Parcon 2001

Reportáž z z letošního jubilejního 20. Parconu, který se letos conal v prostorách ZŠ Benita Juareze v Praze blízko kulaťáku na Dejvicích. Pokud Vám Parcon uniknul, nebo jste zatím na žádném conu nebyli, můžete se zde podívat, jak to většinou vypadá. Text je doplněn prozatím třiceti fotkami.

PARCON – ČTVRTEK 5.7.2001

Hned jak jsem kolem druhé hodiny dorazil na místo conání, sedl jsem si do stánku s občerstvením. U vedlejšího stolku debatovala skupina známých lidí (Rečková, Weigel…). Postupně k nim přicházeli další a židle od mého stolku se utěšeně ztrácely až jsem tam seděl jak kůl v plotě. Pak ale ke mě přisedli tři Poláci, z nichž jsem s jistotou poznal akorát Ewu Bialoleckou. Zatímco jsem se šel vyvenčit, přibyli do teamu i Andrzej Sapkowski a Egon Čierny.

 E. Čierny, P. Weigel, E. Bialolecká

 Dorazil i Andrzej Sapkowski

 Uprostřed J. Rečková s J. Kantůrkem

První na pořadí byla diskuze s Andrzejem Sapkowským, která byla na poslední chvíli přemístěna z hlavního sálu do nějaké jiné třídy. Lišácky jsem se tedy vrátil zpět a držel se Sapkowkému v patách. To byla jedna z mála chyb, které pořadatelé příliš nevychytali, že se některé přednášky přesouvaly i několik minut před jejich začátkem, což poměrně vesele některé mátlo, i když se informace o přemístění objevovaly na nástěnce. Diskuze se Sapkowským se točila hlavně kolem toho, co chystá. Všechny informace jsem uvedl v článku “Z kuchyně Andrzeje Sapkowského”, který si můžete přečíst zde na Fantasy Planet také. Teprve po této diskuzi se konalo Slavnostní zahájení Parconu 2001, které uvedli Václav Fořtík a Přemysl Houžvička. V podstatě jsme se nedozvěděli nic zajímavějšího, než že se v prostorách školy nesmí kouřit a konzumovat alkoholické nápoje (proto tam byl ostatně na dvoře stánek), ale budiž. Co víc by nám měli říci, že… Následně jsem dorazil na první přednášku Františky Vrbenské s názvem Prameny Tolkienovy mytologie. Nikomu, kdo na nějaké přednášce Františky Vrbenské byl, snad nemusím říkat, jak kvalitní a pečlivě připravená přednáška to byla.

 A. Sapkowski a M. Bronec

 F. Vrbenská

Souběžně s tím probíhaly tři přednášková pásma o Cyberpunku, Manze a RPG. A k tomu se ještě promítaly v jídelně filmy. Program byl tedy opravdu bohatý a člověku se těžko vybíralo. Nakonec jsem v jedenáct dorazil do jídelny a shlédl Charlieho andílky a Monthy Pythonův smysl života. Asi ve tři jsem to zabalil a šel chrnět do tělocvičny, kde bylo ještě docela dost místa.

 

PARCON – PÁTEK 6.7.2001

V pátek ráno byly v hlavním programu opět nějaké změny. Přehozeny byly přednášky Ondřeje Neffa a polských spisovatelů, což jsem čerstvě rozespalý nějak nepochytil a nakonec mi přednáška Současná polská SF ušla, což mne opravdu velmi mrzí. Vedli ji Ewa Bialolecká, Konrad Lewandowski a Pavel Weigel. Zato přednáška o Zeměploše mi nemohla uniknout ani náhodou! U stolku seděli Richard Klíčník, Jan Kantůrek, Vlastimír Talaš a Martin T. Schwarz. O čem jiném se mohlo hovořit než o tom, co Pratchett chystá, co Kantůrek překládá a co Talpress v dohledné době vydá. Kantůrek předčítal z právě překládané Kuchařky stařenky Oggové (přišlo mi to zábavnější než klasické romány) a dalších dvou dílů cyklu – Pravda a Zloděj času.

 R. Klíčník, J. Kantůrek, V. Talaš a M. T. Schwarz

 Heňa Galgóciová při názorné ukázce, jak strašně pařilo slunce.

 F. Novotný, Z. Rampas, V. Pravda

Následovalo Neffovo povídání o dřevních dobách českého dabingu SF a akčních filmů. Že Neff překládal a daboval filmy mně do té doby úplně ušlo, zřejmě proto, že to bylo v dobách, když jsem ještě seděl na nočníku. Nemohl jsem si potom nechat ujít ani druhou přednášku Františky Vrbenské. Byla hlavně o různých způsobech komunikace. Celkem mi vadilo, že přenáška byla pojmenována sice stylově (Ak še meňuheš, děvšatkó?), ale nicneříkajícně, takže se téma přednášky člověk dozvěděl až když se jí zůčastnil. Což nevnímám za příliš strategicky dobrý tah, protože tam přijdou pouze lidi, kteří chtějí slyšet Vrbenskou, nikoliv lidi, kteří se zajímají a ono téma. Byl jsem líný a tak jsem stále zůstával ve stejném sále, kdy byla v zápětí prezentace Euroconu 2002, který se bude konat v Chtěboři. Přednášky se ujal jeho hlavní organizátor Václav Pravda. Bohužel selhala technika a tak jsme nemohli vidět obrazové materiály, ale Vašek zvládnul přednášku jen tak z hlavy naprosto v pohodě. Všechno o Euroconu 2002 se dozvíte v mém chystatém článku. No a v hlavním sále jsem přetrval i na amatérské představení Stráže! Stráže! Lístky se prodávaly celý den, stály dvacku a kupoval, kdo mohl. Celý hlavní sál byl zaplněn. Všichni, kdo se představení zúčastnili, pak museli uznat, že se to velmi povedlo. Scénář byl přeloženým a upraveným scénářem Stephena Briggse divadelní adaptace stejnojmenného Pratchettova románu. Nejen v hlavních rolích jsme viděli kupu známých osobností. Casting se opravdu povedl. Hráli například V. Talaš, I. Kuglerová, R. Klíčník a hlavně nezapomenutelný J. Kantůrek v roli knihovníka. Naše srdce si zíkal nejen svým Oook, ale i odhozením šlupky od banánu po divákovi, kterému zazvonil během představení mobil. S divadlem byl každý spokojen. Později jsem zaslechl větu Michaela Bronce, že tahle akce nebude známá jako Parcon, u kterého bylo to divadlo, ale jako divadlo, u kterého byl ten Parcon. :o)

  O. Neff

 Znuděné dámy?

 Hlouček na dvoře školy

 F. Vrbenská při své druhé přednášce

 Uprostřed je za licousy schovaný L. Medek

 H. Galgóciová a J. Kantůrek

 V. Pravda

 J. Mostecký

 I. Kuglerová

 Takhle bylo narváno na divadelní představení

Současně s tímto skvělým programem v Hlavním sále se konalo ještě šest pásem přednášek, diskuzí a promítání. Tělocvična se proti předešlé noci daleko více zaplnila a dostat se na druhou stranu bylo jak “stovka přes překážky”. A to jste ještě museli mít štěstí a na nikoho nešlápnout. Kdybyste někomu šlápli na hlavu, tak byste si mohli podvrknout kotník, což by vás nejen mrzelo, ale i bolelo.

 

PARCON – SOBOTA 7.7.2001

Ráno v deset byl opět hlavní sál vyhrazen Andrzeji Sapkowskému, který měl povídat o chystaném filmu Zaklínač. Problém byl v tom, že on o něm vlastně nic moc neví a tak spíše povídal o tom, jak prodal práva a jak s ním každý časopis chce dělat rozhovory a jak se fanoušci bouří… Až to nakonec dopadlo tak, že Sapkowski vyprávěl třičtvrtě hodiny, pak padl jeden dotaz a šlo se na pivo. V hlavním sále pak byla na řadě již potřetí Františka Vrbenská se svým pokračováním včerejší přednášky, ale bohužel jsem si to musel nechat ujít a zůčastnit se povídání o tom, kam spějí české SF časopisy s Přemyslem Houžvičkou a Janem Vaňkem jr. Nebyla to ani tak diskuze, jako spíše (naštěstí nepříliš vášnivá) hádka a celkově to bylo nekonstruktivní. Akorát se všichni dozvěděli, jaký má kdo na onu věc názor.

  R. Pilch z Brokilonu a A. Sapkowski

  Edík a K. Petřík z Netopejra

 P. Houžvička a J. Vaněk jr.

Potom jsem se tak nějak coural po budově, prohodil s někým pár slov, najedl se a ve čtyři se dostavil na povídání o Ramaxu s Liborem Marchlíkem a Jiřím Popiolkem. Dopadlo to vcelku úspěšně. Výhrady byly proti některým nejmenovaným recenzentům, pravopisným chybám a překlepům, nedostatečným škrtům v amatérských recenzích, ale nakonec to nevyznělo ani moc pesimisticky. Nakonec to trefně František Novotný shrnul, že by bylo špatné, kdyby se stejná diskuze vedla opět za rok, takže stačí jen doufat, že se chyby podaří vymítit. Kvůli tomu jsem prošvihnul Sapkowského, který měl své povídání v rámci Futurologického kongresu. Svéráznými názory si prý všechny posluchače velmi získal. Zaslechl jsem například hlášku: “Holt musíme geneticky upravovat obilí, protože už koně neserou po cestách.” :o)

Následně jsem se účastnil prezentace Laseru. Tom Jirkovský křtil novou knihu a prozradil, co Laser-books chystá nového. To nejzajímavější je jistě chystaná série šesti svazků povídek P.K. Dicka (překlad Richard Podaný) i další jeho romány a navázání na úspěch Nových dobrých kusů antologií Staré dobré kusy. Tato antologie bude obsahovat asi 17 až 18 povídek, z nichž v češtině zatím vyšly pouze cca tři. Laser nadále bude pokračovat ve vydávání Star Treku a Vollheima (82, 83, 84 a nové vydání 88). Brzy také, vyjde Barkerova Třetí kniha krve, práva mají zakoupena i na Cardův Stín Hegemona a další. Na dotaz, zda budou vydávat i české spisovatele, odvětil Jirkovský negativně. Prý je na to dostatek jiných vydavatelů.

 T. Jirkovský z Laser books

Před vyhlášením CKČ se dražil originál obrazu Martina Zhoufa, který byl použit na obálku sborníku Kočas 2001, plakát Parcnu 2001 a obálku Ikarie. Cena se nakonec zastavila na tuším 3200 korunách pro R. Rameše. Vyhlášení Ceny Karla Čapka bylo odloženo o hodinu, ale ujít si ho nechal jen málokdo (hlavně trekkies, kterých bylo na Parconu poměrně dost). Vůči tomuto vyhlašování se sneslo asi nejvíce nespokojených hlasů na hlavu organizátorů. Že prý to bylo příliš nedůstojné, odbyté a tak. Co si budeme povídat, Michael Bronec to s mikrofonem prostě neumí (a ví to sám) a tak se mu dařilo úspěšně vytlačovat výherce téměř až z pódia. Ale já bych nad tím hůl nelámal. Já přišel proto, abych se dozvěděl, kdo v které kategorii vyhrál a nějaké neprofesionality jsem ani nevnímal.

 P. Houžvička s originálem obrazu od Zhoufa

Následovala slušná párty na dvoře, kde se opékala selata (zdarma). Předávání dalších cen (Zlatá zebra, Koniáš, O nejlepší fantasy…). Celý den samozřejmě probíhaly i další série přednášek, stejně jako včera. Zábava jela až do raních hodin. Kolem páté jsem opustil Františku Verbenskou a spol. a šel alespoň něco naspat.

 A. Sapkowski, J. Mostecký a J. Kantůrek

 Ivana mi právě podepisuje knihu

 I. Kuglerová, M. Koutný a E. Dufková v ležérní poloze…

 … stejná trojce v poloze ještě ležérnější

PARCON – NEDĚLE 8.7.2001

V něděli se již téměř nic nedělo. Za zmínku stojí snad jen doprovodná akce v podobě předpremiéry filmu Sherk v divadle Na Perštýně. Tam jsem nakonec nejel, čehož jsem ještě večer, kdy jsem četl recenzi na Shreka v Cinemě, velmi litoval. Musím připomenout ještě jednu doprovodnou akci – výstavu fantastických obrazů téměř všech českých výtvarníků, které objevíte na obálkách knih, v Galerii Fronta.

Musím uznat, že se Parcon 2001 poměrně vydařil. Program byl bohatý, hosté zajímaví a organizace podle mého dostatečně zvládnutá. Těch pár maličkostí se dá odpustit. Je samozřejmé, že třeba vyhlašování cen (hlavně CKČ) mohlo být prestižněji udělané. Parconu se zúčastnilo asi 700 lidí, což není mnoho. Už se těším na Eurocon 2002! Mezitím nás však čeká ještě několik velkých conů (Bohemiacon, Istrocon, Dracon…).

Poděkování: Michaelu Broncovi, Přemyslu Houžvičkovi, Václavu Fořtíkovi, Tomáši Máškovi a dalším pořadatelům.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů

  1. Obrazky
    Obrazky jsou hrozne male, vubec na nich nejdou videt detaily. Proc jsou tak blbe udelane, Nakore? Kdyz uz sis dal tu praci se scanovanim (a to jeste nejsou vsechny) tak teda mohly byt aspon 1:1…

  2. Re: Obrazky
    Na koplet udelani obrazku i s natahanim na servever jsem mel hodinu! Doted nechapu, jak jsem to mohl stihnout. Az budu doma, tak neco nascanuju znova a dam si s tim praci. A to radsi nemluvim o tom, ze mi ty fotky blbe vyvolaly (jsou strasne sedive). Uz to v tom obchode nikdy nenecham udelat… Mrzi me to, ale snad jeste neco napravim…

  3. Obrazek “Znudene damy?”
    Nechci se mylit, ale prestoze jsou obrazky skutecne male, myslim, ze na tomto obrazku jsi zachytil v “druznem rozhovoru” minimalne dve z osobnosti Ceskoslovenskeho fandomu. Vilmu Kadleckovou – znamou to ceskou SF autorku hlavne pocatku 90-tych let a nemene znamou autorku soucasnosti, Janu Reckovou (brano od leve strany). Treti z dam neznam take.

  4. Re: Obrazek
    Já netvrdil, že dámy neznám. Jenom mi přišlo, že se prostě nudí :o) Ta třetí je Edita Dufková.

Zveřejnit odpověď