V pátek 6. února se v pobočce pražské knihovny Smíchov konal historicky první Asterioncon – setkání hráčů a příznivců her na hrdiny ze světa Asterionu, ale také čtenářů knih z prostředí tohoto herního světa. Já vám tady přináším, sice krapet později, ale přece, krátkou reportáž o tom, jak to všechno probíhalo.
Prvním bodem programu měla být beseda s nakladateli z Altaru a ze Strak na vrbě. Došlo však k menšímu přesunu, kvůli nepřítomnosti Martina „Bouchi“ Kučery, který se údajně zpozdil cestou, slyšela jsem něco o zaseknutí se na přestupu v Přerově…
Proto došlo k přehození bloků a jako první začala debata s autory hracích modulů v 15.30. Představil se nám celý velký tvůrčí tým tzv. druhé generace tvůrců Asterionu, jež to před lety přebrala od prvních legendárních tvůrců, kteří Asterion kdysi v dávném českém herním pravěku vymysleli. Dozvěděli jsme se, že nyní se chystá podobná generační obměna, kdy stávající autoři předávají svoje pomyslné žezlo nové, “třetí” generaci tvůrců. Zástupci nastupující nové generace byli také přítomni a mohli nám tak představit jak sami sebe, tak také své plány a vize do budoucna. Prozradili nám, že mají v úmyslu popsat podzemí Asterionu – podzemní říše. Poté se rozpředla zajímavá debata, kdy byli tvůrci na jednu stranu hráči chváleni a na tu druhou čelili výtkám a připomínkám, na něž se snažili odpovědět.
V 16:00 byla diskuze ukončena a my jsme se přesunuli k druhému bodu programu, povídání o LARPu z prostředí Asterionu. Ke slovu se tak dostali členové občanského sdružení Halahoj – Zbyňa “Killien” Štajer, Maruška Slovíková a Lenka “Čmelda” Schodová. Svou prezentaci měli pěkně připravenou a promítali nám ji přes data projektor. Nejprve začali obecněji, např. tím, co to vlastně LARP je, jaké jsou rozdíly mezi LARPem a Dračím doupětem a seznámili nás s jednotlivými druhy LARPařských akcí. Potom už se přímo rozpovídali o jejich vlastních akcích, kdy se inspirovali světem Asterionu. Pustili nám jimi natočený film “Asterion: Nářek stromů“, který připravili k jednomu ze svých LARPů. Maruška a Zbyněk nám následně vylíčili historie jednotlivých akcí. Nezůstalo pouze u suchých údajů, dozvěděli jsme se i několik veselých historek z bitev a mohli se podívat na fotky. Nakonec nám promítli ještě druhý film, který nedávno dotočili, “Asterion: Otázka přesvědčení“, jenž sloužil jako pozvánka na připravovanou akci – 27.2. se bude v Třebíči v Domečku konat akce nazvaná “Bez bázně a Honey“, která slouží jako předehra k LARPu Asterion 5 – Otázka přesvědčení, jenž se uskuteční 9. – 12.4. na hradě Cimburk. Pro účastníky pořadatelé připravují nejen speciálně upravená pravidla pro tvorbu postav, ale i kovové mince, jimiž se bude na akci platit, a bardské písně s tematikou Asterionu. Kdo by se chtěl akce zúčastnit, tak ať se podívá na stránky Asterionu (www.asterionrpg.cz), kde najde všechny potřebné informace.
Pořadatelé Asterionconu nás rovněž upozornili na soutěž tohoto conu – otázky týkající se světa Asterionu, na konci programu bude ze správných odpovědí vylosován šťastlivec, který obdrží cenu.
Michael Bronec nám nabídl možnost zakoupit si u něj knihy z prostředí Asterionu. Přítomní autoři hned některým zájemcům své knihy ochotně podepsali.
Roggy (Míla Linc) jako správný šéf akce dohlížel na to, aby nikdo z přednášejících nepřekročil svůj časový limit. Vždy přišel a jemně upozornil, že čas povídání se naplnil a je třeba uvolnit místo následující přednášce. Díky němu jednotlivé body programu opravdu končily a začínaly přesně na chlup.
Úderem 17. hodiny tedy skončilo povídání o LARPu a na židle v čele usedli Michael Bronec, Jiřina Vorlová a Martin “Bouchi“ Kučera, aby nám popovídali o společné minulosti Strak na vrbě a Altaru. Michael Bronec celé povídání uvedl větou “Máte tu Altar živoucí i fosilní, tak se ptejte.“ Přičemž “živoucím Altarem“ myslel samozřejmě Jiřinu a Martina a tím “fosilním“ sebe. Všichni tři zavzpomínali na své začátky u Altaru a zkušenosti s RPG. Dále se mluvilo o spolupráci Altaru a Strak na jednotlivých projektech – např. společné porotcování soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera a vydávání knih z prostředí světa Asterionu. Srovnali také herní základnu našich a cizích zemí. Zástupci Altaru nám prozradili své plány do budoucna, tím největším jsou práce na nové verzi klasického Dračího doupěte. Rozběhla se živá debata s posluchači, kdy padaly návrhy na hledání nových rovin pro RPG čili vymyšlení úplně jiného světa pro Dračí doupě, než neustálé variace na středověký svět. Zde uvedu jen nejzajímavější návrh – hra zasazená do světa Rakouska-Uherska v cimmermanovském stylu s bláznivými vynálezy.
Ani jsme si nevšimli, jak rychle hodina vyměřená na povídání uběhla. Roggy si v 18:00 opět poklepal na hodinky a přednášející se zčásti vyměnili – Jiřina Vorlová a Martin Kučera odešli a vedle Michaela Bronce se posadili Lucie Lukačovičová, Jan “Čenis“ Galeta, Zbyněk „Gilgalad“ Holub a Martin „Darion“ Antonín, čtyři ze šestice autorů chystaného románu Město přízraků, který by měl na jaře vyjít ve Strakách na vrbě. Jak už jsem zmínila, Město přízraků je povídkovým románem šesti autorů, dalšími dvěma, kteří na conu nebyli, jsou Vladimír Šlechta a Jan Šlechta. Děj knihy se odehrává ve světě Asterionu v městě Targent, pradávném sídle uprostřed pouště, které právě čerstvě ožívá novými osadníky. Každý ze čtveřice přítomných autorů nám naznačil, o čem je právě ten jeho příběh. Michael Bronec pak ještě dodal, že ze světa Asterionu se připravuje také gamebook.
Atmosféra Asterionconu byla příjemně domácká a přátelská. Organizátorům se tento malinký con podařilo zvládnout opravdu na jedničku. Účast byla hojná, přednášky i besedy zajímavé, takže uvidíme, jestli se zanedlouho nedočkáme dalšího ročníku.
Fotil Jakub Řehák.
Děkuji za pěkný článek. Nevíte někdo alepoň odhadem kdy by mělo být nové vydání DrD k dispozici? Plánuji někoho obdarovat pravidly, že bych ješte posečkal s nákupem …
Nove DrD bude s nejvetsi pravdepodobnosti az napresrok, takze pokud chces nekoho obdarovat letos, nema poseckani smysl.
Kolik se nás sešlo…
Já to počítal 🙂 V průběhu celého odpoledne přišlo cca 50-60 lidí.
Což kurva de