Fantasy Planet, podobně jako ostatní weby, pochopitelně měla na letošním Festivalu fantazie Speciál své špiony, kteří celou akci podrobně monitorovali, aby mohli napsat reportáž a informovat naše čtenáře o tom, co se v Chotěboři dělo tentokrát. Někdy ale není na škodu počkat, až reporty vypustí ostatní portály, a udělat tak tím naším symbolickou tečku za báječnou akcí a ještě jednou připomenout skvělou atmosféru, která se už pro FF(S) stala tradicí.
Slovo o toustech (a kmínce)
Každý Festival je něčím výjimečným. V létě bodovaly slaninové tousty, novinka FF 2009, která navázala na svůj úspěch i na FFS. K toustům, jednomu ze zdejších nejfrekventovanějších jídel, byl občas boj se dostat, zvláště v době, kdy si je objednala spousta dalších lidí. Minulý čas je na místě, protože FFS všechny toustožrouty příjemně překvapil efektivním systémem lístečků, takže se už nestane, že toustíky dostane někdo, kdo si je náhodou zapomněl objednat. Samozřejmě to ještě není dokonalé, na lístky by bylo fajn napsat pořadová čísla, ale uvidíme v létě, třeba nás organizátoři překvapí. Oblíbeným tématem baru FFS však tentokrát nebyly tousty, ale kmínka, medovina chutí podezřele připomínající kmín, vůči níž snad nikdo nemohl zůstat lhostejný. Část fanů na ni nedala dopustit, no a ti „ostatní se jí strašili navzájem“ (jak píše Lament ve svém reportu na Topzine.cz). Ale pryč od baru, nebo si budete ne zcela neoprávněně myslet, že jsem celý FFS strávila právě tam.
Stručný průlet programem
I jinde se totiž děla spousta zajímavých věcí. Bohužel (s otazníkem) pokračuje trend, že spíš než klasické přednášky lákají soutěže, hry, besedy a další program. Tvůrci pořadů se tedy snaží přicházet s něčím novým a neotřelým a zaujmout účastníky netradičními tématy. Některé přednášky propagaci nepotřebovaly (například pořad Vliv Festivalu fantazie na jeho účastníky plný hlubokých pravd, s kterými se jistě všichni dlouhodobí účastnici FF(S) mohli ztotožnit, či – zvláště pro nováčky – poučná a praktická přednáška Jak zůstat vzhůru 48 hodin a přežít), na další člověk mohl narazit naprosto všude, včetně záchodů. Ke cti křtu antologie Pěna dějin slouží, že takto nalákaní návštěvníci určitě nelitovali. Kromě toho, že se ho zúčastnili téměř všichni autoři (což je u počtu šestnáct skoro neuvěřitelné) včetně ilustrátora, autora předmluvy a pochopitelně editorek (Hanina Veselá a Scarlet Rauschgoldová), mohli být svědky i úžasného pojetí křtu kmotrem Jiřím W. Procházkou, které se blížilo takovému malému divadelnímu představení. Daleko lepší a zábavnější (promiň, Jirko) herecké výkony však podávalo Tvéjátro činohernále v derniéře své hry Daturnin. Publikum bylo vzhledem k celkovému počtu návštěvníků pochopitelně početnější než při představení na Parconu a potlesk byl jednoznačně zasloužený. Z dalšího programu se blýskl nováček OrientCon, který okupoval útulné prostředí Akvárka a nabídl návštěvníkům spoustu zajímavých pořadů o Japonsku a dalších orientálních zemích. Nezklamal ani literární Avalcon, přesun do menšího a komornějšího Zrcadlového sálu mu prospěl, a tak ani nevadilo, že FFS tentokrát neměl žádného zahraničního hosta (pochopitelně kromě Ondreje Herce, který ze Slovenska přijel s tradičně výborně připravenou a erudovanou přednáškou o podstatě fantastiky). Návštěvníky dokázala skvěle pobavit divadelně pojatá „přednáška“ o vztazích mezi začínajícím nadšeným spisovatelem a otráveným a skeptickým šéfredaktorem, nechybělo ani představení Runového meče, nové knížky Pavla Renčína, povídání o upírech Petry Neomillnerové či komentovaná prohlídka fotek z mise Čína Jirky W. Procházky.
Zajímavý mix pořadů nabídl jednodenní Manifest fantastiky, jehož přednášející debatovali s diváky například o rpg, nových fenoménech mezi fany či o šifrovacích hrách, hodně návštěvníků přilákaly i stálice typu Gatecon, AMcon či Star Wars. A i kino letos opět sypalo jeden fajn film za druhým (od Koralíny přes Jánošíka až po T.M.U.).
Chce to něco exxxxtra
I speciálních pořadů byla spousta. Vytančit se člověk mohl na infantilní diskotéce či diskotéce ve stylu 60. a 70. let nebo v Music Clubu FF, zazpívat na tradičním, letos však výjimečně velmi kvalitním karaoke a na Star Trek Sci-Fi táboráku a s Vaškem Pravdou si podebatovat na Dolejte řediteli. Čekání na tousty si člověk mohl zkrátit čtením festivalových novin ZáBlesk (za šest dní vyšla neuvěřitelná čtyři čísla) či psaním připomínek na tabuli vzkazů. Nádech něčeho extra mělo i veselé skákání přes kaluže na dobře označkované cestě do recepce, která se přestěhovala z kina do sokolovny. Jediné, co se tak úplně nepovedlo, byl křest velmi očekávaného kalendáře Akty fandomu, který nebyl k dispozici, protože ho tiskárna nestihla dokončit. Jinak je však letošnímu FFS máloco vytknout.
To be continue… Pragocon 2010!
Na FFS se přijelo bavit 810 fanoušků. Další etapa nebude až v létě, ale už v lednu, Festival fantazie totiž pod svá křídla vzal i Pragocon. Na viděnou v Praze!