Zankjó no Terror: Zmáčknout spoušť pro vyšší dobro?

Do bombových útoků teroristů, známých pod přezdívkou Sphinx, se náhodou připlete dívka a stane se jejich komplicem. Jejich cíl je však jí i policejním vyšetřovatelům nejasný. Nikdo netuší, co jejich motivem. Nikdo neví, proč kladou policistům hádanky a jak to, že po jejich útocích nezůstávají žádní mrtví.

 

Nine a Twelve, na první pohled dva mladí chlapci, obyčejní jako každý jiný. Jejich genialita je ale vyřadila mimo společnost. Oba se stávají teroristy ve chvíli, kdy se jejich plán dá do pohybu. Několik měsíců po odcizení vzácného a nebezpečného plutonia vybuchuje v centru Tokia první budova. Město se ocitá uprostřed chaosu. Nikdo netuší, kde Sphinx zaútočí příště. Každý jejich krok je doprovázen hádankou. Místa útoků tak rozhodně nemohou být náhodná. Dají se však stále nazývat teroristy, pokud po útocích nezůstávají žádné oběti? Navíc zabraňují útokům, které by mohly někoho skutečně ohrozit. Co se snaží svými činy světu vzkázat? Jakou pravdu chtějí přinést na povrch?

 

Pokud se vám líbilo Death Note, Eden of the East či například Death Parade a nebo máte prostě rádi politiku a náročné filozofické otázky, pak se vám pravděpodobně bude Terror in Resonance, jak zní anglický název, líbit též.
Tajemné, dramatické, plné symbolismu a současně podivně melancholické až existenciální, toto anime je vskutku mistrovským dílem. Svým zvláštním způsobem spájí okamžiky, které přímo nutí k zamyšlení nad vyšetřováním a hádankami hodnými samotného Sherlocka Holmese. Zároveň tu a tam trousí akční scény, které napětím rozhodně nešetří. Úzkost a nepříjemný pocit, který se vám usadí pod kůží, z nich přímo sálá.

 

 

Nádherná, moderní animace pak přesně vystihuje svébytný ráz tohoto kousku. Paleta studených barev a potemnělé tóny, rozbité jen zřídka výrazným odstínem, který okamžitě praští do očí. Divák hned na první pohled pozná, co je Zankjó no Terror zač.
Trpké, až hořko-sladké atmosféře dává o to víc vyniknout perfektně zvolená hudba. Různorodý soundtrack udává každé scéně jiný ráz a tempo, od dramatické, surové elektrické kytary až po to nejjemnější piáno, emocionální a podmanivé. Každý moment je díky tomu jedinečný. Přestože anime by bez tohoto detailu nebylo kompletní, jednotlivé písně a melodie mohou stejně dobře fungovat i mimo něj jako samostatné album.

 

 

Děj je ucelený a není v něm třeba žádných komických vsuvek ani násilně vložených rádoby úsměvných scének, tak jak to u anime většinou bývá. Tento kousek byl zamýšlen zcela vážně a má tak i být brán. Byl tvořen pro publikum i mimo Japonsko a tento záměr je na něm dobře vidět. Pokud by nebylo dlouhých záběrů na obyčejné věci a výrazy jednotlivých postav, mohlo by dost dobře jít i o dílo amerického původu.
Příběh je spletitý a komplikovaný, není však příliš těžké ho pochopit, pokud mu věnujete dost pozornosti a času. Vše je čím dál tím jasnější, jak se volně probíráte jednotlivými díly a klubko hádanek a tajemství se postupně rozmotává. Někdy je vhodné odolat pokušení, na konci epizod se zastavit a chvíli vstřebávat dojmy, radši než si hned pustit další díl.

 

Můj osobní vztah k tomuto anime se dá slovy jen těžko popsat, přesto se o to pokusím. Díky naprosté harmonii příběhu, animace a hudby, vyváženosti, jakou působí, a atmosféře, která je zároveň tíživá, že až svírá srdce, i lehká jako pírko – díky tomu všemu se pro mne stal příběh o dvou géniích, jedné osamělé dívce a tvrdohlavém detektivovi srdeční záležitostí.

 

Nemohu vyzradit konečné rozuzlení, dokonce ani žádné další podrobnosti, abych vám nezkazila požitek ze sledování. Pokud vás však alespoň něco z výše zmíněného oslovilo, je moje rada následující. Dejte Zankjó no Terror šanci a ono vás jistě překvapí. Kdo ví, třeba se stane vaším oblíbeným kouskem, tak jako se stalo mým.

 

 

Název: 残響のテロル(Zankjó no Terror/Terror in Resonance)

Režie: Šin’ičiró Watanabe (Cowboy Bebop, Sakamiči no Apollon)

Rok vydání: léto až podzim 2014

Žánr: psychologický thriller, detektivní drama, mystery

Počet dílů: 11

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Famózní anime. Taky jedno z mála dobrých za poslední roky. Anime průmysl je v troskách. Vydávají samý fan servis a seriály podle čínských online videoher nebo moe nesmysly. A soudntrack od Yoko Kanno je jako vždy top. Třeba si seriál díky článku někdo pustí a zapomene na shouneny a jiné

Zveřejnit odpověď