Poté, co letošní CONiáš předvedl více než vyčerpávající řadu názorů a témat související s magií, se Minicon v sobotu 12.11. soustředil na jejího nezbytného souputníka v hrdinské fantasy – meč. Jednalo se o praktičtější téma – nejde možná o zbraň poslední módní sezóny, ale na rozdíl od magie ji můžete používat i ve skutečném světě.
Úderem desáté hodiny vše začala Františka Vrbenská jednou ze svých tradičních přednášek o mytologii doprovázenou ilustracemi od starých maleb po ukázky z filmů třetího tisíciletí. Padly zajímavé informace, ať už o hunském nájezdníku Attilovi, legendárním králi Artušovi či o zamilovaném páru Tristanovi a Isoldě. Mnohé z toho asi návštěvníci slyšeli už jinde, ovšem poutavé líčení a zajímavé detaily od paní Vrbenské si stojí poslechnout vždy, je to asi nejlepší vypravěčka vhodná pro zahájení fantastického setkání.
Po ní se do diváků pustil (nikoliv mečem, nýbrž slovem) spisovatel a první držitel ceny „Gandalfovo brko“ Míla Linc. Svoji cenu obdržel na letošním CONiáši za seriál o hrdinech třicetileté války. V podobném duchu pokračoval i tentokrát a sdělil pozoruhodné skutečnosti o takových hrdinech, případně „gaunerech“, jakými byli agresivní šlechtic maršál hrabě Rusworm, Albrecht z Valdštejna nebo švédský král Karel Gustav. Přednášející na některé původně plánované osobnosti, jak sám přiznal, během výkladu zapomněl, ale jelikož jeho hlava je plná historických vědomostí, briskně se vždy vytasil s nějakou zajímavostí, nahrazující mu jakékoliv skutečné ostří.
V tu chvíli byly přednášky přerušeny z důvodu vyhlášení úspěšných povídkářů soutěže Žoldnéři fantazie, jejichž příběhy budou vytištěny ve stejnojmenném sborníku nakladatelství Straky na vrbě. Michael Bronec a ostatní členové poroty oznámili dobrou zprávu devíti sympatickým a talentovaným lidem, počínaje Danielem Tučkou po absolutní vítězku Ludmilu Mullerovou. Ač se nejednalo o skutečné válečníky, pomohou nám určitě zdolat netvory, jakými jsou nuda nebo bezútěšnost.
Potenciálním „psavcům“, jimž se zatím takových úspěchů nedostalo, mohla za inspiraci sloužit slova našeho zkušeného spisovatele Miroslava Žambocha. Jeho vyprávění o mečích z literatury, čerpající především z vlastních knih a povídek, jim poskytlo mnoho nápadů pro případnou tvorbu.¨
Leonid Křížek ve svém bloku promítl zatemněnému sálu řadu filmových šermířských scén od kolébky tohoto média. Na závěr promluvili ještě Jaroslav Pechar o tom, jak se používá metafory „meče“ v jazyku bible, a František Novotný, který svoji hodinu zasvětil mečům současnosti.
I když téma Miniconu nebylo tak široké, jako u jeho předchůdce před dvěma měsíci, představil nám boj v obou jeho rovinách – tvrdé i romantické, probouzející obrazotvornost.
Lepší pozdě než nikdy?
Report nějakých 18 dní po události? Na internetový magazín trochu zbytečné. Radši bych se na to úplně vykašlal, takhle to pak vypadá téměř amatérsky.
Výhoda a přednost webu by měla být aktuálnost…
Nedávno tu bylo preview na Skyrim, které vyšlo až poté, co vyšla hra. Takže to máme chápat jako nový postup FP? 🙂
to Walome
Ale kdepak, snažíme se být co nejvíc aktuální, ale někdy se okolnosti sejdou tak, že se to nepovede. A lepší pozdní report o akci než žádný, ne? 🙂 Můžeme ujistit, že zítra vyjde reportáž z autogramiády Kulhánka (23.), v sobotu reportáž z Labyrintconu (25.) a zkraje příštího týdne z Fénixconu, který začíná zítra.