Po třech letech se do kin vrací vesmírná loď Enterprise se svou omlazenou, pro potřeby 21. století patřičně nablýskanou posádkou. A pokud vám první dva díly chutnaly jako mizerně připravený popcorn, nebojte se – Star Trek: Do neznáma má totiž konečně tu správně bohatou chuť klasického Treku. Samozřejmě říznutou omáčkou moderního blockbusteru.
Nový Star Trek nám u příležitosti 50. výročí série už v titulku slibuje cestu do neznáma, ale ve skutečnosti dějově kopíruje šablonu, kterou už jsme viděli tisíckrát: posádka Enterprise je v polovině své pětileté mise, když si vybírá dovolenou na jedné z federačních vesmírných základen, odpočinek ale nemá dlouhého trvání – Kirk a jeho tým jsou vysláni na záchrannou misi, která končí bojem a ztroskotáním lodi na neprozkoumané planetě. Opěšalí a roztroušení důstojníci si proto musí poradit s planetou, neznámým nepřítelem a sebou samými, aby mohli zachránit jak zbytek posádky, tak federační civilisty na blízké vesmírné stanici. Potud nic objevného.
Těžiště filmu však neleží v lineárním příběhu, ale v myriádě detailů, kterou ho tvůrci obohatili. Jako první se nabízí detaily grafické – vizuální stránka je parádní, i když aspoň na pohled ne tak vymazlená jako třeba u Sebevražedného oddílu, hlavního letního kinorivala. Když pomineme občasný úlet v CGI, čekají nás krásné lokace na neznámé planetě a ještě krásnější vesmírné bitvy (ty nelze popsat jinak než jako vysokooktanové – že měl snímek v rukou Justin Lin, to se opravdu nezapře), které v divácích z řad hráčů nejspíš vyvolají neodbytné nutkání jít dát přes hubu Reaperům nebo něčemu podobnému.
Tou hlavní změnou oproti předchozím dvěma filmům je ale humor a přístup k postavám. Už první „nový“ Star Trek se snažil odlehčovat situaci a podat postavy aspoň trochu neotřele, ale často se to nedařilo – vtipy drhly a hlavní hrdinové padali tak hluboko do typických škatulek, že je skoro nebylo vidět. Do neznáma k tomuhle aspektu přistupuje jinak. Místo snahy vyprofilovat každou postavu zvlášť se film víc soustředí na vzájemné vztahy a špičkování, a to mezi méně obvyklými dvojicemi tak, jak spolu skončily po ztroskotání – např. úderná jednotka Kirk a Čekov – nebo naopak léty prověřeným kombem typu Spock+McCoy. Postavy se navíc pro jednou chovají inteligentně, spolupracují a každý přispívá znalostmi ze své specializace, skoro jako opravdový tým. Díky tomu všemu tak ani nezbývá čas na obvyklé „morální momenty“, v nichž velkofilmy tak rády ukazují křehčí a lidštější stránku svých hrdinů. (Příklad: mezi civilisty v ohrožení je i rodina jedné z hlavních postav – a nikdo nám to dvacetkrát nepřipomíná! Skoro jako by se trénovaní vojáci – protože to přesně jsou, ať si Federace říká, co chce – nehroutili z osobních důvodů pokaždé, když nastane krizová situace. Ellen Ripley by jásala.) Ortodoxnější trekkies navíc jistě ocení hromadu více či méně skrytých narážek a odkazů na původní sérii, které zahřejí u srdce, aniž by rušily toho, kdo se naopak v původní verzi neorientuje.
Děj, který zpočátku vyvolává dojem, že je zkonstruovaný jen proto, aby bylo jak přidat sexy mimozemšťanku, narážky na hip-hop a sem tam nějaký ten epický výbuch, v sobě navíc ukrývá hlubší vrstvy, jež působí jako ozvěny otázek, které klasický Trek divákům tak rád klade. Nedočkáme se sice převratných pohledů na společnost ani picardovských úvah o tom, kdy už by si lidstvo mohlo dát pokoj a nešťourat se ostatním v politice a hodnotách (no, těch možná trochu), ale do vážné roviny film přesto zabrousí.
V prvé řadě tak činí na osobní úrovni – poločas mise znamená pro Kirka a Spocka osobní bilanci a zamyšlení nad tím, kam by jejich kariéra i osobní život měly směřovat dál. V širším hledisku se film zaměřuje na význam rodiny, přátelství, a – přeci jen je to Star Trek – podstatu lidství. Divákovi ale není cpáno do chřtánu přehnané moralizování: otázky a jejich možné odpovědi se tu jen naznačují, což je jeden z největších posunů, kterého se ST reboot zatím dočkal. Místo pompézních proslovů a hollywoodských klišé tvůrci tentokrát předpokládají, že si publikum dokáže některé věci přebrat a domyslet samo a že ho jen stačí postrčit správným směrem (a nekazit tak zábavu).
Jedinou skutečně slabou stránkou jsou tak „ti špatní“. Pokud jste se těšili na hrozivého záporáka Kralla v podání Idrise Elby v celém jeho majestátu, budete zklamáni – svou funkci sice plní, ale nepříliš zapamatovatelně. A co hůř, Krall je zajímavý jen do chvíle, než se odhalí jeho plány a motivace – ty jsou totiž pochopitelné jen s jistou dávkou shovívavosti a vlastně docela školácké. Prostě další tuctový parchant v dějinách trekovských filmů, ale holt Khan Noonien Singh je jen jeden (ne, ne ten Cumberbatchův) a na borgy všechno svádět nejde. Jen škoda toho promarněného potenciálu…
I přes tuhle vadu na kráse je však Star Trek: Do neznáma film, který dokázal ustát očekávání a u některých je možná i překonat. Jednoduchý, ale převážně solidní děj funguje jako základ pro další rozvíjení postav, aniž by nějak šetřil na akci, inteligentním humoru či bombastických momentech. Čestnou zmínku si zaslouží i vynikající soundtrack, díky němuž si film udržuje atmosféru a svižné tempo. To vše vytváří mix, v němž konečně posádka Enterprise funguje jako tým, jakému nejde nefandit. A to stojí za to vidět.
Star Trek: Do neznáma
Režie: Justin Lin
Scénář: Simon Pegg, Doug Jung, Roberto Orci
Délka: 122 min
Kamera: Stephen F. Windon
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, Anton Yelchin, Idris Elba
Vynikající recenze! Perfektní srovnání v rámci rebootu i klasiky a každá chvála či každé pokárání vysvětleno + narážky na žánrový kontext. Tohle je FP tak, jak ji mám rád a jakou ji chci mít!
Děkuji, snažím se 🙂
Vyhráli jste. Podívám se na to. Ale jestli budu trpět, pozná Země, že Khan byl ve skutečnosti jen neškodné štěňátko.
Recenze dobrá, ale film už fakt není pro mě, jak jsem se včera přesvědčil. Ale možná je to vzhledem k mému věku vlastně v pořádku. Tahle filmová série už prostě není pro staré.
Výborná recenze!
To Xan: Moc toho tady nenapíšu, ale sleduju to. A musím uznat, že jste dobrá šéfredaktorka. Možná to tady není jako kdysi, ale žije to a je tady pořád něco nového ku čtení. Tak za mě Veliké díky! 🙂
Ten záporák byl opravdu velikým zklamáním. Jinak recenze výstižná.
LOJR: To asi nebude jenom věkem, taky by mi nevadilo, kdyby to bylo o něco míň… no, prostě takové, jaké se teď tyhle velkofilmy točí (přestože jsem se v kině opravdu bavila, jen mi tam chyběla nějaká zásadní myšlenka). Ale vkládám trochu naděje do Star Trek: Discovery, i když se nejspíš zklamu vzhledem k době, do které je to zasazené.
to Špilas: Já děkuju za pochvalu recenze i šéfování 🙂 Vážím si toho. Samozřejmě je pořád co zlepšovat na mně i na FPčku, ale pracujeme na tom!
to Xan: To tedy je co zlepšovat! Například příšerné slidetleto, vyblité barvy, nesmyslné počty komentářů, prakticky zaniklá rubrika nové knihy… Vše, co jste se pokusili vylepšit je nýčkon horší!
Star Trek je děsný, ti členové posádek Federace se chovají jako kříženci skautů a bruselských úředníků, kdyby to bylo doopravdy, tak z nich Klingoni nadělají sekanou v prvním dílu první řady a byl by konec 🙂
Tak hele, Podchajdo, na Star Trek mi nešahej, nebo ti rozhodím sandál, kolchozníku!
určitě je co zlepšovat. Například hodit ban lidem jako Podchaljuzin, protože spamují diskuze blbinama. S tímhle bych při tom zlepšování začal.
Ba, nebo hodit ban lidem jako Sirius, anžto spamují diskuze blbinama 🙂
to LOJR: Je to tak, můžeš proti tomu protestovat, ale to na věci nic nemění. Star Trek je silně aktivistický, neomarxistický a velmi naivní. Stejně tak Star Wars, tam je zase jasná podpora revolucionářsko – pravdoláskařskému vidění světa.
Podchaljuzin : svým způsobem máš štěstí, že nespamajuješ jinde. Tam bys ten ban už fakt dostal
to Sirius: Ty jsi taky takový mladý aktivista, viď?
Je to fajn. Sice ne tak dobré jako ST z roku 2009, ale rozhodně to je jeden z mála letošních filmů, na které budu rád vzpomínat. Na rozdíl třeba od Batman V Superman
Za mě bohužel zatím nejhorší díl série. Přepálené a vtipy nefungují. Jednička byla něco extra, parádní oživení vesmírných scifi, dvojka byla taky pěkně přepálená, ale měla charismatického Cumberbatche, trojka je taková sterilní, prostě jen takový průměrný blockbuster.