Žánr young adult knih během posledních let stoupl u čtenářů v oblibě natolik, že jakákoli připomínka typu “vy mladý vůbec nečtete” je akorát zbytečné plýtvání dechem. Proč? Protože mladý čtou! A jak to víme? No… protože jsme tam přeci byli! Respektive já tam byla za celou naši redakci.
A o co že to vlastně šlo? O HumbookFest, největší literární festival ve střední Evropě pro čtenáře youg adult knih. Pokud jste si nehlídali datum a čas vypuštění lístků do světa, neměli jste žádnou šanci, neboť byly vyprodané během prvních 36 hodin. HumbookFest se konal v sobotu 5. října pod záštitou nakladatelského domu Albatros Media a byla to bomba!
Tahouni, spisovatelé a tahouni
HumbookFest měl od rána plně nabitý program a všechno se jednoduše stihnout nedalo. Přednášky, besedy, autogramiády a rozhovory byly v časových úsecích rozmístěny celkem do čtyř sálů – jižního, workshopového, severního a do forum hall.
V severním sále se konaly autogramiády pozvaných autorek a autorů, a že se panečku stály fronty! Podepisování zahájily Hvězdy inkoustu – loňská vítězka Alžběta Bílková (Z kouře a kamene) a její předchůdkyně Kateřina Šardická (Zmizení Sáry Lindertové). Čerstvě měla autogramiádu i besedu autorka Města duší Martina Čekalová, kterou jsem pro vás i vyzpovídala, ale o tom později. Dále z české scény podepisovali knihy Anna Musilová (Černooká), Jan Mühlfeit (Pozitivní leader), Veronika Kašáková (Zpověď: Z děcáku na přehlídková mola) a velké oblíbenosti fanoušků se těšící Theo Addair (Muffin a čaj, Koláčky a spiklenci). Veškeré podepisování pak zakončilo duo zahraničních speciálních hostů – Jay Kristoff a Mary E. Pearson, kvůli kterým (bych řekla alespoň já) tam zřejmě byla i většina návštěvníků.
S nimi se totiž v jižním sále konal takzvaný Loyd talk a sál byl narvaný už od samého rána jen proto, aby si fanoušci udrželi svá místa a fronta se skrze otevřené dveře táhla až na chodbu. A jak vím, že v devadesáti procentech tam byli kvůli nim? Jednoduše! Sotva skončil rozhovor s Jayem, v sále nebyla skoro ani noha. Ale kdo by jim to měl za zlé. Holt, kdo dřív přijde, ten dřív mele.
Marvel a Můj svět
Kromě představení dalšího ročníku HumbookFestu se ve forum hall konala přednáška na téma Marvel universe: Z komiksu na filmové plátno a zpět, kde se fajnoví páni z nakladatelství CREW, Petr a Jirka, rozpovídali o svých oblíbených komiksových postavách (pamatuju si, že u jednoho z nich je to Dr. Strange), oblíbených filmech a jaké jsou rozdíly mezi marvelovskými komiksy a jejich filmovým zpracováním. Oba se shodli na tom, že například filmová Scarlet Witch jen mává rukam,a a doufají, že se jí v dalších filmech dostane více prostoru. No, můžu vám říct, že rozhodně nejsou jediní.
A pokud si někdo do té doby stěžoval, že se nenacpal do jižního sálíku na zahraniční autory… Po pánech z CREW přišla totiž skvělá chvíle, protože na besedu dorazili Jay s Mary; a že to bylo povídání nabité informacemi. Padly otázky typu čím přesně začínají při psaní příběhu (postava X budování světa), jakými jsou spisovateli (jestli při psaní dodržují nějaká pravidla), co je inspiruje (Mary zmínila, že pro zasazení příběhu do post-apo světa ji inspiroval dvanáctihodinový výpadek proudu u nich doma) nebo se svěřili, jak jim celý jejich proces psaní připadá.
Lepší než loni
Letošní HumbookFest jsem si rozhodně užila a přišel mi i lépe zorganizovaný než ten z minulého roku. Není to kvůli tomu, že letos jsem tam byla za naší redakci a dělala i pár rozhovorů, ale proto, že mi celkově atmosféra přišla přátelštější. A těch fanoušků v cosplayích! Potkala jsem úžasné “studenty” z Bradavic, skvělého smrtijeda, ale i fanynku, jež byla převlečná za Mandragoru (mimochodem velmi povedený kostým), bubáka přeměněného na Snapea v zeleném kostýmu Nevillovy babičky nebo Emily z Mrtvé nevěsty Tima Burtona. A to ani nemluvím o těch výborných a detailně propracovaných kostýmech ze Star Wars či Šesti vran (ženský Kaz Brekker mi fakt vzal dech, protože tu jeho vycházkovou hůl měla perfektní). A nesmím zapomenout na Miu z Nikdynoci! Všichni byli moc vstřícní, koho se mi podařilo odchytit, ten se nechal vyfotit a zapózoval. Tolik knižních cosplayů jsem na jednom místě ještě neviděla. Prostě bomba!
Co se týče stánků, tak si pořadatelé též polepšili. Například ten loňský s knihami byl absolutní bordel. Fronty se stály klidně dvě hodiny, k pultu s knihami jste se pořádně nedostali a nikdo ani netušil, kterým směrem se ty fronty vůbec hýbou. Letos? Police do tvaru U a pouštělo se přes vymezovací sloupy. To byl, řekla bych, dost velký pokrok, a docela to i odsejpalo.
Jednoduše – letos se HumbookFest povedl. Atmosféra byla skvělá, řekla bych, že se povedl i výběr zahraničních hostů (a samozřejmě i těch českých!) a nemůžu se dočkat, co a koho pořadatelé naplánují na příští rok.