Malá reportáž z letošního Polconu. Nejrychlejší informace přímo od zdroje pro naše čtenáře.
Ve dnech 13.-16.9. 2001 se v Katowicích konal již šestnáctý ročník Polconu, nejvýznamnějšího polského setkání fanoušků science fiction. Vzhledem k tomu, že město, kde se konvent odbýval, je ze severu Moravy co by kamenem dohodil, se na něj vypravila početná výprava fanoušků z tohoto koutu naší republiky . Ti mají s pořádajícím Šlaskim Klubem Fantastiki dlouhou družbu už z dob temného komunismu, takže se v podstatě vraceli na známé místo mezi přátele. Tento rok bohužel termín Polconu kolidoval s bratislavským Istroconem, a tak bylo třeba vyřešit velké dilema, které akce se zúčastnit. Rozhodování bylo těžké, ale ten, kdo jel do Polska, svého rozhodnutí jistě nelitoval.
Oficiálně byl con zahájen ve čtvrtek 13.9. v 18 hodin, program však běžel už celé čtvrteční odpoledne a naplno se rozjel od pátečního rána. Návštěvník si mohl vybrat až z jedenácti(!) programů, probíhajících současně. Je těžké říci, která z přednášek byla zajímavější, záleželo na vkusu a zaměření konkrétního jedince. Kromě nich se promítaly filmy a běžel turnaj v hraní počítačových her, pochopitelně se též hrály sběratelské karetní hry a RPG různých druhů. Program končil až v neděli v odpoledních hodinách a stále bylo z čeho vybírat. Polconu se účastnila celá špička polské sci-fi , ovšem kromě Andrzeje Sapkowského. Ten v tomto ročním období tráví svou pravidelnou dovolenou rybařením někde v odlehlé oblasti země. Opravdu si ji zaslouží, neboť konečně vyšla jeho nová kniha – Leksikon miloštnika literatury fantasy. Věřte mi, je na co se těšit a na naší internetové straně brzy naleznete podrobnou recenzi. Ze zahraničních hostů byl pozván (a přijel) britský spisovatel Ian Watson, takže bylo možno navštívit besedu a autogramiádu s ním. U nás sice není tento sympatický spisovatel příliš znám, protože mu zde vyšla pouze jedna ne příliš povedená kniha, v Polsku je však o poznání populárnější a byl o něj dosti velký zájem.
Vrcholem tohoto conu bylo tradiční vyhlášení ceny Janusza A. Zajdla, což je nejprestižnější polská literární cena v tomto žánru. V kategorii román letos zvítězila Anna Brzezinska s knihou ‚Zmijova harfa‘ a v kategorii povídka získal hlavní ocenění Jacek Dukaj s ‚Katedrou‘. Vítězům tímto blahopřeji a doufám, že s jejich knihami se brzy setkáme i u nás.
Po těchto dá se říci oficiálních informacích mi dovolte podělit se s Vámi o své soukromé dojmy z této akce. Automobil, řízený Robertem Pilchem, vyrazil z Ostravy až v pátek odpoledne, a tak nám většina programu z tohoto dne unikla. Svůj podíl na tom mělo i zcela nedostatečné značení na polských cestách, které zapříčinilo delší bloudění a nedobrovolnou návštěvu některých odlehlejších oblastí Slezska. Nakonec jsme však přece jen Katowice našli a v pořádku se ubytovali na studentských kolejích, umístěných asi 200 metrů od místa, kde probíhal con. Ten se konal na akademické půdě, v budovách Politechniki šlazskiej, což byla velmi dobrá volba, neboť tato prostora byla skoro ideální – prostorná a s dobře fungujícím bufetem. Budova Politechniki je velice blízko středu města a nebyl problém kamkoli dojít. Musím ale přiznat, že Katowice jsou dosti ošklivé průmyslové město a na nějaké výlety jsme neměli moc pomyšlení. Pořadatelé se evidentně snažili a organizace klapala jako dobře naolejovaná gilotina. Program probíhal tak, jak měl, pouze s minimem přesunů. Bylo vidět, že členové místního klubu mají velké zkušenosti s pořádáním takových akcí, a po celou dobu zvládali situaci bravurně a bez námahy. Překvapilo mě, jak pečlivě si hlídali, zda vůbec přednášející přijdou včas a jestli skutečně vyplní svou stanovenou dobu. Tak je to správné, žádné odfláknuté příspěvky, ukončené po dvaceti minutách, jak je někdy zvykem u nás. Podobnou organizaci jsem viděl snad jen na Avalconech, pod taktovkou nelítostného Václava Pravdy (blahopřeji ke svatbě). Václav se ostatně na Polconu na chvíli ukázal a umístil tam propagační materiály na Eurocon 2002. Z České republiky přijel ještě Pavel Weigel a Tomáš Jirkovský, který se ovšem zdržel pouze jednu noc. Ostravští fanové ale reprezentovali dobře a oba večery (a noci) se na jejich pokojích konaly bouřlivé večírky, kde šlo potkat každého, kdo v polské sci-fi něco znamená. Jak ostatně řekl jeden ze členů ŠKF – Polcon je pro Poláky, ale Češi jsou VELMI vítaní. Bavili jsme se prostě dobře a příští rok asi přijedeme znovu. Nebude to daleko, pořadatelství totiž získal krakowský klub. I přes drobné nedostatky je můj dojem z této akce velice dobrý a myslím, že se máme od našich sousedů v této oblasti ještě co učit.