vyklíčilo a vyrostlo do podoby přesvědčení, že úspěch v karetní hře závisí hlavně na tom, kolik do ní nastrkáte peněz. Stálo to tedy docela dost práce přesvědčit lidi o tom, že k plnokrevnému hraní a vítězství v Dominionu stačí fakt ta jedna jediná škatule.
V ní je všechno karty. Peníze tří různých hodnot jsou karty, vítězné body také tří hodnot plus zvláštního doplňku jsou karty, a všechny akce jsou opět karty. Na stůl se vyloží peníze, body a deset akcí – z celkem 24; vybírat je můžete buď podle doporučených sestav, na přání či losem. Každý z hráčů dostane do začátku sedm karet měďáků a tři statky, které zamíchá, náhodně vybere pět karet a zbytek odloží, aby mu tvořily dobírací balíček.
Statistika nuda je, avšak její údaje snadno napoví, že jeden každý tak na začátku hry drží v ruce 2-5 měďáků a 0-3 statky. Statky a vítězné body vůbec při hře v ruce jen překážejí, ale na konci se pohříchu počítají právě a jenom ony. Ovšem za peníze si můžete koupit jakoukoliv kartu – peněz, akce či bodů, protože každá má nějakou pevnou cenu. Stačí na ni mít. Čili si vyberete cenově dostupnou kartu, vyložením peněz prokážete, že na ni máte, a pozor: zaplacené peníze i koupenou kartu i případný zbytek karet v ruce shrnete NA SVŮJ ODKLÁDACÍ BALÍČEK! Ano, nic neplatíte do banku, o žádnou kartu (až na výjimky) nemůžete natrvalo přijít, vše si odkládáte a jakmile vám dojde dobírací hromádka, což se na začátku hry děje logicky velmi často, postupně se vám vše ne/použité i zakoupené dostane znovu do ruky.
Z čehož logicky dále plyne, že balíček karet a tím i majetek vám roste doslova pod rukama a vy se z něj můžete nejen těšit, ale také v něm začít budovat nějakou strategii.
Kovárna, hostina a čarodějnice
Dominion si vzal za námět středověkou fantasy, a tak kupujete karty s názvy jako Kovárna, Dílna, Vesnice, Důl, Laboratoř, ale také Jarmark, Hostina, Milice nebo Lichvář, Dobrodruh a Čarodějnice. Posledně jmenovaná dokáže sesílat kletby na soupeře v podobě karet s jedním mínusovým bodem, a také všechny ostatní karty přinášejí nějaké výhody, ovšem už povětšinou bez škodlivých efektů pro protihráče.
Základní mechanismus tahu spočívá v možnosti zahrát jednu akční kartu a jednu kartu koupit. Jenže jak zmíněno, akční karty vám přinášejí další bonusy, jako právo zahrát druhou akční kartu, několik karet si dolíznout do ruky nebo možnost uskutečnit více nákupů. Zpola na vašem strategickém umu a zpola na štěstí tedy záleží, zda se vám karty zřetězí v ruce tak, že vyložíte třeba i 5 či více akcí a pak třeba 3 karty nakoupíte.
Už jsme uvedli, že karty vítězných bodů v ruce jen překážejí, ale na konci se podle nich určuje vítěz. Je proto důležité je začít nakupovat ve správný okamžik, aby vaše herní možnosti zbrzdily jen o míru nezbytnou k vítězství. (Jen v případě rovnosti bodů se řeší, kolik komu zbylo peněz, ale to nastává opravdu málokdy.)
Dominion vs Big Bang Theory
Náhoda má v Dominionu své slovo a občas se vám prostě stane, že i když budete mít strategii přímo božskou – nebo, abychom se nerouhali, ďábelskou -, karty vám prostě půjdou do ruky v tak nevhodných kombinacích, že prohrajete i se cvičeným šimpanzem. Ano, stává se to, a pokud vás prvek náhody vytáčí podobně jako doktora Sheldona Coopera, holt si Dominion odpusťte. Ovšem pro vás, kteří nejste předlohou pro postavy z Teorie velkého třesku, máme dobrou zprávu: nestává se to nijak často. Navíc je poměrně dost cest, kterými se můžte vydat v rámci jedné herní sestavy, o různém prokombinování všech druhů karet v krabici nemluvě.
Když to shrneme, tak ano, opravdu u téhle karetky nepotřebujete víc než jednu krabici, ale když to rozšíříme, tak ano, můžete si jich koupit docela dost. Do současnosti vyšly pod názvem Dominion dvě základní sady, šest rozšíření a pět bonusových samostatných balíčků – a to mluvíme jen o lokalizovaných verzích.
Při snadných pravidlech nastudovatelných za slabou půlhodinku a vysvětlitelných za pár minut, se svižným herním mechanismem, při kterém se ani hráči čekající na svůj tah obvykle nestíhají nudit, a s kongeniálně vyřešeným uložením karet v kabici se Dominion stal právem základním kamenem – nebo spíš základní hromádkou karet renesance této kategorie her u nás.
Dominon
Autor: Donald X. Vaccarino
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30 min.
Cena: 899 Kč
Výborná hra!