To víte, že máte! Máte minutu, během které musíte předepsaným způsobem napovědět svému družstvu dvě slova k uhodnutí. Čiliže Activity mají další variantu.
Už byly Activity – Děti i Activity – Disney, při kterých k našemu zklamání z krabice nepovstal duch starého Walta a nezačal nám pomáhat s pantomimou, ale co se dá dělat. Jaké je tedy Turbo?
Opsat, popsat, hopsat
Jednoduché a klasické. Základem jsou minimálně dvě družstva a kartičky vždy se dvěma pojmy (i ve slovenštině), a ke každému obrázek určující, zda se má nápověda nakreslit, popsat slovy či předvést pantomimicky. Napovídající hráč má volnou ruku, respektive mysl ve volbě, kterým pojmem začne. Pokud se jeho družstvu podaří v minutovém limitu uhodnout obě slova, postoupí svou figurkou na herním plánu o tři políčka, pokud jedno, pak popojde také o jedno. A opět jednoduše a klasicky vyhrává ten, kdo je první v cíli.
Žampiony nadívané
Jakkoliv je vše klasické a mohlo být i jednoduché, není tomu tak, a my máme z AJT trochu smíšené pocity.
Napovídání slov je stále výborná zábava, o tom žádná, zejména když jde o kreslení a pantomimu – za tímto účelem ostatně nechť neváhají sáhnout po škatuli i společensky unavenější dospělí: když se údy pletou a jazyk umdlévá, budou mít co dělat s minutovým limitem i při takto jednoduchých termínech. Čas ovšem dá zabrat i střízlivým dětem, ale jen ať se učí pregnantně se vyjadřovat slovy stejně jako nonverbálně, třeba jednou vstoupí do politiky a nebudou si dělat ostudu svým jazykem jako Husák či Babiš…
I slova jsou vybrána vhodně, snad až na jedinou výjimku: žampion. Namalovat ho během půlminuty tak, aby byl uhodnut, nedokázali ani dospělí, a Miloš Nesvadba, který jediný by v limitu načrtl hrad, děti, trpaslíky, rytíře Brtníka i Jouzu, už bohužel není mezi námi. Ale nešť, pro jednu houbu recenzent nesvítí.
Tajemství časovače
Horší je časovač, se kterým měli tři dospěláci co dělat, aby jej správně rozchodili. Tradiční přesýpačky jsou totiž nahrazeny plastovými stopkami, ovšem bez návodu ke spuštění a použití. Do krabice jsou uloženy zajištěné, a ani když si s tímhle (s trochou nezbytného násilí) poradíte, nemáte vyhráno: stojánek nestojí, když stojí hodiny, tak zase nejdou, ani držet je v ruce nepomáhá…
Nicméně nakonec jsme tajemství časovače odhalili: stojánek je v pořádku a hodiny na něm mají opravdu dřepět jako žába na prameni – tehdy celkem spolehlivě odměřují čas a když dojdou na konec, skočí salto jako zmíněná žába.
Ovšem stála by hra o tolik více, kdyby se přidal kousek papíru s návodem? Pochybujeme…
Testy na lidech
Že jsou Activity dobrou myšlenkou, to už prověřil čas i statisíce hráčů, a tato minutová varianta je další porcí zábavy. Jen to chtělo před vypuštěním do světa trochu více testování na malých i velkých lidech a následnou implementaci výsledků, aby se někteří dospělí nemuseli cítit trapně před svými dětmi, že nedokáží rozchodit ani dětskou hru…
Na druhou stranu, deskovek, které dokáží zabavit menší skautský tábor, není v nabídce zas až tolik!
Activity Junior Turbo
Autoři: Catty / Führer
Počet hráčů: 4 – 16
Doba hry: 30 min.
Doporučený věk: 8 let
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Vydal: Piatnik Praha s.r.o.
Cena: 499 Kč