Když Roland Emmerich v roce 1994 natočil film Hvězdná brána, určitě ani on neočekával, že se ze Stargate stane světový fenomén srovnatelný s kultem Star Trek nebo Star Wars. Samozřejmě, za tímto megaúspěchem stojí až navazující seriál SG-1, který byl po deseti sériích následován spin-offem SG: Atlantis. A zatím posledním hraným přírůstkem do rodiny hvězdných bran se stal v roce 2009 seriál Stargate Universe (SGU). Se zcela novým pojetím, silně se odlišující od svých předchůdců.
Na počátku příběhu dojde k rozluštění devátého symbolu na hvězdné bráně, který byl zatím obestřen tajemstvím. Vytočením devítimístné adresy se brána otevře přímo na antickou vesmírnou loď Destiny, plující bez posádky kdesi v hlubinách vesmíru po kurzu, jenž byl lodi před věky zadán a jehož smysl je obestřen tajemstvím. Vinou vyhrocené situace na výzkumné základně je na loď hvězdnou branou uvržena různorodá společnost vojáků, vědců a ostatních civilistů. Bez dostatečného vybavení a zásob, bez možnosti návratu a bez schopnosti ovládat částečně poškozenou Destiny.
Tvůrci se rozhodli tentokrát vydat podobným směrem, jako třeba seriál Battlestar Galactica (BSG), a vytvořili z nové hvězdné brány regulérní space operu. Nový směr alá BSG se nezapře jak v celkové seriálové koncepci, tak v nejednoznačných postavách, kterým můžete leccos vyčítat i omlouvat a rovněž i v poněkud realističtější a ponuré představě vesmíru. SGU ovšem nemá ambice vyprávět galaktickou válku a staví spíše na komornějších tématech, poplatných představě vesmírné cesty do neznáma. Rovněž charaktery postav nejsou tak hluboce propracované jako u zmíněné BSG. Nicméně na působivosti to seriálu nijak zvlášť neubírá. O to více staví na větší sevřenosti kolektivu, do kterého během obou epizod přibývají nové postavy spíše výjimečně a všichni jeho členové k sobě tudíž mají hlubší a často i komplikovanější vztah. Často jsem si během seriálu vzpomněl na zaprášený český klenot Ikarie XB-1.
Ústřední postavy seriálu jsou rozdílné charakterem i postavením. Jsou to jak vojáci, kteří se snaží překotné misi i přes velké problémy dále velet a udržovat pořádek, tak ostatní civilisté a vědci, pracující na získání kontroly nad lodí a na odhalení smyslu a cíle cesty samotné Destiny. Vesměs se jedná o sympatické a většinou zajímavé hrdiny, ačkoliv určitě ne o prvoplánové útlocitné dobráky. Velitel Young a jeho lidé často musejí dělat dost nepopulární kroky, aby udrželi pořádek na lodi, případně přinášet oběti v zájmu většiny. Ostatní civilisté mnohdy nejsou s vojenským pořádkem zcela spokojeni a mluvčí civilistů (a psycholožka posádky) Camille se snaží naopak dát posádce civilní a demokratické vedení. Mezi mladším osazenstvem najedeme i odlehčující postavu geniálního geeka Eli a neobejdeme se samozřejmě bez nějaké té (poněkud povrchní) seriálové lovestory, zde mezi pohlednou dívčinou a fešným mladým důstojníkem. Fanoušky SG-1 určitě potěší camea plk./gen. O´Neilla, plk. Carterové a Dr. Jacksona v několika dílech. Za zmínku stojí i vedlejší postava plk. Thelforda, kterého ztvárnil dnes již mírně vyšumělý Lou Diamond Phillips, nebo i některá zajímavá hostování jako například drsná kočka Rhona Mitra, známá ze Soudného dne či Underworldu: Vzpoury lycanů.
Ovšem hlavní a rozhodně nejzajímavější postavou je Dr. Nicolas Rush, velmi kvalitně ztvárněný hereckou hvězdou seriálu Robertem Carlylem. Rush je postava krajně rozporuplná, sledující poněkud odlišné cíle než zbytek posádky. Mozek celého projektu, vědec s téměř fanatickou touhou pochopit smysl mise Destiny, pro kterého se stal projekt životním cílem a který je ve jménu poznání schopen manipulovat s posádkou, vystavovat ji nebezpečí a zatajovat životně důležité informace. Člověk, jemuž jedinému bezvýchodná situace a faktické vězení na Destiny vlastně vyhovuje a který pramálo stojí o nalezení cesty zpět domů. Na druhou stranu je jediný, který dokáže proniknout do systémů lodi a svou vytrvalou až sebezničující prací často na poslední chvíli spasí celou posádku. Určitě se jedná o jednu z nejzajímavějších postav napříč fantastickými seriály.
Dvě existující série SGU se od sebe v mnoha ohledech liší. První série by se dala nejspíše charakterizovat jako survival. Nová, nedobrovolná posádka se horečně snaží opravit loď a zabezpečit podmínky pro další přežití. Zjišťuje, že Destiny na své nekonečné cestě zatím z nejasných důvodů zastavuje u planet, na kterých je instalována hvězdná brána, a krátký čas zde prodlévá, než opět započne další cestu. Posádce tak dává možnost navštívit jednotlivé (většinou neobydlené) planety a pokusit se narychlo získat pro sebe nějaké zásoby a cokoliv, co by jim mohlo pomoci přežít. Veškeré drama se tedy odehrává většinou na lodi a celá série se nese spíše v duchu „psychologie“ posádky. Vztahy v nesourodé posádce, především mezi vojenským velením mise a civilisty, jsou vcelku uvěřitelné a poměrně dost zajímavé vzhledem k faktu, že nejčastějším děním na lodi je boj o holý život. Nicméně je pravda, že dramatické kvality některých dílů pokulhávají, což se promítlo i na sledovanosti, a proto se v závěru první série a v průběhu druhé poněkud přitvrdilo.
Počínaje vygradovaným závěrem první série vstupuje do seriálu větší množství cizích postav a vesmír okolo lodi už není tak prázdný, jak býval. Většina nejdůležitějších tajemství Destiny je již rozluštěna, problémy vyřešeny a pozornost posádky i tvůrců seriálu je soustředěna na dění okolo lodi. Užijeme si tak opuštěné vraky hvězdných plavidel nebo pěkné vesmírné bitevní scény a obecně dostatečně dynamický průběh. I nadále se však děj odehrává většinou ve vzduchoprázdnu a na povrch planet se dostaneme vzácněji, což mně osobně velmi vyhovuje. Ukazuje se, že vesmír okolo ukrývá lecjaká tajemství a památky dávných událostí, které mohou i o mnoha letech zapomnění promluvit do osudů Destiny a její posádky.
Bohužel, ani tento přerod seriálu ve druhé sérii nepomohl k dostatečnému zvýšení sledovanosti, a tak televize Syfy nakonec vysílání seriálu po druhé sérii ukončila. Podle mě je to docela škoda, protože druhá série skutečně nabrala na obrátkách a seriál se vydal velmi zajímavým směrem. Chybí mu sice větší propracovanost světa a autoři se nevyhnuli ani řadě fyzikálních kopanců a nelogičností, ale i tak vás děj vtáhne a většina hrdinů dokáže zaujmout. Leč nic naplat, přílišná komornost první série nejspíš nadobro pohřbila zájem širšího publika i sponzorů. Nezbývá než doufat v zázrak.
SGU Stargate Universe (TV seriál)
Kanada / USA, 2009, 40×43 min
Sci-Fi / Dobrodružný / Akční
SGU
Znam kluky, kteri nad “umeleckym” pristupem v prvni serii slintali a zoufaly pokus o preziti v podobe druhe serie odsuzovali jako “prilis velkou davku popcornoveho pristupu”. Ze se ztotoznuji spis s nazorem autora clanku, doufam bije do oci.
Pravdou ale je, ze neni mozne z poklesu sledovanosti vinit jenom komornost prvni serie. Cely serial, zhruba od poloviny SGA postupne svou sledovanost ztracel a neni se cemu divit. Jeho skalni fandove zestarli o 15 let a to se projevuje i ve vkusu, kdezto nova generace fanousku nedostala jako pozvanku ke sledovani SGU zadny zvlasni duvod. Vsichni ji brali jako divny mismas Galaktiky a SG, kdy “spokojeni” nebyli fanousci ani z jednoho z techto taboru a korunu vsemu nasadila pseudopsychologicka NUDA, jiz nedokazaly rozehnat ani 3 (slovy TRI) dily obsahujici naznak boje s neprateli. Ve zbylych 17ti jen posadka halucinovala, fnukala nad nedostatkem a hnusnou chuti jidla, a usilovne se navzajem bodala do zad kvuli iluzi veleni (to jeste lod neovladali VUBEC).
Horsi, nez neprizpusobeni se nove generaci fanousku, uz je jenom spatny styl tohoto pokusu, jak nam sgu predevsim prvni serii predvedlo. Druha byla uz krok lepsim smerem, ale sledovanost neni ukazatel, ktery by byl tak citlivy na pokusy o zmenu v tom dobrem slova smyslu. Lidem se to libilo, ale uz se proste nestihli naucit se na to koukat dost pravidelne.
mno puvodni sg1 jsem mel velmi rad,patril k mym nejoblibenejsim, SGU pak chybi ten specificky humor,ale to nijak nevadi, jde tu totiz predevsim o preziti na mimozemske lodi,kterou nelze plne ovladat,pravda obcas se objevi slaba chvilka(zapletka se opakuje), ale jinak je to kvalitni scifi thriller se vsim vsudy,meni se styl vypraveni pribehu a lide umiraji, mozna se nekomu nelibi, ze lidska posadka neni na Destiny velmi spokojena, ale zkuste se do nich vzit, takybyste horekovali,ze se uz nikdy nevratite domu(oni si to nezvolili)….
vetsina postav nijak zvlast nezaujme, krom dr. Rushe, ktery je genialni, a problemy ktere zpusobuje zejmena plukovniku Youngovi
obe serie byly dobre, zel v 1. trvalo dele nez se dej rozjel,skoda, ze serial nepokracuje, meli nakroceno na poradnou jizdu 🙁
mozna nektere potesi, ze se pripravuje film s touto tematikou
http://ftlnews.com/2012/12/14/is-stargate-universe-returning-according-to-david-hewlett-maybe/
:p
abych nezapomnel, dalsi duvod proc shlednout SGU:
nadherna Kathleen Munroe http://www.poptower.com/kathleen-munroe-picture-45996.htm
a poprsi Julie Benson http://wallls.com/download/5076/1024×768/
To poprsí potvrzuji… 🙂
🙁
Velka skoda ze skoncilo nataceni Stargate Universe jelikoz druha serie byla opravdu skvela. Verim ze dalsi pokracovani by divaky znovu prilakalo k obrazovkam rozhodne ve vetsim mnozstvi. Mozna chce jen nejakou zkratka dobu pockat a pak znovu zacit nataceni pokracovani Stargate Universe.Nejvetsi skoda je ze skoncilo celkove nataceni Stargate a to je skoda opravdu velka skoda co na tohle vice rici.