Reportáž z Festivalu fantazie Speciál – Pohled nováčka

Jak je poslední roky dobrým zvykem, i letos na podzim se ve městě Chotěboř uskutečnil podzimní speciál Festivalu fantazie. Tentokrát jsem tam nechyběl ani já, a jelikož to byl můj první con a dostal jsem za úkol napsat reportáž, rád bych se s vámi podělil o své postřehy a zážitky.

Festival fantazie Speciál 2010
Festival fantazie Speciál 2010
Festival fantazie Speciál 2010
Festival fantazie Speciál 2010
ffs5

Město Chotěboř leží v západní části Českomoravské vrchoviny. Je to pěkné místo na konání festivalu, ale doprava tam není zrovna jednoduchá, obzvlášť cestujete-li vlakem nebo jiným prostředkem hromadné dopravy. Zdá se ale, že fanouškům na tom moc nesejde, protože se sjíždějí do Chotěboře z celé republiky. Občas tu zaslechnete i jiné jazyky než češtinu, hlavně slovenštinu. Doprava tedy je trochu složitější, ale jakmile dorazíte a nasajete atmosféru, bude vám upřímně jedno, jak dlouhou cestu za sebou máte.

Po příjezdu je nutné zajít přihlásit se na recepci, kde se buď zaregistrujete, anebo rovnou dostanete svoji vstupenku, program, lístek na ubytování a ostatní věci (tričko, plakát, placku…), záleží, jestli jste se přihlásili předem či ne. Lepší možnost je asi přihlásit se předem díky možné slevě při platbě do určitého termínu. Jakmile tohle vyřídíte, už vám nic nebrání v tom, abyste se mohli začít bavit. A že možností je opravdu halda.

Nováčci se nemusí bát, že by se mohli cítit zmateni, budovy festivalu jsou dobře označeny, program probíhá v kulturním domě, sokolovně a kině, kde je recepce a kde se promítají po celou dobu festivalu filmy. Takže zorientovat se během prvních pár hodin by měl zvládnout opravdu každý.

A teď již k samotnému programu. Zkušené návštěvníky asi už nic nepřekvapí, ale pro nováčky může být pohled na papír s rozpisem pořadů docela frustrující. Možná ani nebudou vědět, kam dřív skočit, a to doslova. Raději se tedy předem připravte a zaškrtejte si, co je pro vás opravdu důležité, jinak hrozí, že strávíte mnoho času civěním na program a rozhodováním se, kam jít a kam ne, jako já. Tematických linií je opravdu mnoho, a i když je Speciál oproti klasickému FF menší a jezdí na něj méně lidí, opravdu nebudete o nic ochuzeni. Jak však později, stejně jako já, poznáte, většina lidí nejezdí na akci kvůli přednáškám, ale kvůli přátelům a atmosféře.

Jak jsem již nastínil, program je dle témat rozdělený do různých linií, které se skládají z přednášek, workshopů, kvízů atd., které probíhají v různých místnostech a v různých budovách. Bohužel se většina linií kryje, a tak nemůže stíhat vše, ani kdybyste se rozkrájeli. Což je škoda, protože občas budete mít chuť to opravdu udělat. Harry Potter, LOTR, Stargate, Star Trek, seriály, filmy, literatura, PC hry, stolní hry, … To je jen malý seznam toho, co všechno program nabízí. Letos například zároveň s FFS probíhal Bloody XMas Fest, což byl con zaměřený na horor (reportáž Borise Hokra). Samozřejmě na festivalu nechyběl ani zahraniční host, letos jím byl americký režisér a producent Lloyd Kaufman. Z domácích osobností poctili svou návštěvou festival například Pavel Renčín, Jaroslav Mostecký, Petra Neomillnerová, Tomáš Němec a jiní. Samozřejmě nesmíme opomenout redaktory FP Lukáše, Borise, který na festivalu dokonce i přednášel, a šéfredaktorku Pa­vlu.

Když vás přestanou bavit přednášky a pořady, můžete zajít do kina na film, zahrát si nějakou počítačovou (letos novinky Dragon Age 2 nebo Medal of Honour) nebo stolní hru, sednout si s přáteli u baru a jen tak si povídat a popíjet, nebo se jen tak toulat a užívat si tu atmosféru. Na festivalu najdete také oblíbenou Hoffpůdku, Buffet nebo letos nově otevřený fantasy obchůdek, nechybí ani počítače s připojením na internet nebo možnost připojit se s vlastním notebookem na wifi síť.

Zkrátka a dobře, v Chotěboři jsem prožil náramné tři dny ve společnosti fanoušků fantastiky, stejných „bláznů“ jako jsem já, možná někdy i větších :-), na které se bohužel společnost stále ještě kouká trošku jako na opravdové blázny. Dokazuje to i město Chotěboř, jež se z nepochopitelných důvodů otočilo k Festivalu fantazie zády, což je veliká škoda. Sponzorů je ale stále dost. Bohužel letos byl zájem menší a pořadatelé tak na příští rok chtějí Festival fantazie Speciál trochu omezit. Avšak je to o důvod víc, proč příští rok přijet, ať už na Speciál nebo na klasický Festival fantazie. Takže nashledanou za rok!

Fotil Roman Randalf Kresta.

Adam Seicherstein (redaktor)

adamseicherste­in@seznam.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

12 komentářů

  1. Náhodou…
    Ale přátelé… Je to sice stručné, ale pro člověka, který na podobné akci nikdy nebyl, to IMHO má svoji hodnotu. BTW pokud se vám to jako reportáž nezdá, co být konstruktivnější? Napsat jednu větu ve smyslu “tohle je blbě” umí kdekdo.

  2. náhodou… nic.
    Jacques:
    Co se vrátit na základní školu, kde se to, jak psát reportáž, učí?

  3. ale jo, dá se to. Sice mi to přišlo jako průvodce po Zemi Nezemi, ale zase taková tragédie to není.
    Vaňku, co kdybyste šel místo toho věčného rejpání dělat něco smysluplného -třeba čistit chodníky, ať se zaměstnáte 😉

  4. Reportáž se učí na základce? To za nás nebejvalo. 🙂

  5. Hnidopíchnutí
    Odhlédnuto od poněkud naivně budovatelského vyznění článku, tam se hrálo Dragon Age 2? Sakva, to mi zas něco uniklo…

  6. Reportáž
    Je mnoho spôsobov ako napísať reportáž, keďže leží na hranici, pokiaľ chcete dichotomické delenie, publicistiky racionálneho a emocionálneho typu; ak chcete trichotomickú kvalifikáciu, reportáž stojí medzi spravodajskými a beletristickými žánrami. Preto záleží len na autorovom rozhodnutí a zámere, k čomu sa viac prikloní. Taktiež je na autorovi, či si zvolí reportáž – teraz prejdem skrz rôznymi deleniami – chronologickú, dramatickú, epickú, zobrazovaciu, dokumentárnu a i. alebo viacero z týchto prístupov pomieša.

    Bola by som teda menej prísna pri súdení, či článok je alebo nie je reportážou. Podľa mňa to reportáž je, resp. ak vezmem do úvahy,že ide o autorov prvý pokus, je to niečo, čo sa významom i výrazom reportáži veľmi približuje. A verím, že sa to časom zlepší.

  7. Gordie
    Já myslím, že Vaňkovi by se bez rejpání ani nepostavil. Že to ještě někdo řeší.

  8. “reportáž”
    Tak abych měl taky možnost se hájit, musím říct že tohle byl můj první pokus o reportáž nebo něco na ten způsob, je těžký psát plnohodnotnou reportáž pokud jste poprvé na nějakém conu, proto jsem se rozhodl napsat spíš jakýsi “pohled” nováčka na festival, proto se omlouvám všem kterým jsem způsobil nějakou újmu, tím že si mysleli že si přečtou opravdovou reportáž……ale myslím si že je hodně lidí, kteří na conu taky ještě nebyly a tento článek byl spíš určený pro ně…..dále Jokere reportáž se na základce opravdu neučí, alespoň za mě to tak bylo,nevím jak je to teď, doba jde dopředu takže je to i možné….a pro Mantelara, ano Dragon Age 2 jsi si mohl zahrát na noteboocích, které byly umístěny ve velkém sále v sokolovně, sice šlo o betaverzi, ale ten prostor byl velice dobře označen….jinak bych chtěl ještě řict, že definice jsou blbost, těžko se dá přesně definovat něco, co může mít tolik podob , jako třeba reportáž

  9. ???
    vždyt je snad úplně jedno, jeslti to je reportáž nebo ne. Každopádně skvělej příspěvek, díky za něj 🙂

Zveřejnit odpověď