Před dvaceti lety slavil režisér Steven Spielberg omračující úspěch s filmem Jurský park. Stalo se tak nejen díky úchvatné vizuální stránce snímku. Ukázalo se totiž, že poslat člověka do země, kde vládnou dinosauři, a nechat ho čelit jejich majestátnosti je strašně cool. A tak vznikla řada filmových i seriálových následovníků slavného filmu, které rozvíjejí základní myšlenku konfrontace lidí s dinosaury různými směry. V roce 2011 k nim v roli producenta přihodil další kousek i sám praotec Spielberg.
Pilotní dvojdíl nového seriálu (který vyšel na závratných 16 milionů dolarů, což je na televizní produkci pořádná pálka) velmi kvalitně představil do záhuby se řítící lidskou civilizaci v roce 2149, kdy se naše matička Země díky lidskému pokroku stává neobyvatelnou. Existuje ale trhlina v čase, která vede až hluboko do druhohorních časů, kdy byl ještě svět plný zeleně a proháněly se po něm obří zubaté ještěrky. A zde by také možná mohl ležet klíč k vyléčení umírající lidské civilizace anebo také naděje na nový začátek lidstva v úplně jiném čase. Skupiny vyvolených jedinců odcházejí proto bránou do minulosti (odkud zatím ale není návratu), aby se staly uprostřed říše dinosaurů obyvateli nové lidské kolonie, která dostala příznačné jméno – Terra Nova.
Nepředstavujte si však žádné chatrče ve větvích, nýbrž moderní opevněné město se spoustou technických vymožeností civilizace budoucnosti, v jejímž čele stojí její velitel a pořádek udržuje vojenská posádka, střežící rovněž ve dne i v noci vysokou hradbu, která odděluje kolonii od okolní divočiny. Dinosauři však nejsou tím jediným, co na nově příchozí v okolním světě čeká, a zalesněná krajina skrývá i mnohá další nebezpečí a tajemství. Krom toho Terra Nova už není jediná lidská komunita, která tu existuje. Ne všichni příchozí se v nové kolonii pokojně usadili a mnozí namísto života pod kontrolou velitele kolonie zvolili nebezpečný partyzánský život v džungli.
Hlavními hrdiny celého seriálu se stali především členové rodiny Shannonových. Matka pohledná vědátorka, otec pohledný detektiv, děti pohledné a tvrdohlavé. Obecně k nim lze říct tolik, že jsou to celkem sympatičtí hrdinové, ztvárnění vesměs neznámými či málo známými herci, ovšem žádné zajímavé či originální typy mezi nimi nenajdeme. Příjemní na pohled, ale jako hlavní postavy celkem nudní.
O poznání zajímavější postavou je určitě velitel kolonie Taylor v podání největší herecké hvězdy seriálu, skvělého Stephena Langa. Ten zjevně dostal za úkol zavzpomínat na svou roli vojenského velitele v Avatarovi, což se mu zpočátku celkem dařilo a svým charismatem dlouho zvládal táhnout seriál kupředu.
Se zápornými rolemi je to trochu složitější, protože v seriálu vlastně ani žádné nejsou. Ačkoliv se v jeho průběhu jako padouch tváři leckdo, většinou se ukáže, že je to vlastně na dně své černé duše docela dobrák. Určitě ale stojí za zmínku sympatická drsňačka Mira, velitelka partyzánského tábora „Šestkařů“, která je jakýmsi ženským protějškem velitele Taylora. Ostatní postavy ale většinou nestojí moc za řeč.
Start měl seriál skvělý. Vysoký rozpočet zajistil pilotu na televizní produkci velmi slušné efekty a triky, moderní vzhled kolonie a všudypřítomné uniformy vojáků a futuristická obrněná vozidla dodávají seriálu příjemný military look. Události v budoucnosti a příchod do druhohorního světa jsou rovněž podány dostatečně zajímavě a poutavě a seriál měl díky tomu na počátku velký ohlas. V dalších dílech se dal očekávat lítý boj kolonie s nezkrotnou přírodou kolem a dobrodružné výpravy do nitra divoké planety. Bohužel, seriál se vydal poněkud jiným, a to dost nešťastným směrem. A dost ubohý scénář dalších dílů je na vině především.
Počáteční seznamování s jurskou planetou je v dalších dílech vystřídáno zabřednutím do klasických a často totálně nezajímavých mezilidských vztahů. Osobně neshledávám nic extra napínavého na řešení nejrůznějších krizí rodiny Shannonových, když se to hned za plotem hemží obrovskými dinosaury. Ukázkový je už třetí díl, ve kterém zákeřná nákaza působí na hrdiny přesně tím správným způsobem, aby mohlo dojít k několika dojemným scénám o lásce. Po nadějném úvodu to je studená sprcha, a ačkoliv v dalších pokračování občas problesknou napínavé scény a zajímavé momenty (především samozřejmě takové, ve kterých je lidská kolonie konfrontována s okolní divočinou), seriál už z nudy nevybředne. Rovněž dinosauři se v jednotlivých dílech objevují dost sporadicky, jen aby se nezapomnělo, že je to jejich planeta.
S postupujícím časem se rovněž začnou více vybarvovat hlavní postavy, kterým to ale také nijak zvlášť neprospěje. Mnozí z nich mají závažné osobní problémy, ale najednou se v té veskrze přátelské a dobrácké komunitě nemají komu svěřit a začnou se chovat jako prvotřídní pitomci. Záporňáci se pak ukazují jako vlastně docela dobří kluci a holky a skuteční zloduši pro své skutky postrádají jasnější pohnutky.
K tomu se velitel Taylor ukáže jako pacifistický měkejš s vizáží drsňáka, který sice naoko vládne komunitě železnou rukou, ale vždy nakonec najde pochopení pro mizerné chování druhých a dá jim druhou šanci. Co na tom, že se jedná o vrahy nebo přímo zrádce kolonie, kteří mu lhali do očí a zaprodávali celou komunitu všem čertům, namísto aby přišli za ním a vyklopili, že mají nějaký vážný problém, se kterým si nevědí rady. S podobným přístupem by asi ve skutečnosti jako velitel moc neobstál. Zbraně a vojenské uniformy ke konci seriálu v této druhohorní komunitě naivků začínají působit už docela směšně.
Postupný úpadek seriálu už nenapraví ani celkem nadupaný závěr první série, kde se konečně začne něco dít a přeci jen jde do tuhého. Rovněž se na úplném konci série dočkáme i několika překvapivých odhalení a rozuzlení, která celkem dost navnadí na případnou další sezónu seriálu, ale to už je trochu pozdě. A to jak pro diváky, tak i pro tvůrce, protože za seriálem se po první sezóně zřejmě zavřela vrata. Ohlasy jsou rozporuplné (ačkoliv ne totálně odsuzující a seriál si našel věrné fanoušky) a studio FOX (Twentieth Century Fox Television) seriál raději zastavilo. A jelikož se ho zatím nepodařilo ani prodat jiné stanici, vypadá to na definitivní konec této zpočátku celkem nadějné podívané.
Jak to celé tedy shrnout? Seriál má poměrně dobrý potenciál v prvotním nápadu, pěkný vizuál a zajímavé prostředí, ale vše zabíjí impotentní scénář jednotlivých dílů, nezajímaví hrdinové a nešťastné cílení seriálu na celou rodinu. Seriál tak po dějové stránce místo Jurskému Parku začíná připomínat spíše Ordinaci v růžové zahradě. Výsledkem je dobře vypadající nuda, kterou neprotrhnou ani slušní herci a těch pár dinosaurů okolo. Škoda promarněné šance.
Názory fanoušků:
Milda Nerad
Terra Nova toho divákům slibovala opravdu hodně od apokalyptického světa budoucnosti, cestování časem a spousty dinousarů, ale výsledek spíše připomíná pověstný dort upečený Pejskem a Kočičkou, kdy ještě navíc všechny ty zajímavé věci příliš nedrží pohromadě, zůstávají odstrčené v pozadí a fanoušek fantastiky musí přetrpět šablonovité zápletky jak vystřižené z jihoamerické telenovely, aby se seriál podařilo vecpat do škatulky „pro celou rodinu“. S Terra Novou je to podobné jako s hlavními hrdinkami – lákavý vizuál spolehlivě zabaví na dvě tři odpoledne, ale při bližším zkoumání by je domů asi nikdo nechtěl, protože by se pokoušely uvařit guláš z libového kuřecího masa. Navíc se pak i s ohledem na (logicky) otevřený konec a pozdějšímu neschválení natáčení druhé řady kvůli vysokým nákladům přímo nabízí otázka, jestli má vůbec cenu rozkoukávat a nevěnovat čas něčemu zajímavějšímu, protože i tak je na můj vkus v pouhých třinácti dílech spousta zbytečné vaty, kterou nezachrání ani ten „týpek“ z Avatara.
Eva Vokůrková
Seriál Terra Nova mě zaujal hned od prvního dílu. Líbí se mi propojení současnosti a minulosti, dějová linie, hudba i efekty. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí (aspoň většina z nich – Josh mi k srdci nepřirostl), vedlejší postavy mají také něco do sebe a občas není jasné, zda je dotyčný tak prohnilý, jak vypadá, nebo si jen hraje na drsňáka. Mnohdy je to právě naopak – někomu fandíte a nakonec zjistíte, že podává hlášení odpadlíkům, takže utrpíte šok. Nic není předem dané nebo jasné, což mám ráda. Charakter postav je dobře propracovaný, děj nepředvídatelný, dochází na spoustu akčních scén i podfuky, takže se divák nenudí. Minulý rok mě sice zaujalo pár seriálů víc, ale Terra Nova na mě rozhodně zapůsobila, takže když běžela v televizi, koukala jsem se na některé díly znovu. Díky tomu jsem aspoň mohla porovnat rozdíl mezi originálním zněním a českým dabingem. Na originál to sice nemá, ale i tak jsem byla velice spokojená.
Plno další seriálových recenzí (Heroes, Xena, Hra o trůny, Buffy…).
První díly
Tak mám pocit, že i první díly jsme viděli snad nějaké úplně jiné. Od samého počátku jde o scénáristickou tragikomedii, postavy jsou naprosto černobílé a o jediné překvapivé momenty celé série se starají chyby při střihu i natáčení (tak velkou záplavu záběrů, kdy v jednom střihu vypadají postavy i prostředí jinak než o 5s později jsem neviděl ani nepamatuju). Vizuální stránka byla sice hezká, ale ruku na srdce – kdo čekal, že si FOX bude moci dovolit stejný rozpočet jako na pilot i na zbytek dílů. Nejsou BBC ani HBO.
Mimochodem, rozebírání mezilidských vztahů a problémů při budování odříznuté komunity by mi vůbec nevadilo, nejspíš by to bylo o dost zajímavější než jurská variace na Atlantis. Jenže to by nesměla psát scénář banda diletantů. Díky všem popsaným chybám jsou tak první díly jen k smíchu, asi od pátého už je seriál spíš k pláči. Kdyby za ten rozpočet nakoupili chlast bezdomovcům, udělali by lépe.
marechal
Tohle není jen problém této recenze. Recenzent by si měl uvědomit, že v případě Terra Novy jde o “rodinný seriál”, tedy cílovou skupinou není jen patnáctiletý zakomplexovaný chlapec, který chce slyšet drsné hlášky a vidět spoustu akce, ale jak malý děti, přes ty větší, tak dospělí, kteří třeba ani fantastiku moc nežerou. Jestliže si recenzent tyhle věci neuvědomuje, pak ať nepíše recenze.
terra nova
Me se pilot a finale taky libily, mezi tim to bylo takove vahave – dil od dilu. Povedene predstaveni budovani “zelene” kolonie, kde vetsinu stavy resi solary, vetrniky a obnovitelne zdroje.
Smesne podane tam byly zbrane – nejake vortexove pistole, ktere ale obcas strilely pulzy schopne odhodit alosaura, podruhe strilely obycejne kulky a potreti uspavaci energeticke zelene vyboje. A vojenstvi vubec… Trochu nadany porucik, by “velitele” v zavode kdo driv sejme sestky asi roznesl na kopytech.
Zaroven jsem se hodne divil, proc nepouzivaji vic ty dalkove ovladane pruzjumne vzducholode se zbranemi, ktere jim mohou zdatne suplovat letectvo a ktere (jedna, z vlastniho pohledu a byla znicena) se objevily v dile s hejnem nadrzenych ptakojesteru. Stejne tak mi neslo moc do hlavy, proc nestavi ta elektroauta odolnejsi, aby vydrzela par ran i od velkych jesteru.
Koncept vice stanic chapu, ale predstava, ze by si velitel vyrazil do potencialne nebezpecne divociny na vlastni pest pesky nebo jen na motorce, je divna.
Sestky, slozene z poulicnich sigru jako Mira a precislene minimalne 2/1 profesionalnimi vojaky s mnohaletou zkusenosti s ni maji tolik prace?…
Jo a jeste – recenzent tam cilovou skupinu zminuje, ale je pravda, ze kdyby se z toho nesnazili udelat pohadku pro fakany, telenovelu pro doroty a strilecku pro strejce NAJEDNOU, vysledek mohl byt o tridu lepsi.
Ps Tera nova je komplet mrtva, uz je to jiste.
tenhle seriál jsem taky nedal, po třetím díle jsem to ukončil. klasická nelogická seriálová struktura příběhu, scénáristé si z načatých linií vždycky sledují, co se jim zrovna hodí, a nechávají volné konce plandat, případně tahají králíky z klobouku. nic pro mě.
Kde som to už čítal….
Matne si spomínam na sériu kníh s podobným dejom – aj keď nie z tak vzdialenej budúcnosti – žeby Dinoland od Wolfganga Hohlbeina?