Letošní rok byl pro mě z hlediska návštěv conů asi nejhorší za posledních deset let. Z nejrůznějších důvodů jsem se nemohl zúčastnit žádné své oblíbené akce, takže jsem neváhal a vypravil se minulý týden do Chotěboře na Festival Fantazie Speciál.
Chotěboř u Havlíčkova Brodu je po Ústí nad Labem – kde se kdysi konaly populární Bohemiacony – místem, kam jezdíme na výlety za sci-fi nejčastěji. Když tedy naše trojčlenná společnost (já, Radim Byčánek, a individuum známé jako Danesh) ve čtvrtek ráno vyjížděla vlakem z Ostravy, mysleli jsme si, že víme, co nás čeká. Chyba lávky. České dráhy opět dokázaly překvapit a z rychlého přejezdu do Brna se díky nelogické objížďce stala vyhlídková jízda po krásách Hané.
V Chotěboři měla prezence začít až v pět hodin, takže jsme se rozhodli zotavit se z útrap cesty. Zotavovali jsme se úspěšně, do přihlášení jsme stihli navštívit dvě osvěžovny, ještě před návštěvou prvního pořadu přibyla třetí. Posílení něčím ostřejším na kuráž však kupodivu nebylo zapotřebí. Prezence v prostorách kina začala o něco dříve, než měla, proběhla rychle, bez jakýchkoliv problémů. Oproti minulým letům a tradičním frontám tedy pokrok vpřed. Jak se ukázalo, nešlo o jedinou změnu k lepšímu. Další příjemný šok představovaly opravené prostory hotelu Vysočina. Ten se začíná podobat opravdovému hotelu, a ne vybydlené ubytovně pro ukrajinské gastarbeitery.
Program FF byl tradičně pestrý. Tento podzim měly převahu pořady, věnující se ne literatuře, ale spíše seriálům a filmům. Pravděpodobně nešlo o záměr pořadatelů, ale o to, že se prostě našlo hodně fandů, kteří přihlásili své pořady na tato témata. Zájem o ně měli i účastníci. Diskuze věnované seriálům, jako jsou třeba Battlestar Galactica nebo Stargate, měly opravdu vysokou návštěvnost, zatímco s těmi literárními to tak slavné nebylo. Pouhých osm posluchačů na přednášce Jarka Mosteckého opravdu zamrzí. Stejný trend se však projevoval už loni. Podle mého odhadu to má na svědomí jednak to, že letos na podzim nedorazili ostřílení matadoři typu Františka Vrbenská (která je nemocná), a velký počet mladých fanů, kteří opravdu přijeli hlavně kvůli svým oblíbeným filmovým ságám. Chybějící zkušené přednáškové borce ovšem úspěšně nahrazovala některá nová jména. Mám tím na mysli hlavně Vojtu Čepeláka a mého kolegu Seba Chuma, kteří svá bedra obtížili kvantem pořadů na různá témata, a pravděpodobně tak překonali český rekord v počtu přednášek na den. Nechybělo pochopitelně promítání filmů v kině, kde jsem využil příležitost a dohnal vše, co jsem letos zameškal.
Pro ty, koho už omrzely pořady – pokud je neignorovali už od začátku, samozřejmě – byl připraven dostatek míst pro občerstvení a posezení. Díky absenci výkonnostních borců (mnoho tradičních alkoholických cisteren už na cony nejezdí) a výměně generací (mladí k zábavě alkohol nepotřebují) sice nedosahovala spotřeba alkoholu rekordních množství, ale i tak protekl vyprahlými hrdly nejeden hektolitr chutných lihových nápojů. Ukazatel na imaginárním měřiči průtoku alkoholu výrazně stoupnul hlavně v pátek večer, kdy z Prahy dorazil Silver… Pořadatelé však mysleli i na hladovce, pro které bylo přímo na místě připraveno dostatek jídla. Na odbyt šly hlavně placičky a toasty. Komu to nestačilo, mohl vyrazit do víru maloměsta do některé z místních restaurací. Škoda jen, že tamní restauratéři tradičně nebyli na nápor zájemců připraveni, takže hodinové čekání na objednané jídlo nebylo výjimkou. Za to však pořadatelé opravdu nemohou.
Když jsme v neděli po poledni mířili zpět na nádraží, byli jsme jednoznačně spokojeni. Stejný pocit určitě měla i drtivá většina ostatních fanoušků, protože na závěrečné besedě s pořadateli conu většinou zazněly jen opravdu nepodstatné výtky. Pořadatelé jsou si ostatně nedostatků vědomi. Příště se už například nemusíme obávat diskotéky – pořadatelé konečně pochopili, že kvůli tomu zde fanové nejsou. Od roku 1996, kdy se v Chotěboři konal první Avalcon, dopilovali pořadatelé svůj produkt do stádia, kdy mu k dokonalosti mnoho nechybí. Z pohledu fandomovými třenicemi a malichernými antipatiemi nezasaženého konzumenta conové zábavy se jedná o takřka ideální akci, vhodnou jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé uživatele. Důvod je jednoduchý – každý má šanci najít si zde zábavu podle svého gusta. Preferujete přednášky a promítání? Zábavu s přáteli? Chcete si zkusit nějakou hru? Nebo snad dáváte přednost kombinaci toho všeho? Na Festivalech Fantazie to najdete, a navíc si nemusíte dělat starosti se servisem. Větší míru pohodlí (za podstatně vyšší cenu) nabízejí už jen tzv. papučové cony typu Fénixcon. Takže na závěr zbývá jen poděkování pořadatelům a pozdrav „Na shledanou“! Určitě jsme v Chotěboři nebyli naposledy.
Reportáž skutečně vystihuje to podstatné. Já bych chtěla zmínit ještě přítomnost a přednášky Ondreje Herce, který probral základní netvory a potvory z hledisek, jaká běžně člověku nepřijdou na mysl a přece cítí, že to tak nějak bude. Chci zmínit také společnost fanů, která se sesedala k častým diskuzím právě v kroužku kolem Ondreje a uměla potěšit dobrými připomínkami k proklepávaným tématům. Zkrátka a dobře: Sešli se tu bezva lidi a protože mne právě tímhle Chotěboř značně rozmazluje, nemůžu odolat a plánuju další cestu na FF.
Fanouskum JFK
Tímto děkuji cca 25 fandům JFK, kteří přišli a vydrželi to se mnou, s Johnem Kovářem a se střelným prachem skoro hodinu. (Část těch přeživších je zvěčněna na fotce.)Pozor na Jarka Mosteckého – přede všemi ochutnával střelný prach, a já proč má tak explozivní texty!
Ještěže texty. 🙂
Rad bych se optal, o cem prednasel pan Mostecky. a btw – ty fotky by mohly mit popis, treba ten manik v zlutym triku by me zajimalo kdo je apod
U mne na blogu (http://petr.bloguje.cz) je uz report z FFs taky. Kdyz vas to bude zajimat, muzete nakouknout.
ten maník v tričku vypadá jako Alexandr Kazda, moc ho neznám, ale je asi z nějaké té liter. školy od Lucky Lukačovičů, slušně se umisťuje v některých lit. soutěžích (nejen na Pragoconu, i v CKČ) a nejen v literárních soutěžích. na FFS měl nějakou přednášku.
Ano, je to Alexander Kazda. Ten druhý je hyperaktivní Vojta Čepelák.
Díky. Budeme se snažit pokračovat ve zlepšování a máme nejen pro příští Festival Fantazie (29.6.-8.7.) http://www.festivalfantazie.cz, ale i pro příští FF Speciál (25.-28.10.) http://www.ffspecial.cz řadu dalších vylepšení. Další ohlasy na FFS sledujte zde http://festivalfantazie.cz/special/index.php3?pg=ohlasy
Nechci vypadat, že si jen stěžuju, ale zatímco o cestě na akci a o konzumaci jídla a pitiva jsem se v článku dočetla první poslední, tak témata přednášek jsou odbyta pár slovy. O čem tedy ten článek je – o obsahu nebo o formě?
Témata přednášek
Témata přednášek i velké části epizod jsou popsána na stránkách festivalu v sekci Program. Tam je mohou najít i neúčastníci. Účastníci je rovněž dostali vytištěné v informační brožuře nebo mohli číst na několika místech na festivalu.
Témata přednášek 2
Aha, tak nemohou, protože nás odstřihli od databáze. Na stránku programu proto přidávám soubor s anotacemi ke stažení.
Jo, ten maník v tričku jsem já, je to z přednášky “Jak (vydržet) psát a nepsat stokrát totéž”.Mimochodem, k obrázkům jsou popisky — jsou ale vidět jen dokud se obrázek nenačte…
Re: popisky vidět jen dokud se obrázek nenačte
Pouze ve správně fungujících prohlížečích; kdo používá Micro$ucks Exploiter, respektive při tvorbě stránek kašle na standardy HTML, má vystaráno.
Indil:no ono mnoho lidí už ten program moc zas tak nezajímá.. jasně, kdyby program nebyl, nejezdili bychom tam, ale i když tam jezdíme, tak především si poklábosit a přecpat se tousty :))
Alexandr Kazda je ale známý hlavně díky Trollslayerovi, jednou (při první, předloňské účasti) už byl první a loni čtvrtý. S Lucií Lukačovičovou už nemá dlouho nic společného.