V celé té pestré nabídce remakeů, sequelů, prequelů, originů, spin-offů a bůh ví, čeho ještě, se zákonitě jednou za čas musí objevit nějaký, který není tak docela zbytečný. Nějaký, na který se dá i koukat. Nějaký, který bude diváky alespoň trochu bavit. Právě takový nejnovější film o lidech s faktorem x zmutovanými geny není. On totiž baví přímo královsky.
O tom, kterak první dva díly X-menovské trilogie režiséra Briana Singera (Obvyklí podezřelí, Nadaný žák, Valkýra a nepříliš úspěšný Superman se vrací, díky němuž Brian nenatočil třetí díl X-menů – Poslední vzdor) pomohly žánru komiksových filmů na výsluní, není možné pochybovat. O tom, že je Matthew Vaughn dovedný a talentovaný režisér (Hvězdný prach, Kick – Ass), jakbysmet. Spojení oblíbené značky, oblíbeného režiséra (navíc s Brianem Singerem s producentským kufříkem plným nějakými těmi miliónky a nástinem příběhu) nemohlo dopadnout špatně, říkal jsem si. A hle, nedopadlo.
Rok 1962. Vedení Spojených států amerických zažívá paranoidní třes před rozpínajícím se komunismem. CIA špicluje a slídí po občanech napojených na Sovětský svaz. Američané umisťují svoje rakety do Turecka, Sověti se jim za to chtějí revanšovat umístěním svých „dárečků“ na Kubu. Třetí světová, jaderná válka, je na spadnutí. Do reálných kulis Karibské krize je náš příběh zasazen. Sebastian Shaw (Kevin Bacon), kdysi nacista toužící po vládě nad světem, dnes arogantní egocentrik toužící po vládě nad světem, by tuto válku přivítal, proto se s asistencí několika svých talentovaných kumpánů snaží pomoci jí na svět. Sebastian Shaw nestárne, dokáže totiž pohltit energii (a s ní pak provádět několik kouzelných kousků).
Jeho protivníkem je rodící se tým mladých mutantů – Profesor X, Magneto, Mystique, Beast, Banshee, Havoc a další. S každou přibývající scénou je však zřejmé, že pouto mezi členy týmu není dostatečně pevné na to, aby odolalo prasklině v jejich společné motivaci, jež roste rychlostí Bansheeho křiku.
Vraťme se zcela na začátek. Doslova. Úvodní scénou filmu je totiž první scéna prvních X-menů. Pokud si nemůžete vzpomenout, jde o tu, v níž malý Erikem Lensherr ohýbá bránu koncentračního tábora. Tentokrát se však dočkáme i jejího pokračování, což způsobí nejen kočičí vrnění u znalých fanoušků. Markantní rozdíly v dětství Erikově a Charlesově pomáhají pochopit nejen jejich rozdílné motivace, ale také charaktery a postoje k lidstvu. Z hnízda bolesti a hnusu nemůže vzejít neposkvrněná duše. Magneto je ve svém sociopatickém záporáctví vlastně mnohem pochopitelnější postavou než naivní optimista Profesor X. A přesto ti dva mohou být dobrými přáteli.
Právě o jejich přátelství X-men: První třída je. Velice vkusný a sympatický je také vývoj postavy Raven/Mystique. Samozřejmě se dočkáme několika bombastických akčních scén (tak jak se na správný letní blockbuster sluší a patří), o ty však jde (tak jako šlo i v prvních dvou dílech) až ve druhé řadě. Zajímavé postavy, jejich vývoj a vztahy mezi nimi – to je to, čím se X-meni proslavili. A První třída se na toto aktivum dokázala velice dobře napojit.
Jak již bylo řečeno, Matthew Vaughn je talentovaný řemeslník, žádný rutinér. Retro look, který X-menům daroval, jim velice sluší. Snad každý si musí vzpomenout na starší bondovky se Seanem Connerym (Michael Fassbender jako by z těchto snímků vypadl) – pánové jsou řádně elegantní gentlemani v elegantních oblecích s elegantními automobily, dámy jsou mile spoře (ne)oblečené a všechno je krásně barevné a velkolepé. Ač si tentokrát drží velkou distanční vzdálenost od své syrovosti (jíž popustil uzdu v Kick-Ass), britskou školu v několika scénách s děleným obrazem nezapře. Perfektně však navazuje na styl Briana Singera. V kdejaké drobnosti lze nalézt zajímavý postřeh, všimněte si například rozdílu mezi americkými a ruskými vojáky během bitvy.
První problém se tak objeví až v případě, pokud spoléháte na zachování kontinuity příběhů. Wolverinův spin-off jako by neexistoval, díry v logice najdete i během porovnávání s úvodem třetího dílu, Posledního vzdoru (který měl původně Matthew Vaughn režírovat, nakonec však musel pro nedostatek času bohužel vycouvat).
Tuto slabinu však plně vynahrazují perfektní herecké výkony v čele s Michaelem Fassbenderem a Jamesem McAvoyem, ale po delší době se dobře dívá i na Kevina Bacona, dvě drobná, ale naprosto mňamózní camea, z nichž si každý X-menovský fanda radostí zaslintá. K tomu si připočtěte závěrečnou katarzi Magnetova příběhu a rozuzlení jeho vztahu s Xavierem, které je příjemně emotivní (ovšem nejemotivnější scénu hledejte během tréninku) a nepůsobí ani trochu nepřirozeně a uměle. Co víc si přát?
Snad jen jedno.
Další díl.
Režie: Matthew Vaughn
Scénář: Zak Penn, Jane Goldman , Jamie Moss, Josh Schwartz
Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Nicholas Hoult, Jennifer Lawrence, January Jones
Premiéra: 2. 6. 2011
Josef Horký (redaktor)
josef.horky@fantasyplanet.cz
Parádní film!