Seriálový seriál – Zápisník smrti

Dnešní díl seriálového seriálu je tak trochu podvod, poněvadž Zápisník smrti není svým námětem originálním kusem, nýbrž adaptací slavné mangy. Buď jak buď, seriál si přesto vybudoval ohromnou fanouškovskou základnu (dalo by se jistě říci, že v její šíři předčil svého papírového předchůdce), tudíž by byla velká škoda jej v našich náhledech opomenout.

Deathnote3

Ateisté mají smolík, mezi nebem a zemí existují bytosti, které bychom mohli nazvat bohy. Tito bohové, zvaní šinigami, ovládají konce lidských životů pomocí tzv. Zápisníků smrti. Jde o na první pohled obyčejné diáře, které však mají ohromnou moc – zabijí člověka, jehož jméno je do Zápisníku zapsané, způsobem, který je ke jménu připojen, pokud si při psaní pisatel představuje jeho tvář. A protože se šinigami Ryuk těžce nudí, upustí svůj Zápisník na Zemi. Protože jestli něco bohové dělají doopravdy rádi, jsou to hrátky s lidskými osudy. V těsném závěsu za tím je porušování pravidel. (A pak jablka.)

V Ryukových osidlech se tentokrát ocitne geniální student a syn policejního komisaře Light Yagami, který k Zápisníku smrti zpočátku přistupuje s nedůvěrou v jeho schopnosti, ty si však záhy vyzkouší na jednom z veřejně známých odsouzených zločinců. A protože tento umírá přesně podle Lightových pokynů, Zápisník spolehlivě funguje. Light si rychle uvědomuje jeho potenciál a rozhodne se změnit svět. Rozhodne se vytvořit místo bez kriminality, zavést Nový světový řád. Stává se tak samozvaným soudcem i katem zároveň.

Ne všichni sdílejí jeho nadšení pro extrarychlou spravedlnost, a proto má brzy v patách skutečný zákon, ztělesněný v neméně geniálním chlapci, schovávajícím se pod symbolem písmene L. Tento chlapec je nejlepším vyšetřovatelem na celém světě, Lightovi pomalu, ale jistě teče do bot, nevzdá se však bez boje. Mladíci jsou si rovnými soupeři. Souboj, který je srovnatelný s šachovou partií dvou mistrů, může začít.

Stačí epizoda – jediný, ani ne 25 minut dlouhý díl, aby si vás Zápisník smrti omotal kolem prstu. Lightovi fandíte, fandíte i L, po celou dobu doufáte v jiné rozuzlení, než jaké musí zákonitě nastat – velké a památné šachové bitvy přeci nekončí patem. Souboj se zintenzivňuje, jak si jsou oba sokové blíže, jeden s touhou druhého polapit, druhý se snahou prvního zabít – a je to divák, kdo se jako první dostává do pasti, z níž není úniku: RYCHLE PUSTIT DALŠÍ DÍL!!!

Bylo by to příliš dokonalé, kdyby nemuselo přijít alespoň jedno ALE. Vždy je nějaké ale. ALE Zápisníku smrti spočívá ve velkém zvratu zhruba kolem 25. epizody. Jeden ze soupeřů dostane mat, aby byl nahrazen další, do té doby dokonce ani nezmíněnou postavou, a partie mohla pokračovat nanovo v jakémsi umělém protahování příběhu, kteréžto nemá naději zaujmout ani zčásti tak jako původní souboj. Každého musí napadnout spojení „nastavovaná kaše“. Přesto je Zápisník smrti dost možná tím nejznámějším anime ze všech. Proč, možná se ptáte.

Charaktery, které v roce 2003 přivedli na svět scénárista Cugumi Óba a ilustrátor Takeši Obata a které se v roce 2006 dostalo seriálového zpracování, jsou navýsost zajímavé. Jejich souboj je tak chytlavý především kvůli dokonale propracovaným psychologiím obou chlapců. Dalším zajímavým faktorem je jejich genialita – způsob, jakým oba plánují a následně provádějí svoje tahy, několikrát vezme dech. Mezi fanoušky anime je Zápisníku smrti vytýkána přesně tatáž skutečnost, která z něho dělá ono nejproslulejší anime: tento seriál je ve své podstatě nejvíce přístupný západnímu publiku.*

Nebudeme si nalhávat – Zápisník smrti si tuto popularitu zcela zaslouží. Ve svém příběhu se dopustí jediné chyby, po níž je možná trochu zbytečné jej dál sledovat – skutečnou a dokonalou partií je totiž ta první, protože jíst podruhé totéž jídlo nikdy nemůže být tak dobré.

  • Z tohoto důvodu bych se ani trochu nebál Amerického filmového zpracování, o němž se pár let mluví. Obzvlášť, když by s ním byl spojen zajímavý tvůrce. (Dlouho se skloňovalo jméno Shanea Blacka, vynikajícího scénáristy, nyní režírujícího třetí díl Iron Mana.)

Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Plno další seriálových recenzí (Heroes, Xena, Hra o trůny, Buffy…).

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů


  1. Čistě ze zvědavosti, proč že se zrovna teď píše o 9 let starém anime? Je k tomu nějaký jiný důvod než autorovo objevení Desu nôto na HDD a zavzpomínání na staré časy? Protože jsem doufal, že se s touto sérií děje něco nového, když se teď vytahuje…

  2. Scot
    Omlouvám se za dlouhé neodpovídání – důvod není žádný. Jednou za 14 dní si v této rubrice “připomínáme” seriály současné i minulé, ty které stojí za ztrátu slova. Jedinou novou informací by mohla být zmínka o připravované filmové verzi, ale ta už taky nepatří mezi nejžhavější zboží.

  3. Osobně se amerického zpracování zatraceně bojím.. Svěřil bych to snad jen Nolanovi, ale snad se pletu a Black mile překvapí…

  4. No, zrovna Nolana bych na něco takového neviděl, je to docela “komorní”. Spíš někoho jako je Alex Proyas.

Zveřejnit odpověď