Ceny Akademie SFFH za rok 2002

“V sobotu 26.4.2003 se v rámci knižního veletrhu Svět knihy již tradičně konalo předávání Cen Akademie SF, fantasy a hororu. Téměř stovka odborníků na fantastické literární žánry rozhodla hlasováním o tom, jaké knihy a počiny byly nejvýznamější z produkce roku 2002.“ Tak praví anotace na seznamu s výsledky. Seznam jsem doplnil komentáři.

Letos se předávalo poosmé a opět pod taktovkou svérázného moderátora Romana Lipčíka, který si zřejmě předsevzal, že čím více se budou diváci bavit na účet oceňovaných, tím lépe. Právě proto je jeho moderování dosti kontroverzní. Protože na jednu stranu je jistě pravda, že by ceny Akademie měly být předávány jaksi seriózněji, ovšem na druhou stranu se diváci alespoň tak moc nenudí.

Následuje mnou komentovaný seznam cen. Jestli vás komentáře nezajímají, čtěte pouze tučné písmo.

Hlavní kategorie:

Nejlepší SF:
P.K. Dick – To je Wub, kapitáne! (Laser-books)

– Trochu překvapivě tato kniha sklidila celkem tři ceny, včetně té za nejlepší SF. Porazila i takové hity, jako třeba Banksův Líc a Rub, který by si podle mého názoru ocenění zasloužil více. Vítězství bylo asi těsné. Trochu se obávám, že akademici spíše sáhli po známém jménu oblíbeného autora. Přeci jenom Banks je mladší autor a byli bychom bláhoví, kdybychom věřili, že ho všichni akademici četli.

Nejlepší fantasy:
Robert Holdstock: Železný grál (Polaris)

– Myslím, že v této kategorii padla cena do správných rukou. Holdstockova série Merlinův kodex je opravdu jedinečná fantasy.

Nejlepší horor:
H.P. Lovercraft: V horách šílenství (Aurora)

– Příliš malá konkurence nepřekvapivě vynesla ocenění Lovercraftovi.

Nejlepší původní kniha:
Miroslav Žamboch: Seržant

– Tady musím akademiky určitě pochválit, že se nenechali sentimentálně strhnout návratem legendy české sci-fi Josefem Nesvadbou a neocenili jeho Peklo Beneš, ale raději Žambochova Seržanta, který si to jistě zaslouží. Seržant také porazil první díl Nočního klubu Jiřího Kulhánka. Také určitě zaslouženě. Noční klub bude mít daleko více šancí vyhrát v příštím ročníku kvůli druhému dílu, který vyšel letos v dubnu.

Nejlepší časopis:
Fantázia

– Jen na jeden rok přerušila Ikarie úspěšné tažení Cenami časopisu Fantázia. O tomto magazínu jsem již na Fantasy Planet mnohokrát mluvil a nikdy jsem nezapomněl na chválu, protože Fantázia za to stojí.

Nejlepší nakladatelství:
Triton

– Velké překvapení. Triton nevyhrál v žádné jiné kategorii a nakonec si dojde pro ocenění za nejlepšího nakladatele. Opravdu nechápu proč. Triton by snad mohl kvůli své edici Trifid získat cenu za nováčka, ale za nejlepší vydavatelství? To snad až za rok 2003, protože ediční plán na letošní rok je velice bohatý a zajímavý. Loni však většina věcí byly jen reprinty starých dobrých knížek, za což vydavateli patří velký dík, ale kandidátů na Cenu Akademie bych viděl mnohem více (Laser, Straky…).

Cena za dlouholetou práci pro SF:
Egon Čierny

– Více než zasloužená cena. Už jenom kvůli nejstaršímu SF klubu u nás (Klub Julese Vernea, zal. 1969) a vydavatelským a redakčním činnostem.

Výsledky dalších kategorií:

Nejlepší cyklus:
G.R.R. Martin: Píseň ledu a ohně (Talpress)

– Loni zrovna moc “nefrčely” kvalitní cykly a vzhledem k tomu, že Píseň ledu a ohně je výborná fantasy, dal se vítěz předem očekávat.

Nejlepší neangloamerický překlad:
Stanislav Lem: Bajky robotů (Laser-books)

– Bajky robotů přeložil samozřejmě Pavel Weigel, velká překladatelská osobnost. V nominacích bylo jeho prací více, proto asi akademici sáhli po osvědčeném jménu spisovatele, když si už z těch všech Weiglových překladů měli vybírat. S volbou nesouhlasím – Kroniky Jakuba Vandrovce by si cenu zasloužily více, už jenom proto, že je to něco zcela nového a ne “jen” další Lem, kterého už Weigel přeložil “mraky.” Určitě také musím připomenout, že Weigel letos porazil překladatele Komárka, který si vždy odnášel ceny za překlady Sapkowského. A v letošním ročníku byl ve hře jeho náročný překlad Magických střípků (zvláště kvůli eseji Král Artuš).

Nejlepší titul mimo beletrii:
Stephen King: O psaní (BETA)

– Buď jsou akademici natolik sečtělí, že to již dříve četli v originále, anebo hlasovali naslepo. Překladatelka z knihy “O psaní” udělala spíše knihu “Jak nepsat”, jak prohlásil Viktor Janiš při fundovaném rozboru “překladu” při udělení anticeny Skřipec (předávalo se tentýž den a jedná se o cenu i pro mainstreamovou literaturu). “O psaní” letos drtivě vyhrálo kvůli tolika důvodům, že ani není čas je všechny vyjmenovat, natož přidat ukázky.

Nejlepší původní povídka:
Jiří W. Procházka: Konec projektu Příliv (Fantázia)

– Osvědčené jméno. Povídka vyšla pouze ve Fantázii a tuším, že slovensky. Mohu vám ji slíbit na příští víkend v češtině tady na Fantasy Planet. Mým favoritem byla “Věc Elina” Edity Dufkové, loni druhá v CKČ.

Nejlepší (domácí) výtvarník:
Milan Fibiger

– Nemám nic proti Martině Pilcerové ani jejím obrazům, ale jsem fakt rád, že to zase nevyhrála ona, ale Milan Fibiger, který si loni stihl udělat obrovské jméno. Vydavatelé před jeho dveřmi stojí frontu.

Nejlepší fanzin:
Knihovnička Vakukoku

– S fanziny to jde od desíti k pěti. Mnoho jich nevychází, kvality jsou sporné, čtenářů mají málo. Třeba Fantasy Planet má daleko více čtenářů, než snad všechny přežívající fanziny dohromady. S příchodem internetu je to kategorie na vymření. Vakukok vyhrál zaslouženě kvůli reprintům nesehnatelných věcí, jako třeba Saudkových komiksů.

Editor/redaktor:
Ivan Adamovič

– Za co?

Nejlepší zahraniční kniha:
P.K. Dick: To je Wub, kapitáne! (Laser-books)

– Podivná kategorie, jejíž význam jsem nikdy nepochopil. To nestačí hlavní kategorie na nejlepší SF, fantasy, horor a původní knihu, to musí být ještě ve vedlejších kategoriích i “Nejlepší zahraniční kniha”?

Nejlepší překladová povídková sbírka:
P.K. Dick: To je Wub, kapitáne! (Laser-books)

– Třetí cena pro stejnou knihu. Ta nejzaslouženější.

Nejlepší antologie:
Staré dobré kusy (Laser)

– Po vítězství Nových dobrých kusů se i vítězství těch starých dalo čekat.

Počin roku / zvláštní cena:
BB art a CREW za vydání Ligy výjimečných

– Malá náplast na to, že se Liga výjimečných kupodivu špatně prodává. Přitom oproti konkurenci dělá BB art knihy velice levné. Liga je navíc výborně přeložená a zpracovaná. Spolupráce BB artu a CRWE slibuje pro české fanoušky komiksu opravdu hodně. Opravdu nejvíc.

Nejlepší původní slovenská kniha:
Alexandra Pavelková: Miešanci – Bremeno (Epos)

– Čtvrtý díl slovenské trilogie (to jsem se fakt nepřepsal!) jsem nečetl, nemohu soudit.

Nejlepší překladatel:
Viktor Janiš

– Krom toho, že bych cenu přeřadil k hlavním kategoriím nemám jedinou připomínku. Viktor Janiš je opravdu kvalitní překladatel a koupit si knihu, pod kteoru je podepsaný, je záruka kvality.

Cen je víc než dost, seznam končí a za rok se dozvíme další knihy a osoby, které si z veletrhu odnesou diplom a sošku mloka jako Cenu Akademie SFFH. Akademii by určitě slušela reorganizace, zvláště ve smyslu zaslouženosti členství v Akademii. Akademici by hlavně měli být lidé, kteří čtou, co nově vychází. A nechci se hádat, jestli jimi všichni jsou, nebo ne.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Dobrý článek, čtenář nemusí souhlasit, ale seznámí se s názorem autora, jeho zasvěceným komentářem a může v duchu polemizovat. Mnohem lepší než obdobná suchá reportáž na Sardenu.

  2. Budu trochu polemizovat
    Budu s Ondrou trochu polemizovat v hodnocení kategorie “Nejlepší původní kniha”. 1. Doufám, že žádný Kulhánek už nikdy tuto cenu nevyhraje (pokud se kvalita jeho knih výrazně nevylepší).2. Peklo Beneš je román, který si vyhrát určitě zasloužil – Seržant je výborný, ale pocit výjimečnosti jsem při jeho čtení na rozdíl od Nesvadby neměl.

  3. Opravdu skvěle komentovaný článek. Taky přiznávám, že je čtivější než na Sardenu.

  4. Článek je fajn, jenom škoda, že v úvodu, kde autor hodnotí moderátora, byl natolik diplomatický. Podle mého názoru je p. Lipčík člověk, který se neumí chovat,aje to rok od roku horší. Mně nehrozí, že bych někdy na podiu v rámc vyhlašování Akademie stál, ale kdyby se ke mně zachoval tak jak k M. Žambochovi nebo ještě hůř k E. Čiernemu, tak bych mu nejspíš po skončení vyhlašování jednu přišil. Nechápu, jak lidé, kteří rozhodují o tom, kdo bude celou věc moderovat se můžou rozhodnout pro něco takového. Když připomenu jen první ročník, který moderoval O. Neff, tak to je nebe a dudy. Podotýkám, že tento komentář je taky hodně, ale hodně diplomatický!

  5. Diplomacie
    Clanek je samozrejme diplomaticky, protoze se jedna o polemiku a nejake ostre vypady by byly zbytecne. Lipcik je takova znouzecnost. Loni me treba neuveritelne prudilo, ze viteze poloviny kategorii vyzvonil dopredu, letos se nastesti omezil jenom na na nekolikrat opakovanou vetu, ze Jirkovsky z Laseru se jeste na to podium hodne nachodi. Ze byl nezdvorily k Ciernemu a Zambochovi mne osobne az tak nevadilo. Panove to snesou. Spis jsem citil soustrast nad tou holkou z Tritonu, ktera chudak tenhle tyatr videla urcite poprve a malem se z toho sesypala. K temhle lidem “z vnejsku” by mel byt Lipcik urcite jemnejsi, protoze nejen, ze z toho uboheho koktani nevinnych obeti divak stejne nic nema, ale byt neurvaly si proste smi dovolit jenom ke starym mazakum, kteri vedi, co cekat. Kteri vedi, ze na Lipcika je nejlepsi obrannou utok. A je jenom na nich, jestli fyzicky po skonceni programu, nebo slovne pro obecne pobaveni jeste na podiu. Kazdopadne se primlouvam za vymenu moderatora, ale kde ho jako najit? ja to delat nebudu :o))

  6. TO NEEEEEEEE
    Jireeeeeeeeeeeš, proboha to neřikej ani ve srandě.. snesu hodně ale fakt Jireše moderátorem.. zlatej Lipčík.. hip hip hurááá.. Lipčíííík

  7. Konec projektu Příliv
    vyšel i ve Fantázii česky.

  8. A co třeba Klíčník jako moderátor ? Na Taurconu byl v téhle roli skvělej :-))

  9. Vzkazpro “Ynteligentního chobita”: Vůbec nevíš, o čem mluvíš, zřejmě jsi tam nebyl. A co se týše O. Jireše, jednak napsal, že on to dělat nebude, a jednak jak jsem ho viděl a slyšel (on mne nezná, ale já jeho ano), tak by se možná necítil pevný v kramflecích před těmi lidmi, ale určitě by se nechoval jako….. jako Lipčík.

  10. Souhlas. Richard Klíčník – vtipný, pohotový, má k účinkujícím úctu, ale dokáže se ptát na tělo. Má rád scifi – a svým projevem to dává najevo.

  11. Neni FFoE pseudonym Klicnika? Vubec bych se nedivil :o)))

  12. Teda já rozhodně Klíčník nejsem a přimlouvám se za něj také. Jak si to vysvětluješ ??? :-))

  13. Znám Richarda Klíčníka. Proto se nemohu nezeptat. Nejsou náhodou FFoE a J.A. holky?

  14. Tak nevím, docela by mě zajímalo, jak dobře “zná Klíčníka” :-))

  15. Klicnik byl na Taurconu fakt dobrej, jako moderator se mi fakt libil. Muzu se zeptat jak byl Lipcik neuctivej k Zambochovi a Egonovi?

  16. Odpověď J.A. – znám Richarda dobře a chtěl jsem mu udělat radost.Odpověď romisonovi: Byl jsem tam (jako většinou) a plně souhlasím s tím, co je nahoře napsáno. Ostatně, nebyl to problém jen tohoto roku. Co se týče Egona, je to osobní, a pochopí ti, co ho znají, co se týče Mirka Žambocha, nevím, nemluvil jsem s ním o tom ještě, třeba si to v té euforii ani neuvědomil, ale Lipčíkova otázka, snažím se citovat: “Opravdu si myslíte, pane Žambochu, že jste lepší než tady mistr Nesvadba? (pro nezasvěcené – spisovatel J. Nesvadba, taky tento rok nominovaný). OPravdu si to myslíte?” Co se vzhledem k velkým Nesvadbovým zásluhám o rozvoj žánru na to dá odpovědět, aby se toho hned nějaký pitomec nechytil? Tón otázky a její vyznění měly shodit a ztrapnit. Jinak řečeno – zkazit mu tu chvilku, což si Mirek rozhodně nezaslouží. Je skvělej autor, Nesvadba taky, ale hlasující rozhodli takto, proto je letos Mirek nejlepší. Což se rozhodně nedá říct o panu Lipčíkovi.Mimochodem, ja si dělal legraci z toho děvčete, co tam přebíralo cenu za Juhaňáka, bylo taky dost sprostý.

  17. Myslíte, že se dá někde sehnat kniha od H. P. Lovercrafta? prohledala jsem všechna knihkupectví a nic, kdybyste někdo o něčem věděl a dal mi vědět, byla bych ráda. Díky

Zveřejnit odpověď