Cortex Geo čili Kdo zaplácne Austrálii

Cortex v původním slova smyslu znamená mozkovou kůru, a jenom intelektuální masochisté udělají tu chybu (stejnou jako my) a vyhledají si na netu ono složité souvětí plné cizích slov, které jej blíže vysvětluje. Cortex coby hra znamená vědomostní postřehovku, ke které budete potřebovat mnohem víc než jen to šedivé za očima, co tak rád večeří Hannibal Lecter.

Například znalosti, citlivý hmat, dobrou paměť a zdravé oči. A ani tak to nemusí stačit k tomu, abyste jako první připlácli Austrálii či Španělsko nebo rozeznali těstoviny od Eiffelovky.

 

Úkolotázky na passport a býčí koule

Hry ze série Cortex jsou v češtině zatím tři: základní, dětská, a Geo, kterou jsme si mohli vyzkoušet my. Tato varianta nabízí 74 karet s různými úkolotázkami testujícími vaši zeměpisnou vzdělanost. V rámci některých musíte uhodnout zemi – respektive tři – podle pro ně typických symbolů, jindy musíte najít, na kterém tvaru státu je správně namalována jeho vlajka, někde potřebujete správně seřadit několik států podle jejich počtu obyvatel a ještě jinde ze zamotaných cestiček rozplést, která jediná správně spojuje název státu a jeho vlajku či tradiční věc. Celkem je těch typů úkolů sedm a pokud nebudete nejrychlejší a nepřiplácnete vyloženou kartu rukou jako první (přičemž samozřejmě musíte znát správné řešení), tak se už nemusíte obtěžovat – body za druhé místo se neudělují.

Přitom zorientovat se a rozpoznat všechno okamžitě a na první dobrou není jednoduché – silueta Krista vytrčeného nad Riem de Janeirem se snadno splete s kaktusem, olympijská pochodeň nemá daleko ke kornoutku zmrzliny, a vlajky? To je záležitost sama pro sebe a pro Sheldona Coopera.

Na některé záhady jsme dokázali přijít později, například když jsme pootočili kartu a podivná mapka, podle které Spojené státy anektovaly Mexiko a Kubu, se ukázala býti siluetou tanečnice; ovšem některé jsme nerozluštili vůbec: kterou zemi mohou symbolizovat dvě různobarevné knížečky s nápisem Passport? A měl pravdu kolega, když dva pytlíčky na šňůrce tipoval podle starého vtipu na býčí koule a tedy na Španělsko, nebo obsahují a představují něco zcela jiného?

Kdo pochybí, nesmí tipovat u příští karty, ale kdo se trefí, může být občas odměněn prémií v podobě hmatové otázky. Na začátku hry si totiž můžete prohlédnout a osahat 10 karet, jejichž obrázek je vyveden plasticky – a když na ně ve hře přijde řada, je vítězi předchozího kola vybrána jedna, kterou musí během deseti vteřin poslepu rozpoznat. Pro někoho je to víceméně snadný bonus, jiní ovšem mohou mít potíže rozeznat eurovou minci od pyramidy v Louvru a půllitr s pivem od kaktusu…

 

Všechny čtyři pohromadě

Kartu se správně vyřešeným úkolem si smíte ponechat, a máte-li dvě se stejným rubem, tedy s úkolem stejného druhu, můžete a měli byste je vyměnit za žeton představující jednu čtvrtinu mozku. Potíž je v tom, že jak už jsme zmínili, typů úkolů je sedm plus ten slepecký, čili osm, ale vy si smíte ponechat maximálně čtyři karty, a na část mozku potřebujete vždy dvě stejné – už vám dochází, jaké dilema budete muset záhy řešit…?

Pochopitelně vzápětí po okamžiku, kdy jednu z karet odhodíte s výmluvou, že tento typ úkolů vám stejně nejde, podaří se vám získat druhou, a můžete začít rozvažovat znovu. Ve chvíli, kdy má někdo všech pět – totiž všechny čtyři části mozku pohromadě, hra končí.

Cortex Geo není dokonalý a bývalo by se na něm dalo a mělo ještě zapracovat. Zásadní potíž vidíme v tom, že pravidla sice obsahují správná řešení, ale už ne jejich vysvětlení a doplňující informace, takže buď budete souběžně s hraním listovat stránkami encyklopedickými a/nebo webovými, nebo se smíříte s tím, že některé věci vám zůstanou i nadále utajeny. Také zastoupení jednotlivých států je velmi nerovnoměrné; na některé se hra ptá velmi často, jiné jako by neexistovaly. A nesvatou trojici minusů doplňuje fakt, že úkoly se vcelku snadno pamatují a nelze proto jednoduše po vypotřebování všech karet otočit balíček a jet znovu. Má-li jít o férový souboj znalostí a nikoliv „jen“ paměti, je zapotřebí s druhým kolem alespoň pár dní počkat.

Na druhou stranu je kombinace vědomostní podstaty s postřehovým principem příjemně originální, a hmatové otázky jsou Braillovou třešničkou na dortu. Také je Cortex Geo dobrá motivace k tomu našprtat se alespoň některé vlajky, a třeba jím i někteří osvícenější kantoři prozáří hodiny zeměpisu. Jen ty pasy nám nejdou do hlavy, jen ty pasy…

 

Cortex Geo
Autor: neuveden
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2-6
Doporučený věk: 9+
Doba hry: 15 min.
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Filipovi: Jestli ty “pytlíčky na šňůrce” mají symbolisovat Španělsko, tak si někde najdi, jak vlastně vypadají kastaněty…

Zveřejnit odpověď