Poslední z Jediů zaútočil na velké plátno

Démonický konglomerát Walta Disneyho, nejmocnější studio v Holywoodu, si zase jednou přijde na miliardy.

Poznámka: Následující recenze je psaná z pohledu člověka, který miluje původní trilogii, vcelku si oblíbil Pomstu Sithů a nové Disneyho filmy bere spíš jako marný pokus o oživení legendy. Na druhou stranu nesouhlasím s Lucasovým tvrzením, že Star Wars měly být filmy pouze o tragédii Dartha Vadera, protože ten svět má co nabídnout, jen to zatím nikdo, kromě Lucase, nedokázal správně uchopit.

Když v roce 2012 prodal George Lucas práva na Hvězdné války Mickey Mousovi, brala to většina fanoušků jako zradu. Jeho argumenty však dávaly smysl. Chtěl, aby se série chopil někdo mladší a schopnější. Disney samozřejmě od začátku plánoval, že jakmile budou práva jeho, oživí legendu. Tak jak všichni víme, učinil. V roce 2015 vypustil trailer na Star Wars: Síla se probouzí, který trhal rekordy a z návratu Jediů, Sithů a Síly se stalo celosvětové šílenství, protože to z ukázek vypadalo zatraceně dobře. Výsledek byl rozpačitý, neb to byl spíš remake čtvrtého dílu, což zamýšleli, totiž přiblížit starou klasiku mladé generaci. To vyšlo. Film utržil přes dvě miliardy dolarů (čímž je doposud nejvýdělečnějším dílem z této série), a tak nic nestálo v cestě rozjetí nové trilogie, která byla obohacena o příběh mezi trojkou a čtyřkou. A podle všeho po skončení trilogie samotné přijde nová, z jiného prostředí a odpoutávající se od osudu rodiny Skywalkerů. Následující rok nám nadělili Rogue One. Snímek o osudech skupinky rebelů vyslaných ukrást plány Hvězdy smrti. I přes dobře podaný příběh zradily film postavy, protože to zase nebylo kdovíco a samotná hrdinka Jyn Erso (Felicity Jones) byla nejenom charakterně plochá, ale i neskutečně nesympatická. No a teď se nám dostalo druhého dílu nové trilogie s názvem Poslední z Jediů.

Bohužel je to zase rozpačité. Na celém filmu je vidět, že se všichni opravdu snažili, aby to bylo co nejlepší a že to je nejodvážnější počin v sérii od dob Nové naděje, to však s sebou nese plusy i mínusy.

První je to, že celý film víte, že se žádné z hlavních postav nic nestane.

Druhý mínus je docela paradoxní. Jsou to chyby v jinak docela dobře vykonstruovaném scénáři a příběhu celkově. Mnohdy vidíte, jak se Rian Johnson (režie, scénář) dostal do problému, a tak mu musela přispěchat na pomoc náhoda a štěstí.

Ve výsledku to je pak takové střídavé. Na jedné straně je skvělý nápad přemýšlení nad správností Jediů a nad polarizací Síly, který je něco opravdu nového a dodává tomu všemu zcela nový rozměr. Mark Hamill jako Luke Skywalker ukazuje, že to s Jedii nikdy nebylo tak růžové a spolu se skvělým hraním vypadá jeho „filozofické okénko“ doopravdy povedeně. Na straně druhé tu máte spoustu postav, z nichž má skoro každá vlastní dějovou linku, což ve výsledku přináší spoustu chyb. Tak zaprvé:

Příběh Rey (Daisy Ridley) a Luka je vcelku povedený až na Rey, která je klasicky nesympatická, bez charakteru, ale jakž takž uvěřitelná. Finn (John Boyega) se spřáhne s jakousi Asiatkou Rose (Kelly Marie Tranová) čistící na lodi rebelů záchody, z níž se zcela očekávatelně nakonec vyklube hrdinka. Jejich dobrodružství má jediné plus, a to Benicia Del Tora. Ten je jako vesmírný lump zcela dokonalý. Zbytek je buď plytký pseudomorální příběh, či zběsilé bojování a utíkání se spoustou okázalých efektů.

No a poslední z hlavních linek se točí okolo centra rebelů v čele s Leiou (Carrie Fisher) a Poe Dameronem (Oscar Isaac). Ta je občas až překvapivě působivá a opět se zabírá některými postavami více do hloubky, díky čemuž ukazují, že stejně jako Síla, mají i lidé dvě strany. Bohužel se i zde vyskytnou momenty, kdy si scénárista opravdu nevěděl rady, a tak vše zachránila bizarní souhra náhod, štěstí, či nějaký deus ex machina. Kdyby to bylo jednou za celý film, tak nic neříkám, ale tyhle „shody náhod“ jsou tak časté, že začnou doslova bít do očí.

Rian Johnson jako začínající režisér, který za sebou nemá mnoho filmů, se ukázal jako docela šikovný řemeslník, ale mizerný vypravěč příběhu, protože svoje chytré a v rámci série inovativní nápady utápí v plytkém, mnohdy klišovitém a občas až nesnesitelně hloupém ději. Slabé postavy mu lze zazlívat jen částečně, protože většina nováčků byla mizerných už v začátku. „Tajemné“ Rey se nedostane žádného zajímavějšího zvratu a spíš než samostatná a silná hrdinka působí jako hadrová panenka, kterou scénárista smýká z místa na místo a její rozhodnutí nejenom, že nepůsobí smysluplně, ale ani nevypadají jako ta, jež by sama udělala. Finn zůstal stále stejný. Prostě tam je. Do něčeho se připletl a proplouvá tím. Jakmile se pozná s Rose, stane se jejím ocáskem běhajícím za ní, bez kapky vlastní vůle. Rose samotná je stereotypní puťka čistící na rebelské lodi záchodky, z níž se vyklube velká hrdinka, která zachrání kdekoho, a přitom ještě trousí moudra. Zato Poe Dameron se konečně trochu rozjede a vlastně se z něj stane funkční postava, v níž vynikne Johnsnova idea zpochybňování obvyklých metod, které hrdinové jemu podobní používají k řešení problémů.

Kylo Ren (Adam Driver) dostane pod taktovkou nového režiséra šanci vyniknout a stát se plnohodnotnou postavou, což se mu i podaří a až na pár nesmyslných rozhodnutí i funguje. Snoke (Andy Serkis) jako hlavní arcilotr zůstává zoufale nevyužitým a nerozpracovaným. Veteráni jako Leia a Luke jsou klasicky dobří. Mezi vedlejšími postavami se objeví několik povedených a několik méně povedených. Ve výsledku nám tak film servíruje spoustu delších či kratších dějových linek s ještě větší hromadou postav, z nichž se většina rozhoduje absolutně nelogicky a nesmyslně, aby je pak nakonec zachránil nějaký okatý deus ex machina. Holt odvaha příběhu prospívá, ale pokud není dostatečně hlídaná, nadělá i spoustu problémů, které nakonec zadusí i skvělé myšlenky.

Z celého filmu jsou cítit peníze. První, z čeho je cítíte, jsou efekty. Naprosto famózní a neuvěřitelné scenérie, postavy, stvoření, avšak hlavně bitvy vesmírných lodí. Vidět v kině vybouchnout obrovský hvězdný destruktor lahodilo oku. Vizuální dokonalost, kterou osladili o jedno letmé sentimentální pomrknutí na diváka. Bohužel s sebou efekty nesou i tu temnou stranu věci.

Když Lucas do šestého dílu nacpal Ewoky, byl to jasný komerční tah, jak to prodat a spolu s tím i spoustu s filmem spojených produktů. Avšak to stále držel na uzdě. Disney to už nedokázal. To, co začalo BB-8, se rozrostlo do obrovsky zvrácených rozměrů. Celou osmou epizodu totiž provázejí Porgové. Jsou ztělesněním komerční roztomilosti. Malí a chlupatí, dělají roztomilé ťuťu ňuňu zvuky a když se pohybují, tak buď chodí jako tučňáci, nebo létají, což dělají pomocí obrovských uší, jimiž mávají. A do toho se všechny jejich gagy skládají z typického padání, křičení a dělání hloupoučkých věcí. Prostě Star Wars verze Mimoňů. Jen doufejme, že taky nedostanou jako Ewokové či zmíněné žluté stvůry vlastní spin-off. Občas je doplní i jiné kosmické potvory. Doslova cítíte Disneyho tah na branku a jeho snahu vydřít z toho co nejvíc peněz. Ne, že by to byla nějaká novinka, ale stejně je to teď, tedy zvlášť teď, když ušatá myš koupila i Foxy, velmi nepříjemné a mnohdy to až člověka zabolí. Protože v Hollywoodu je nejmocnější věcí vůně peněz a tenhle film, stejně jako celá jeho nová trilogie, je důkazem. Další peníze cítíte z celkové výpravy a aby ne, vzhledem k tomu, že jen poslední dva filmy ze světa Star Wars stály dohromady půl miliardy dolarů a osmička taky nevypadá levně. A nakonec marketing a merchandise. První zmíněný byl doslova všude. Na internetu to bylo samá fanouškovská teorie a rozbor traileru a odhady. Věcí s nezaměnitelným žlutým nápisem taky nebylo málo. Dokonce se ta šílená touha po penězích dostala i do nedávné videohry Star Wars: Battlefront II, kde se rozjela kauza o mikrotransakcích. To jsou malé in-game nákupy za reálné peníze sloužící většinou jako cesta k rychlejšímu získání lepší výbavy, či jako jediná možnost nabytí unikátních předmětů. Zde se to ještě propojilo s často rozebíraným tématem lootboxů – krabiček obsahujících náhodné herní předměty či úpravy. O těch teď nejedna vláda mluví jako o gamblingu. Aféra Battlefrontu tomu asi moc nepomohla. Věci jako svačinové krabičky či Lego není třeba zmiňovat.

Další věcí, která fanoušky zabolí u srdce, jsou souboje se světelnými meči, protože prequely sice nebyly kdovíco (až na Pomstu Sithů), ale souboje tam byly dech beroucí. Nejen finální souboj Anakina a Obi-Wana v třetím díle, ale i Qui-Gon proti Darth Maulovi, finální bitka s Hrabětem Dooku z druhého dílu, Palpatinův duel s Yodou a několik dalších. Byly to svižné, choreograficky dokonalé střety, kdy jste si užívali každou minutu. Bohužel nejnovější filmy drsně potlačily tento element, a tak se světelné meče a jejich používání staly jakýmsi reliktem.

Hudba je sice výborná, ale prakticky nezměněná do předchozích dílů.

Herci své role zvládají obstojně. Zhruba polovina z nich je tak špatně napsaná, že je ani to nezachrání, ale aspoň něco. Nejlepší je s přehledem Mark Hamill a Adam Driver. Oproti předešlému dílu je Daisy Ridley o něco horší a z Rose by člověk brečel.

Ve výsledku je tak největší slabinou filmu příběh, protože zbytek je až na menší zádrhely povedený. Rian Johnson projevil iniciativu a touhu posunout Star Wars jiným, neokoukaným směrem. Naneštěstí svůj nápad nedokázal překout do stejně povedeného příběhu. Ten je totiž skoro pořád potřeba podpírat shodou náhod, štěstím a nápadnými a až moc častými berličkami, kdy se postavy chovají zcela stupidně a celé to nakonec vyzní enormně hloupě. A finální verdikt?

Je jasné, že tahle série jen tak neskončí, protože se najdou věrné zástupy diváků a s radostí nakrmí Mickeyho Mouse a jako důvod jim postačí vesmírné lodě a Síla. Avšak konečně by mohla chytit dech a nadělit nám jeden opravdu povedený díl, na který budeme vzpomínat s blahým úsměvem, a ne jako na jeden z mnoha, protože tenhle je, i přes všechny své kvality, které měly potenciál umožnit mu stát se opravdu nevšedním sci-fi a jedním z nejlepších Star Wars, zklamal a zůstal trčet v úrovni „dobrý“, což je na Hvězdné války trochu málo. Snad se Ronu Howardovi povede s sólo filmem o Hanu Solovi lépe a doufejme, že J. J. Abrams dá této nepříliš naplňující trilogii závěrečný díl, který nás posadí na zadek. Nezbývá, než věřit…

 

Rian Johnson: Star Wars: Poslední z Jediů
USA, 2017
Scénář: Rian Johnson
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: John Williams
Hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Mark Hamill, Carrie Fisher, Oscar Isaac, John Boyega, Kelly Marie Tran, Domhnall Gleeson, Benicio Del Toro, Andy Serkis…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

8 komentářů

  1. Myslím, že jinak bude tento film vnímat generace, která viděla “čtverku” na konci sedmdesátých let a jinak ta, která vzhledem ke svému nižšímu věku naskočila až později. Já patřím k těm prvním a “osmička” se mi líbila – jak loučení se starým, tam nástup nového. Má to svou logiku a koneckonců, Star Wars vždycky měly být zábava a ne filosofické téma.

  2. Tak jasně, máte pravdu, ale ono nejde jen o úhel pohledu. Osmá epizoda má totiž dost chyb v řemeslné stránce věci. Scénář má i přes nápaditost spoustu hluchých míst, míst, kde si musí autor vypomoci berličkou a podobných věcí. Postavy postrádají větší hloubku a je to celé viditelně šité rychlou jehlou. Ona to je pořád celkem zábava, i když se zde autor pokusil o filozofii, která by neškodila, kdyby byla dobře provedená.

  3. Postavy postrádají větší hloubku… Ty staré odešly tak důstojně, jak jen to stáří dovoluje (e pravda, že o tom ve filmu nemuseli pořád omílat a víc věřit, že to je vidět) a ty nové teď mají příležitost se vyprofilovat. Já bych jim dal šanci alespoň do devátého dílu, podle mne mají nakročeno docela dobře. Koneckonců, vývoj postav obvykle odlišuje dobrou ságu od nastavované kaše nekonečných seriálů.
    Pokusy o filosofii a logiku děje dost pokazily zábavu v prvních třech dílech – jak má fungovat logika ve vesmíru, kde lidé chodí ve vzduchoprázdnu jen s dýchacím přístrojem, vakuem se nesou zvuky laserových paprsků a všechno, co fakt nedává smysl, prostě vysvětlí Síla (ta největší a univerzální berlička SW)? Je to buď zábava nebo blbost – a já jsem pro to první.
    Vždycky se mi líbila Twainova výstraha v knize Dobrodružství Huckleberryho Fina: “Kdokoliv by se pokoušel hledat v tomto vyprávění důvod, proč bylo sepsáno, bude stíhán. Kdokoliv by se pokoušel hledat v něm mravní poučení, bude vypovězen. Kdokoliv by v něm hledal zápletku, bude zastřelen.” Klidně bych to dal na konec těch ubíhajících titulků na začátek každého dílu SW.
    Jo, a hezké vánoční svátky všem.

  4. to Miroslav Kocián: Velmi hezky napsáno! Souhlasím a přeji rovněž krásné vánoční svátky.

    Podle mého je ovšem největší berlička ve fantastice všeobecně takzvaná “umělá gravitace”.

  5. Jako dlouholetý fanoušek světa Star Wars se ptám – Co to jako mělo být??! Bláznivá košilatá komedie od Zdeňka Trošky v kvalitě Kameňáku? Ne! Ještě hůř! Děsná parodie sama sebe. Zlaté Spaceballs s Billem Pullmanem, ty měly hlavu a patu a člověk se u toho fakt pobavil.
    S názorem na Rogue One nesouhlasím, pro mě jednoznačně nejlepší film ze světa SW. Byl naprosto uvěřitelný, děj logický, svět realistický, vzmáhající se Impérium, které čím dál víc terorizuje galaxii, pěkně prokreslené. Hvězda Smrti naháněla opravdu strach, Vader vzbuzoval respekt, postavy byly fajn, Felicity Jones stokrát sympatičtější jak nemastná neslaná Daisy Ridley. Jediná moucha byl digitální Tarkin, ale ten aspoň nenabourával logiku.
    Ale Poslední Jedi? Co to jako provedli? Všechno v co jsme doufali a co bylo zahájeno v epizodě 7 bylo teď pošlapané, zničené, zahozené a znásilněné. Z Luka udělali pobryndaného biozemědělce z Máselné Lhoty, kterému natřepávají peřiny babky v zástěře odvedle. Z Rey je najednou zničehonic mocný Jedi, stačí jen udělat kouzelné šimry šimry. Z Mistra Yody zase udělali dementního idiota po lobotomii, pošlapali veškeré učení rytířů Jedi. Z Leyi se nám stala Superbabka, chybí už jenom kryptonit. A Snoke?? Škoda mluvit. Prostě jeden kiks za druhým. Na celý ten nosný základ, týkající se pronásledování povstalecké flotily hyperprostorem se měli raději zvysoka vykašlat. Radši je měl někdo zradit a povstalecká flotila měla padnout v přímém boji. To by bylo daleko lepší. Že by mocná flotila Prvního řádu, která se objevila zničehonic, nebyla schopna dohonit a sestřelit jedinou pořádnou loď rebelů? Tak to už je úplně k smíchu. Tady prostě nedává nic logiku. Všichni víme, že SW je pohádka a je to jen film a zábava, ale Poslední Jedi není ani špatná pohádka, to je prostě slátanina.
    Měli se už od začátku raději inspirovat knižním Novým řádem Jedi. Tento film neměl ani raději vzniknout…

  6. Jako povětšinou souhlas, ale hodnotit podobnýma očima starou trilogii, nebude potřeba žádný další díl jak Nová naděje 😀

  7. Zkazit se dá všechno. Jen je potřeba to vzít pořádně do ruky.

  8. kto povie, ze tu neboli prekreslene postavy, ten film nevidel.

Zveřejnit odpověď