Komu čest, tomu čest, a Carcasonne zvlášť, ale nemůžeme se jenom jím bavit až do smrti. Cacao je takový mladší brácha Carcasonne a rozhodně nedělá rodině „přikládacích“ her ostudu.
V úvodu mi dovolte malé vyznání: kakao v jeho všeobecně známém tekutém stavu mám rád od dětství, a když jsem před lety okusil ten zvláštní, lehce natrpklý oříšek, ze kterého se dělá, propadl jsem mu rychleji než slon větvemi narafičenými nad jámou. Z čehož logicky plyne, že po uvedení stejnojmenné hry na trh zareagovaly moje slinné žlázy jako Pavlovovi psi – a dosud nepřestaly…
Džungle à la šachovnice
Ano, v krabici najdete i dřevěné modely kakaových bobů, ale v podstatě jde jako vždy o peníze. Kdo jich během hry vydělá nejvíc, vyhrál. Boby jenom na plantážích sklízíte a pak se je snažíte co nejvýhodněji prodat, ale hodnotu samy o sobě – navzdory názvu hry – nemají. Ale abychom začali od začátku.
Na zmíněném začátku má každý hráč vesnici netradičně kruhového tvaru. Do ní se vejde pět bobů, tři žetony kultu a jeden nosič vody. Mimoto dostanete čtvercové kartičky s chýšemi, které vždy obsahují nějaké domorodé dělníky, kteří budou během hry na vás dřít. Kam a zda vůbec půjdou makat, ale není jen na vás, nýbrž i na protihráčích. Všichni proto budete za chvíli otáčet destičky v prstech a přemýšlet, jak co nejvíce vydělat a současně jak co nejméně pomoci soupeřům…
Postupně vznikající herní pole má podobu šachovnice. Každá kartička džungle je současně něčím: kakaovou plantáží, tržištěm, dolem na zlato, vodním pramenem, posvátným místem nebo chrámem. Vaše kartičky chýší mají po svých okrajích namalované figurky – někdy na každé straně jednu, někdy někde dvě nebo tři a jinde nic. Kolik jich ke které kartičce džungle přiložíte, tolik jich půjde vykonávat danou práci. Sklízet boby, nosit vodu, dolovat nebo se modlit.
Ovšem pozor: jakmile jsou někde dvě chýšovité destičky v pravém úhlu, je potřeba je doplnit džunglí. Tudíž figurky, které zatím na prázdných okrajích již přiložených destiček chytaly lelky, půjdou do práce. A je na hráči, který vytvořil situaci pro přidání další džungle – nebo dokonce i několika džunglí najednou -, aby určil, co kam přijde a kdo kam půjde. Že vám nepůjde na ruku, asi nemusíme dodávat…
S čím nutno počítat
Během hry máte vždy tři destičky chýší v ruce a dvě džungle v neustále doplňované nabídce. Je zcela na vás, co a kam přiložíte a v jakém pořadí vyšlete své pracanty, jen musíte počítat s tím, že po vás budou hrát ostatní a že šachovnicový zákon je neúprosný. A pochopitelně taky s tím, že poslat maníky na tržiště má smysl jen tehdy, když máte co prodat. A vlastně taky s tím, že dělníci se chtějí občas napít – věřte nevěřte i docela obyčejné vody. A koneckonců taky s tím, že kdo to má dobré u bohů nahoře, může si dovolit o něco víc v džungli dole.
A s tím, že peníze se v jako každé správné hře dají vydělat i jinak než základním postupem, tedy prodejem bobů.
Jednoduchá a rychle vysvětlitelná pravidla vás uvedou do hry, která je strategická, ale současně zábavná a venkoncem docela vyrovnaná. Jasně, když budete hrát se šachistou, který bude každý tah půl hodiny promýšlet, pak se asi budete nudit, ale za to už může onen šachista a ne hra. Čím více bude hráčů, tím více se situace v džungli (na stole) promění, než přijdete opět na řadu, což si nemyslíme, že je na škodu. Tím spíš, když náhoda tu má jen omezený prostor a ne/výhodnost karet je celkem vyvážená.
Takže vlastně má Cacao jen jeden zásadní nedostatek: mlsnější hráči u něj záhy dostanou chuť na některou z hnědých dobrot, které ovšem pohříchu nejsou součástí balení.
Cacao
Autor: Phil Walker-Harding
Vydal: Albi ČR
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 45+ min.
Cena: 649 Kč