Obávaní válečníci severu jsou zpět a znovu si jdou vybojovat svoje místo v síních valhally, kde jen udatní mohou žít navěky…
V loňském roce jsme se mohli na obrazovkách televizní stanice History setkat s již čtvrtou řadou seriálu Vikings. Seriál líčí drsný život seveřanů a sleduje osudy legendárního vikingského krále Ragnara Lothbroka a jeho synů. Tentokrát byla série rozdělena na dvě části a odvysílána ve dvou časových obdobích. Mohli jsme se tak místo pouhých deseti dílů dočkat rovnou dvaceti epizod v jednom jediném roce. První půlku ,,Vikingů“ stanice History odstartovala v únoru a druhou až v listopadu minulého roku.
Scénáristou seriálu je Michael Hirst (další díla: seriál Tudorovci, Camelot), který společně s režiséry (Ciaran Donnelly, Helen Shaver a další) odvádí skvělou práci. Mimochodem toto dílo existuje již od roku 2013. Za zmínku také stojí perfektní ,,vikingská“ hudba od skladatele Trevora Morrise.
Z herců se opět můžeme těšit na zpracování krále Ragnara v podání australského herce a bývalého modela Travise Fimmela (Warcraft: První střet, Harodim). Dále znovu na půvabnou kanadskou herečku Katheryn Winnick (Osudný zlom, Loupež na úrovni) jako na postavu válečnice a vládkyně jménem Lagherta. Poté zde máme další staré známé jako je Floki (Gustav Skarsgård – Happy End, Zlo mezi námi) nebo Rollo (Clive Standen – Everest, Čekání na smrt). Z představitelů nových postav přicházejí jako posila například herci Peter Franzén (jako další vikingský král; Očista) nebo Alex H. Andersen (jako jeden z Ragnarových synů; Boj). O ,,nováčcích“ v seriálu ovšem až později.
(SPOILER) V předchozí sérii jste mohli být svědky velkého dobývání Paříže či intrikování anglických šlechticů. Nyní se tato ,,paráda“ vrací a zaujme diváka ještě více. O úvodním ději čtvrté řady v krátkosti: Paříž je úspěšně dobyta a nájezdníci, kromě králova bratra Rolla, se vrací s kořistí domů, ovšem vikingský vůdce Ragnar je těžce raněn. Mezitím je Rollovi v Paříži nepřáteli nabídnuto panství a on se znovu rozhoduje, zda má ctít svého bratra, nebo podat ruku nepřátelům… (SPOILER)
Po již trochu slábnoucí třetí řadě s pomalejším tempem přichází o něco akčnější a zajímavější čtvrtá série, která doplňuje seriál o další náboje třeba v podobě již zmíněných nových postav. Seriálu také vůbec neuškodilo rozdělení na dvě části, které mu dodávají svěžest a delší prostor.
Osobně bych tempo a kvalitu děje této série hodnotil kladně. Děj už není tak pomalý jako v předchozí řadě a diváka perfektně nakopne již od prvního dílu, kdy se uskuteční hned několik důležitých příběhových zvratů. Zajímavou věcí pro fanouška může být také pohled na evoluci celého seriálu, která spočívá v jakém si rozvětvení a vylepšení dějových linek.
Zatímco jsme v první sérii sledovali skutky a osud pouze jednoho vikingského válečníka a jeho malé osady Kattegat, tak zde už pozorujeme příběhy dalších postav (nejen Vikingů). Jsme například svědky války o trůn v Anglii či budování moci postavy Rolla ve Francké říši. K tomu seriál také opět řeší náboženské střety, které pak celkové dílo okořeňují o jakýsi duchovní nádech a povyšují ho o úroveň výš. Tato forma historického eposu tak dle mého názoru může hrdě konkurovat dnešním seriálovým hitům, kterými je například Hra o trůny. Dalším aspektem je i viditelný větší rozpočet, díky kterému nás tak děj může zavést na nová místa a předvést nám velkolepější bitvy.
Mnoho lidí je zde schopno vidět pouze válku, krev a pěkné ženy. Pozorný divák je však schopen objevit i druhou stránku seriálu, která je obzvlášť výrazná v této sérii. Kromě již zmíněných náboženských střetů Vikingové ukazují i různé lidské motivy (odpuštění, pomsta, žárlivost, krize), které lze vypozorovat zejména v rodině či mezi přáteli, ale i u nás samotných. Zajímavě je například pojatá vnitřní krize středního věku hlavní postavy (Ragnara) či vzájemná rivalita jeho synů. Těmto lidským problémům je v seriálu přisouzena jistá váha, což je jedině dobře.
Nejlepší herecký výkon zde opět a bezpochyby ukazuje T. Fimmel jako Ragnar Lothbrok. Precizně předvádí další životní kapitoly krále Ragnara a každý divák určitě ocení jeho chladné oči spojené s jeho charismatickou povahou. Neméně dobří jsou i ostatní herci včetně těch, co ztělesňují nové postavy. Výrazně zajímavou, novou a skvěle zahranou postavou je zejména jeden z již zmíněných Ragnarových synů, Ivar Bezkostý v podání Alex H. Andersena, který perfektně prezentuje mnoho vlastností jako je tvrdost, ambicióznost, vychytralost, ale zároveň slabost v jedné osobě. Ivar se tak společně s postavou Bjorna Železného (Alexander Ludwig – Hunger Games) po Ragnarovi řadí mezi tahouny celého seriálu.
Jedinou vadou na kráse této ,,dvoufázové“ řady je snad jen to, že ke konci druhé poloviny se tempo o něco zpomalí a děj se dosti natahuje, což nemusí být pro každého diváka zrovna lákavé. Já jsem však byl se seriálem spokojený a doporučuji jej každému, kdo má rád vikingskou kulturu či středověkou historii. A to i přesto, že dílo není vyloženě historicky přesné.
Vikingové
Produkce: Irsko/Kanada
Délka: 59×45 min (4 řady)
Režie: Johan Renck, Ciaran Donnelly, Ken Girotti, Jeff Wool
Scénář: Michael Hirst
Kamera: P.J. Dillon, John S. Bartley, Owen McPolin, Suzie Lavelle
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig