Scott Pilgrim proti zbytku světa je naprostá šílenost plná akce ve stylu počítačových her a komiksů, punk-rockové hudby a sympatického humoru plného skrytých narážek. To vše ve vysokém tempu. Ne každému však tato kombinace sedne. Pro někoho je Scott Pilgrim možná až moc šílený.
Scott Pilgrim (Michael Cera), dvaadvacetiletý punkový baskytarista amatérské kapely, jejíž frontman je naprosto nepunkovsky posedlý touhou vydělávat hudbou mraky peněz, žije se svým homosexuálním spolubydlícím docela poklidný, stereotypní život. Vzhledem k tomu, že již dlouho neměl slečnu, si jednoduše jednu nabalí, aby jenom o pár dnů později narazil na svoji femme fatale – Ramonu (Mary Elizabeth Winstead). Vzápětí stojí hned před dvěma problémy – musí se rozejít s Knives, svou současnou přítelkyní, a zároveň porazit sedm zlých Ramoniných „ex“. Děj – postup od jednoho protivníka k druhému – se může zdát povrchní, ale tento film jen na něm nestaví.
Komiksovou sérii, jíž je film adaptací, má na triku Bryan Lee O’Malley. Zajímavostí je, že scénář filmu začal vznikat celých pět let (!) před vydáním posledního dílu série. O’Malley se proto setkával se scénáristou Michaelem Bacallem, aby mu dodával nápady a připomínky, které měly zajistit, že se bude filmový závěr co nejvíce shodovat s tím komiksovým.
Režie se ujal Brit Edgar Wright, stojícími za takovými klasikami jako Soumrak mrtvých nebo Jednotka příliš rychlého nasazení. Jeho režijní filmografie slibovala skvělou zábavu a Edgar Wright tento slib splnil. Častokrát jsem si říkal, že přesně takhle vypadá režie člověka, který ví, co chce. Nápaditost, vizuální pestrost, skvěle podtrhující hudba a originální prvky jsou ve filmu zastoupeny v nemalé míře. Občas člověk narazí na film, ve kterém se nikterak neodráží jeho vysoký rozpočet, což o Scottu Pilgrimovi ovšem rozhodně neplatí.
Herecké obsazení si režisér vybral naprosto perfektně. Ležérní a lhostejný Michael Cera je ideálním představitelem pro roli Scotta Pilgrima. Pravda, někdo mu možná opomněl připomenout, že se nenatáčí Juno 2, takže je jeho herecký projev s tímto filmem takřka totožný – ale ono to k té roli zřejmě patří. Mary Elisabeth Winstead hraje Ramonu, dívku střídající barevný přeliv svých vlasů rychleji než Joey Tribbiani ženské, a je na plátně doslova k nakousnutí. Naprostým překvapením však je Kieran Culkin – kdysi Fuller ze Sám doma, kde hrál jeho starší bratr hlavní roli, ve Scottu Pilgrimovi odvádí sympatický výkon – snad v každé scéně, ve které hrál, se člověk zasměje.
Zajímaví herci se rovněž mihnou v neméně zajímavých minirolích – Chris Evans, Brandon Routh či Jason Schwartzman coby Scottovi protivníci nebo třeba Thomas Jane jako příslušník veganské policie.
Jak bylo řečeno v úvodu, Scott Pilgrim není film pro každého. Geekové, kteří mládí proseděli za monitory svých arkád nebo nad barevnými stránkami komiksů, si ho dozajista bezpodmínečně zamilují. A ti ostatní? U nich je to fifty-fifty. Pro někoho může být Scott Pilgrim jednoduše až moc šílený. Přesto je nebetyčná škoda, že takovýto snímek na sebe ani nevydělá, na rozdíl od většiny hloupostí (např. poslední Resident Evil), které našimi kiny procházejí.
Pozrel som si trailer
a navnadil ma… ach, to boli časy. SEGA… Super Mario… dnes idem do kina 🙂
BOMBA!
Nebo možná Bob-Omb 😀 Jeden z nejlepších filmů, co jsem letos viděl. Škoda, že to komerčně propadlo 🙁