Utekly vám některé z filmových pecek z fantastických žánrů za poslední rok? Nebo si prostě chcete vychutnat oblíbený snímek ve společnosti ostatních fanoušků? Letošní Festival fantazie v Chotěboři nabídne od 27. 6. do 6. 7. bohatou plejádu filmů všech fantastických příchutí.
1. X-men: Budoucí minulost
Po mnoha filmových zklamáních z posledních měsíců jsou poslední X-meni rozhodně velká pecka letošního filmového jara. V Budoucí minulosti musí Wolverine cestovat časem, aby zachránil svět.
Maxim Ronovec v naší recenzi říká: „Singerovi se to povedlo. S umem sobě vlastním propojil epickou, kulervoucí akci s komorním dramatem a technickou vytříbeností, nádavkem přihodil trochu vtipu a vytvořil další příspěvek do komiksové série, která jediná může směle konkurovat Marvelům.“
2. Hobit: Neočekávaná cesta a Šmakova dračí poušť
I když se o tom, jestli jsou Jacksonova zpracování Tolkienovy kultovní knihy Hobit vedou rozsáhlé diskuze mezi fanoušky, jedno je jisté. Všichni se na oba velkofilmy kdykoli rádi podíváme znovu – buď abychom si to užili, anebo abychom Jacksona pořádně zkritizovali, jaký je to plytký brak.
3. Gravitace
Svého času se ve fantastických kuloárech vedly dlouhé debaty, jestli Gravitace je nebo není sci-fi. Ale ať už je to cokoli, rozhodně je to jeden z nejlepších filmů loňského roku, ať si říká kdo chce, co chce. Abychom parafrázovali slova Josefa Horkého z naší recenze, Cuarón ten šedivý fantastický ročník 2013 rozjasnil.
4. Na hraně zítřka
Letošek je na skvělé filmy asi stejně skoupý jako loňský rok, něco málo se ale přece jen urodilo. Třeba film, u kterého by se vysoké hodnocení předem čekalo jen těžko. Maxim Ronovec o novince Na hraně zítřka v naší recenzi říká: „Odhlédne-li se od několika drobných zaškobrtnutí, je film nejen prozatím největším překvapením letošní letní sezóny, ale dost možná i její nejlepší popcornovkou.“
5. V zajetí démonů
Nebyl by to pořádný Festival fantazie, kdyby člověk nezašel na alespoň jeden horor. A že třeba takové V zajetí démonů je vážně povedený zážitek. Především kvůli tomu, jak tajemnou atmosféru dokázal režisér James Wan vytvořit a jak vygradoval výborné finále. Navíc je příběh podle skutečné události dvou lovců duchů. No nezkuste to.
6. Noe
Ve svém nejnovějším počinu se Darren Aronofsky rozhodl radikálně přepracovat biblický koncept potopy světa a zasadit ho nábožensko-environmentální pohádky. Sice se na něj také nepějí příliš pochvalné ódy, pořád ale má tenhle příběh něco do sebe. I kdyby jen kvůli možnosti vidět pořádný hněv boží na velkém plátně. Recenzi Davida P. Stefanoviče najdete tady.
7. Enderova hra
Enderova hra je ve sci-fi literatuře pojem, a pokud ho neznáte, měli byste to rychle napravit. O loňském filmu podle knihy Orsona Scotta Carda se dají vést dlouhé debaty, Skutečně v něm tvůrci snímku zcela zničili původní příběh, nebo ho jen vhodně osekali, aby mu seděla filmová podoba, jak tvrdí v naší recenzi Martin Kužel? Pořád je to ale jeden z mála těch pravých sci-fi filmů, kde se létá z planety na planetu a kosí mimozemšťani. A těch tu v poslední době moc nebylo.
8. Thor: Temný svět
Druhý film o jednom z Avengerů, Thorovi, slavil vloni na podzim značný úspěch. Martin Kužel ho sice „v naší recenzi“http://www.fantasyplanet.cz/clanek/thor-temny-svet ztrhal, názorů je ale víc. A pokud zrovna nordickému bohovi nefandíte, na Festivalu fantazie budou v kině promítat i jeho mladšího bratrance, film Captain America: Návrat prvního Avengera. A ten taky rozhodně není k zahození.
9. Hunger Games: Vražedná pomsta
Katniss, tak se jmenuje hlavní hrdinka Hunger Games i stejnojmenné knižní trilogie od Suzane Collinsové. V dystopické budoucnosti tu musí přežít v boji proti ostatním teenagerům v boji na život a na smrt. A že jsme jí tak usilovně drželi palce poprvé, přišla na podzim s druhým filmem:/…t-ke-hvezdam. I u něj se budete bavit.
10. 300: Vzestup říše
Těch sequelů se rojí už vážně moc, když měli filmaři nutkání vypustit na světlo světa po osmi letech od uvedení prvních 300 novinku Vzestup říše. Ta je vůbec ukázkový sequel – má víc bitev, delší časový rámec příběhu (třebaže ne stopáž), více krve létající v efektních zpomalovačkách a nulovou přítomnost toho, co z jedničky dělalo tak dobrý zážitek. V tomto případě poetiky. Na velkém plátně ale sedne taky, i kdybyste si jí měli jen zpříjemnit líné a horké festivalové odpoledne. Recenzi Maxima Ronovce najdete zde.
BONUS: Go, Goa, Gone
Odlehčená zombie komedie, kterou nějakým nedopatřením natočil Bollywood. Na tenhle indický výmysl se jít musí, i kdyby dveře do kina strážily skutečné mrtvoly.