Všichni tušíme tu nepříjemnou skutečnost, že superhrdinové, jakkoliv úžasní, jsou v zásadě hrozně směšný koncept. Proto už nás dneska nezaujmou ani tak klasičtí komiksoví strážci spravedlnosti, jako jejich verze žijící normálními (případně perverzními) životy. Misfits z britské stanice E4 od Howarda Overmana to ilustrují úžasně – superschopnosti zde získá parta asociálů na veřejně prospěšných pracích.
Stačila nevysvětlitelná magická bouře nad Londýnem a mnoho lidí přišlo ke schopnostem, které nějak souvisely s jejich tajnými přáními nebo psychickými problémy. Platí to i o ústřední pětici hlavních hrdinů. Se smyslnou svůdnicí Alishou (Antonia Thomas) se od té doby touží okamžitě vyspat každý, kdo se jí dotkne, což rychle přestává být legrace. Frustrovaný až psychotický geek Simon (Iwan Rheon) získal schopnost neviditelnosti. Kelly (Lauren Socha) byla vždy citlivá na to, co si o ní ostatní myslí, takže se stala telepatkou. Černý vrcholový běžec Curtis (Nathan Stewart-Jarett) si jedním špatným rozhodnutím zničil kariéru a bouře změnila jeho pocit viny ve schopnost vracet zpátky čas. No, a ještě tu máme Nathana (Robert Sheehan), který dlouho neví, co jeho schopnost vlastně je. Nicméně ostatní mu říkají, že je patrně super-retardovaný, neboť svým chováním připomíná Barta Simpsona a Erica Cartmana dohromady, což je patrně kvůli tomu, že jeho matka je Catelyn Stark.
Všichni z této party mají svoje trable, které je dohnaly do soudem nařízené veřejné služby. Jejich vzájemné poznávání a vypořádávání se s minulostí by možná stačilo i na úplně normální seriál. Superschopnosti nejenže ozvláštňují jejich vztahy, ale také to vystavuje skupinku přátel nebezpečí, jelikož bouře změnila mnoho dalších lidí. Již v první epizodě musejí Zmetci v sebeobraně zabít vedoucího své skupiny, z něhož se stal vraždící maniak a o zápletku na celou první sezónu je postaráno. Tedy alespoň částečně. První příběhy jsou soustředěny hlavně na hlavní postavy, každá epizoda vždy úzce na jednoho z nich (pilotní díl je s troškou představivosti Kellyina epizoda). Koncem první a počátkem druhé sezóny se pozornost seriálu upíná víc na záporáky se superschopnostmi, až to začíná fungovat podle principu „monster of the week“ a seriál bere sám sebe možná až moc vážně.
Z druhé sezóny do třetí pokračují některé zápletky, jež se soustředí hlavně na Simona a Alishu, i když ani ostatní nepřicházejí vysloveně zkrátka. Nathan ovšem kvůli Sheenanovu rozhodnutí opouští show a místo něj na veřejně prospěšné práce nastupuje Rudy (Joe Gilgun) se schopností rozdvojení. Především se však třetí sezóna odlišuje novými superschopnostmi celého týmu, které se však ze začátku jen horko těžko uplatňují v ději. Stejně tak nějakou dobu trvá, než se Rudy začne chovat jako doopravdy nezávislá postava a ne pouze jako náhražka za Nathana.
Nejen proto tedy platí, že téma Misfits má široké možnosti, ale v praxi se do seriálu často pouští křeč. Fanoušci nyní čekají na novou řadu, v níž nejen že nebude Nathan, ale dokonce ani Simon, Alisha nebo Kelly. Jedině černý člen týmu zůstal…. Nepřipomíná vám to Sliders?
Názory fanoušků:
Matej Macejko Vojtko
Čo sa týka seriálovej tvorby, filmári z britských ostrovov sú v drvivej väčšine prípadov originálnejší, odvážnejší a celkovo preukazujúci oveľa väčšie „gule“, ako ich americkí kolegovia. Misfits nie sú výnimkou. Tam, kde NBC obdarilo superschopnosťami partiu všedných postáv a ešte pred ne postavilo obligátny „vznešený“ cieľ (hovorím samozrejme o Heroes), sa s tým E4 nekašľalo a moc do vienka nadelilo partičke grázlov a delikventov. A skutočne je to rovnako skvelé, ako to znie. Seriál je totiž výstavnou skriňou bránice trhajúceho, politicky nekorektného humoru a naozaj veľmi bizarných zápletiek. Pätica výrastkov odsúdených k verejnoprospešným prácam tak musí čeliť nielen nacistom alebo zombíkom, ale napríklad aj chlapcovi s mocou ovládať mliečne výrobky. Treba však povedať, že seriál rozhodne nestráca silu ani vtedy, keď prídu na rad nejaké tie emócie. Celé je to hlavne zásluha scenáristov, pretože Nathan, Kelly, Curtis, Alisha, Simon a neskôr aj Ruby sú excelentne napísané a navzájom dokonale odlíšené postavy, ktorým ich starosti jednoducho uveríte. Pevne dúfam, že tvorcom tento svieži vietor v plachtách vydrží a že nejaký kvalitatívny prepad nás v štvrtej sérii nečaká.
Olga Pavlů
Seriál Misfits se mi dařilo dlouho úspěšně ignorovat. Banda adolescentů, kteří získají díky bouřce nadpřirozené schopnosti? Pche! Jsem přeci skoro intelektuálka a tohle je pro mne přízemní zábava… Pak jsem ale tak dlouho a často narážela na různé pozitivní reference v čele s nadšenou reakcí Márdiho z mé oblíbené kapely Vypsaná Fixa (my ze San Piega musíme držet při sobě), že jsem jednoho dne neodolala a v rámci polední pauzy si první díl pustila. Následně druhý, třetí… A už to bylo. Prádlo čekalo s němou výčitkou v koši na vyprání, nádobí myl manžel, večerní čtení dětem jsem zkracovala na nejminimálnější možnou míru. Byla jsem zcela polapena. A velmi mne zneklidnilo, jak snadno navzdory věku propadám závislostem. První série je jistěže lepší než třetí, Nathan mnohem vtipnější než Rudy… ale to už teď jedno, tím spíš, že mým favoritem je Simon. Na svoji obhajobu udávám, že jsem se do něj zamilovala od prvopočátku, od jeho pozice losera a tím zároveň rozkošného koťátka k zulíbání. Fakt, že je nyní (konec 3. série) superhrdinou, je jen bonus navíc, budu ho mít ráda i navzdory tomu. Misfits je výtečná varianta sci – fi seriálu pro všechny nefanoušky, případně potenciální budoucí fanoušky sci-fi. A ač mám svého muže stále ráda, tak do Simona jsem se bezhlavě zamilovala…
Plno další seriálových recenzí (Heroes, Xena, Hra o trůny, Buffy…).
Moc hezky napsáno
Přesně jak se píše v článku, Misfits jsou závislost, já se do ní navezla a pak jsem do ní navezla i sestru. 🙂 Ještě je třeba říct že se tam dosti fuckuje – slovně i doslovně, Kelly s jejím skotským přízvukem je boží, ovšem nejlepší scénu přes všechny tři série si pro sebe krade Nathan (ano, je to ta s “vetřelcem”). Třetí série je možná nejslabší, ale má tam hodně velké pole působnosti Curtis se svojí novou opravdu specifickou superschopností a možná to někomu přišlo přes míru, ale mně se díly s britskými nácky a zombie roztleskávačkami (zvlášť když člověk ví jako roli má roztleskávačka v první řadě Heroes) moc líbily. A co se týče dozoru nad mladistvými delikventy, tak tahle složka děje je taky dotáhnutá ad absurdum. Myslím že Iwan Rheon u diváků dosáhl stejného statutu jako Peter Dinklage v GoT.
No a samozřejmě, i když se Prima Cool snažila, originál znění je originál znění.
comentar
nejlepši film na svete nebo na prime coooooooooolllllll 🙂 🙂 🙂
Tak já se vydám proti proudu 🙂 Mně tenhle seriál vůbec nezaujal, shlédnul jsem půlku první řady a pustil to k vodě. Nechytil mně ani děj, ani postavy, ty mi spíš lezly na nervy. Obecně vzato to bylo celý takový “weird”, což chápu, že byl asi účel, ale prostě jiskra nepřeskočila. Oni taky Misfits tenkrát měli obrovskou konkurenci v Sons of Anarchy a motorkáři je holt převálcovali na plné čáře 🙂
Re. Schramm: aby ten proud nakonec neotočil celou řeku…
Taky sem to ochutnal a velmi rychle vyplivnul. Kromě velmi dobrého dabingu “kurwa raketove inženyrky” sem tam nenašel zhola nic.
Dabing
Jo, ten její dabing je boží :). Jinak to celkem za moc nestojí. Ale koukám na druhý díl, třeba změním názor.
to Herne
Ta hláška, co jsi použil je z prvního dílu třetí řady, tak by mě zajímalo (aniž bych chtěl rýpat) – to Tě to tak “nezaujalo”, že jsi viděl komplet dvě první řady, nebo ses začal dívat od třetí?
Mně se zatím seriál celkem líbil, až na nějaké příliš velké Nathanovy úchylárny, ale právě první díl třetí řady (dál jsem to zatím neviděl) mi přišel oproti těm předešlým takový dost slabý.