Co vznikne, když se Star Wars zkříží s anime? Něco nového, vzrušujícího, originálního a netypického. Není žádnou novinkou, že George Lucas byl při tvorbě dnes již kultovních Hvězdných válek ovlivněn několika……
Co vznikne, když se Star Wars zkříží s anime? Něco nového, vzrušujícího, originálního a netypického.
Není žádnou novinkou, že George Lucas byl při tvorbě dnes již kultovních Hvězdných válek ovlivněn několika filmovými žánry, z nichž jedním byly snímky slavného japonského režiséra Akiry Kurosawy. Star Wars: Visions vzdávají hold Japonské kultuře. Výsledkem je pestrobarevná podívaná.
Sedm animátorských studií, které dohromady vyplodily devět episod, to jsou Visions. Fungují jako koláž různorodých stylů s jedním společným: Lásce k legendě.
Visions se nedají brát jako kánon. Stojí stranou od toho, co nazýváme Star Wars světem, jehož historie je vytesána do kamene. Jejich validita stojí tedy někde na okraji společně s Legends, licencovanými příběhy vzniklými před re-brandingem a restartem universa. Což Visions prospívá, neboť nejsou drženy při zemi a ničím vázány. Mohou tak dát kreativitě volný průběh.
Sledovací čas jednotlivých dílů se pohybuje v rozmezí 13 až 22 minut, průměrně kolem 16. Některé fungují tak, jak jsou – jako„kraťasy“. Jsou ucelené a jejich vymezený čas jim bohatě stačí na to, aby řekly svůj příběh. Jiné zase položili základy pro natolik zajímavé vyprávění, že by vůbec neuškodilo, kdyby se protáhly ve své vlastní mini série.
Neotřelé nové příběhové koncepty však nutně neznamenají, že se vám bude líbit jejich styl animace a naopak, ty obsahově méně zajímavé vás mohou zaujmout nádherným provedením.
Zdá se, že část se nese spíše v duchu Star Wars a část vykazuje více podobností s anime. Překvapivě počet je vyvážený a dokonce to vypadá, že se, při vyrovnání epizod tak, jak jdou za sebou, záměrně střídají. Před začátkem sledování je však podstatné se psychicky připravit, na to, že pocit z této experimentální série nebude logicky stejný, jako by tomu bylo třeba u Mandaloriana. Vizuálně jde zkrátka o netradiční formu i přesto, že vyžívá některé prvky, které jsou pro Star Wars příznačné. Výsledek se tedy podobá spíše čtení fan fikce nebo sledování animátorských studentských prací na YouTube.
Visions nepochybně nejsou šálkem čaje pro každého. Záměrem mělo údajně být rozšířit fanouškovskou základnu. Neznalcům anime rozšířit obzory, a naopak jeho fanoušky nezajímající se o Star Wars jim je přiblížit. Pro ty, kdo znají, jak anime, tak Star Wars zvlášť, vyplňuje prostor, kde se tyto dva Venn diagramovské okruhy zájmu protínají. Ani tak není ale nikde garantováno, že se jim trefí do vkusu. Těm, kterým už se souboje se světelnými meči okoukali, a kteří touží po prozkoumávání jiných oblastí rozsáhlého vesmíru předaleké galaxie, nebudou staré triky stačit. Hvězdné války dělá zajímavé mnohem víc než jen Jediové a jejich světelná párátka. A na to Visions zdá se zapomíná. Důvodem výběru tohoto ohraného tématu byla nejspíš nejenom osobní volba lidí, kteří na daných dílech pracovali, ale také právě komplexní morální kodex, který je Japonsku tolik vlastní. Bohužel to způsobilo, že při přehrání všech epizod v nepřetržitém sledu na jeden zátah, splynou v jednu masu. Když pak už po čtvrté za hodinu slyšíte, že má někdo ohledně situace „špatný pocit“, nechtěně to u vás vyvolá spíše tik v oku, než spokojené pousmání.
Naštěstí Star Wars: Visions nejsou tak dlouhé, aby si jednu či dvě episody člověk nepustil večer před spaním jako večerníček.