Bylo nebylo, milé děti. Bylo nebylo jedno království a v něm chudokrevná královna, nedostatečná zdravotní osvěta a nulová verbální fantazie při výběru jmen. Byl nebyl jeden následkem faktů minulé věty čerstvě ovdovělý král, který, maje z prvního manželství dcerku malou, osudovostí minulé věty pojmenovanou Sněhurka (protože se narodila v zimě!!), nerozpakoval se natáhnout si ke dvoru jakousi flundru, na níž se předtím patrně vystřídal vojenský regiment. Bylo nebylo, ho coura sejmula a proměnila království ve fašistickou diktaturu. A bylo nebylo, ona flundra trpěla halucinační obsedantně narcistní poruchou osobnosti, kvůli níž se vykecávala se zrcadlem.
Hu-ha! Redakční přidělování volňásků! Tarsem? Tarsem Singh? Já-já-já-já-já! Tak počkat. Kde je nazlátlej instagramovej vizuál? To… To není Tarsem. Sanders kdo? Jo aha, tohle je ten druhej film, co je temnej a nemá Julii Roberts. No, když už jsem tady – zas tak špatný to bejt nemůže, trailery byly přece supr. Tak počkat. Proč scénář k pohádce museli psát tři lidi? Proč by scénář k čemukoliv museli psát tři lidi? To ať je radši filmová obdoba Marcela Prousta nebo… Tak počkat. Jo von v tom nehraje Patrick Stewart, ale Kristen Stewart… No, to teď není důležitý. Důležitý je jenom, jak uniknout. Tak počkat. Co přesně chcete říct tím, že když odejdu, nedostanu volňásek na novýho Nolana? Novinářská etika, no to slyšim prvně. Tak já si zase sednu. Čelem k plátnu. Ne, nebudu vzlykat.
Teď vážně.
Tohle byl jeden z letošních filmů, na který jsem se obzvlášť těšil. Temná fantasy variace na Sněhurku s temnou magií, zrůdami a špinavým Chrisem Thorem Hemsworthem, co vyměnil kladivo za sekeru? A co by ne. Jenomže, on i trailer na Eragona vypadal poměrně dobře (ačkoliv se v něm vyskytlo opeřené varování). Takový propad nás u Sněhurky nečeká, ale je to na hranici. Protože namísto temné fantasy inspirované pohádkovým námětem jsme obdrželi pohádku s temnějšími kulisami. Ano, připravte se na to, že slovo „temný“ bude náš trademark.
Po úvodu, který jsem popsal výše, se přesouváme o deset let kupředu – královna (Charlize Theron) zpustošila svou krutovládou zemi, a protože ovládá temnou magii, ačkoliv v celém filmu není řečeno ani slovo o tom, jak to, dokáže vysávat z dívek život a revitalizovat sama sebe lépe než krémy od Vichy. Hlavního poskoka jí dělá Sam Spruell neboli její bratr, při pohledu na jehož čupřinu a výraz začnete přemýšlet, jestli v královských komnatách zase jednou nebují incest. Jaime Lannister byl alespoň štramák. Po několika scénách, kdy královna na někoho hystericky vříská, se v halucinačním rauši od personifikovaného zrcadla dozví, že když pozře Sněhurčino srdce, získá nesmrtelnost. Což jí zrcadlo nebylo schopno říct předchozí dekádu, kdy musela vraždit pohledné obyvatelky své říše – nemá to být nakonec vlastně tragická postava? Jakkoliv, její bratr, který jí je má přivést (ne stráže nebo někdo povolaný), tento svůj nejjednodušší úkol samozřejmě zvoře a Sněhurka Stewartová z hradu zdrhne doslova „dírou v hajzlu“, kterou jí ukážou ptáčkové, jimž pomohla před deseti lety. Kdo by tušil, že pěnkavy (nebo co) žijí tak dlouho.
Tu na scénu přichází Lovec alias špinavý Thor Hemsworth, protože drahá Sněhurka zdrhla do Temného hvozdu, kde se on jediný dokáže zorientovat, a který, jak jsem pochopil, leží asi deset minut chůze od hradu. Klasické tirády, kdy Lovec nejdřív úkol splní, ale pak se rozhodne oddat vyšším ideálům a dívku zachrání, vás už ušetřím. A nebojte se, trpaslíci tam nakonec taky jsou. Nehrají sice absolutně žádnou relevantní roli, protože hrdiny akorát zavedou na místo, co připomíná Miyazakiho filmy, a tím to hasne, ale jeden z nich je Toby Jones alias Fucking Julie z Your Highness a přítomnost tohoto chlapíka na plátně mě vždy tak nějak potěší.
Z herců je nejsilnější pravděpodobně Charlize, jejíž psychotická hysterka nadaná temnou mocí je podána stylově (ale na tu od Disneyho stejně nemá), na rozdíl od Sněhurky Stewartové, jejíž výrazový repertoár se od Twilightu nerozšířil ani o procento a o níž se soukromě domnívám, že musí mít po nějaké nehodě atrofovaný ksicht, protože běžná lidská bytost dokáže vyjadřovat své emoce i horní polovinou obličeje. Nahrazena Picardem v paruce, byla by její postava výrazně zajímavější. Hemsworth je, řeknu to znovu, špinavý Thor, který se snaží předvést nějaké minulé životní drama, jež během filmu topí v chlastu, ale nevěříte mu ani náhodou. Největšími sympaťáky tak jsou nakonec zase trpaslíci (mezi jinými třeba Ray „I AM BEOWULF“ Winstone), bohužel se ale objeví až v druhé půli.
Po stránce režijní snímek připomíná koláž asi dvaceti filmů (během sledování bych je dokonce dokázal vyjmenovat), přičemž původní látky a původních scén je tam zatraceně pomálu. Několikrát proběhne snaha o avatarovský vizuál přírodního lůna, setkáme se s duchem lesa, který zdrhnul z Princezny Mononoke, čekají nás oblety společenstva jako z Pána prstenů, naprosto nečekané a nepochopitelné kung-fu pohyby jak z Tygr a Drak, a dokonce pokus vykrást trailer na Hobita ve scéně, kde trpaslíci zpívají za zabitého druha – tedy pokus okopírovat myšlenku, neboť scéna samotná je jinak emocionálně naprosto sterilní. Film moc důvodů, proč by vám mělo na komkoliv na plátně nějak záležet, skutečně neposkytne. A celé to uzavírá Johanka z Arku, když se předtím křehká děva nechá zakout do brnění a vede rytíře do bitvy. Nepamatuju si, jestli se u tohohle už smálo celé kino, ale myslím, že buď tak, anebo můj chechtot rezonoval v prázdném sále.
Co je chvályhodné, jsou triky. Stopadesát milionů na účtíčku se pozná, i když je vidět, že občas si tvůrci už asi nevěděli rady, do čeho ještě přilít trochu dolarové polívčičky. Výprava je slušná, brnění řinčí kovem a Temný hvozd i jeho Světlý protějšek měly svoji osobitost. Ale samotné prachy nestačí.
Upgrade pohádky na nový dark fantasy level proběhl tak z jedné desetiny. Jakmile začnete přemýšlet nad logikou chování postav, jste v pytli a můžete z kina odejít. Když ale požijete alkohol a počkáte si do konce na Stewartovou se sepnutými vlasy, což jí nepochopitelně přidá trochu sexepílu, můžete se bavit, protože finální bitva je poměrně cool. Otázka je, jestli to stačí.
Martin Kužel (redaktor)
martin.kuzel@fantasyplanet.cz
Režie: Rupert Sanders
Scénář: Evan Daugherty, John Lee Hancock, Hossein Amini
Premiéra: 31. 5. 2012
Hrají: Kristen Stewart, Chris Hemsworth, Charlize Theron…
Více pohyblivých obrázků? Fantasy Planet pravidelně přináší recenze aktuálních žánrových filmů, kultovních i nejnovějších seriálů, každý měsíc minirecenze novinek na DVD a co čtrnáct dní tipy na tu nejlepší televizní (a nejen žánrovou) pokoukanou.
Veeeeeliké zklamání mi přinesl tenhle film. Po epických trailerech dorazila na plátna taková pi… ehm…pitomost. Holt s kvalitní fantasy musíme počkat až na Hobita.
Pěkná recenze. Ty odstřely se píšou tak nějak samo, že 🙂
Lucc: Njn, ale i já jsem se na to těšil. Prometheus lepší průměr, tak snad aspoň ten Dark Knight a Hobbit budou v pohodě.
Takovýchto komentářů jsem se obávala, ale přece jen to zkusím… Jelikož zavítám do kina výjimečně, třeba mě koláž dvaceti filmů nerozčílí, poněvadž je nepoznám 🙂 Vypnu myslidlo… To po týdnu v práci nebude problém… a bude to. Zase tak strašně ta recenze nezní.
Chjo, tak teď se vážně bojím. Já se na to těším už od ledna a teď tohle. No tak snad budu nenáročný divák a překousnu to.
Terry Gilliam
Nedávno jsem viděl “Kletbu bratří Grimmů” od Gilliama (skvělý film, doporučuju!), a jak jsem četl tuhle recenzi, uvažoval jsem, zda není Sněhurka nějaký nepovedený prequel k němu…
Tak já nevím, ale asi přestanu číst recenze. Ve filmu nikde nebylo, že Sněhurka je Sněhurka, protože se narodila v zimě. Odůvodnění vychází z původní pohádky. V kině se nesmál nikdo mimo scén, kde to bylo záměrem. Avatarovský ráj suploval spíš Disneyho pohádková idylická lesní zvířátka podaná prostě filmově – jen jelen byl trochu takový jakoby nakreslený, pravda, ale jinak O.K. Inspirace některými filmy tam byla, ale na mě to jako koláž nepůsobilo. Temný les byl temný, lovec sympaťák, Sněhurka nemusela podávat jiný výkon, protože prostě potřebovala být tak nevinná, jak byla- i ve chvíli, kdy zabíjí macechu, to je prostě holčička s mečem. Velkolepá krásná mrcha královna je bezesporu číslo jedna v kladech tohoto počinu. Extra originalit se film sice nedopustil, není nijak náročný, ale ve svém pojetí možná ani nechtěl. Sněhurka a lovec je prostě temnější dobrodružná pohádka a v pohádce bývají věci notoricky známé. Já se nenudila. Jediné, co mi kazilo dojem bylo očekávání, kdy se ukáže nějaká totální trapnost, jakou mi slibovala recenze. Možná jsou někteří diváci jen překoukaní a pak neví roupama co by…
2 Janina:
Na mě to zatím působí dojmem, že lidi, co chtěli vidět Sněhurku jako temnou fantasy, to docela nedávají, zatím co ti, pro které to je a priori pohádka s několika dark fantasy prvky, jsou nadšení. 😉
sněhurka
Bohužel musím s autorem recenze souhlasit asi na 90%…Jediné co nejspíše zaspal, je okamžik, kdy královna jako dítě pije z misky krev a tím získává svou moc. Je to škoda, na film jsem se těšila, ale mám pocit, že filmu úplně chybí jakákoliv hloubka a že některé postavy jednají naprosto iracioánlně. O závěrečném, do boje volajícím proslovu Sněhurky, jenž neměl hlavu ani patu a z něhož jsem měla pocit že je slečna poněkud vyšinutá, ani nemluvě.
Tak nevím, jak jiným, ale mě se film líbil velice. Ovšem, je to klíšé na klišé a Pán prstenů čouhá z každého rohu. Já ale právě na to už od filmového LOTRA marně čekám. Místo toho se mi dostávalo pořád dokola jen různých infantilních podívaných, jak děti zachraňují fantasy světy. Na řemeslné stránce filmu jsem také neshledal nějaké totální průsery, ačkoliv by se leccos dalo vylepšit, například již zmiňovaný neskutečně pitomý burcující projev Sněhurky k vojákům. Herci od prvního do poledního výborní. Celkově jsem spokojen, že jsem se konečně dočkal něčeho pořádného na poli filmové epické fantasy.
Skvělá recenze
Tak takhle jsem se u recenze už dlouho nezasmála 😀 Bezvadně popsané, se vším souhlasím a líbí se mi, že autor film ani úplně neodepsal, jen vypsal naprosto pravdivě jeho negativní stránky a připoměl nám, že když budem chtít a před filmem se trochu posilníme bude nás to i bavit :D:D