První díl byl v roce 1997 pecka. To už je hodně dávno. V roce 2002 přišlo pokračování, které bylo hodnoceno výrazně hůře, ovšem finančně opět vydělalo majlant. Pak dlouho nic a po dalších deseti letech tu máme trojku. Ve starém složení a ve stejném stylu a (samozřejmě) ve 3D. Otázkou ovšem je, jestli mají Men in Black v dnešní době ještě čím zaujmout.
Třetí díl Mužů v černém měl poměrně velké porodní bolesti, které se týkaly především scénáře, který dostal na starost Etan Cohen, mimo jiné scénárista Madagaskaru 2 nebo Tropické bouři. Scénář nebyl dlouhou dobu tvůrcům úplně po chuti, natáčení bylo na několik měsíců zastaveno a jeho úprava byla svěřena Jeffu Nathansonovi (čtvrtý Indiana Jones). Nakonec ho doopravil ještě David Koepp, častý spolupracovník Stevena Spielberga. Poté se natáčení mohlo konečně opět rozběhnout. Otázkou je, co takové mohutné úpravy za běhu s filmem nakonec udělají, podobné problémy obvykle nevěstí nic dobrého. Režíruje opět Barry Sonnenfeld, tvůrce obou starších dílů, který toho od té doby ale mnoho nepředvedl.
Při pohledu na herecké obsazení je třeba nejprve konstatovat, že Will Smith (jako agent J) snad vůbec nestárne a je to pořád ten samý mladý ušatec ze stařičkého Dnu nezávislosti nebo prvních Mizerů. No, možná ale můžeme říct něco podobného i o Tommy Lee Jonesovi (agent K), který je pro změnu pořád ten stejný vrásčitý dědek, kterým (s trochou nadsázky) byl už v těch prvních **MIB. Nicméně přeci jen už působí více unaveně a zestárle a tvůrcům zřejmě došlo, že je potřeba trochu nové krve do původního složení. A tak se tu s agentem K setkáváme ve dvou verzích, přičemž té mladší zřejmě bude dán prostor na více než polovinu filmu. V této verzi uvidíme Joshe Brolina, který se výrazněji zapsal do povědomí diváků rolí Blocka v Rodriguezově PLANETĚ TEROR a těsně předtím se na plátně už dvakrát sešel i právě s Tommy L. Jonesen – v krimi thrillerech V údolí Elah a Tahle země není pro starý. Jeho obsazení je dobrou zprávou i proto, že si oba herci jsou skutečně velmi podobní. Josh také věnoval značnou péči osvojení si Tommyho gest a vystupování. Záměna představitelů tudíž nemusí působit tak rušivě a Tommyho snad na chvíli oželíme.
Děj, jak už napovídají dvě verze agenta K, se ze současnosti bude přesouvat do minulosti, konkrétně do 60. let. Tam se bude agent J snažit svému dlouholetému parťákovi (a nejen jemu) zachránit krk tím, že se spojí s jeho mladší verzí a pustí se do pronásledování šeredného vousatého vetřelce, který má pozdější smrt agenta K na svědomí. Celkově by tedy měl být film založen především na vzájemném vztahu obou agentů.
Nápad s posunem do jiného času by mohl být celkem nosný pro řadu vtipů a scének, tak doufejme, že toho tvůrci náležitě využijí. Zajímavý je třeba i nápad Ricka Bakera, tvůrce všech těch prapodivných mimozemšťanů ve filmu, který při jejich tvorbě vycházel z dobových (tj. z 60. let) představ. Krom toho nás čekají také retroverze různých scifi hejblátek (zbraně, neuralizer), které muži v černém používají v současnosti.
Celkově to ale tento film s bezpochyby vysokým rozpočtem nebude mít zrovna jednoduché. MIB mají přeci jen své největší dny slávy za sebou a určitě nebude snadné je znovu masivněji prosadit, k čemuž jim nemusí dopomoci ani jméno Stevena Spielberga jako producenta. Jejich reklamní kampaň působí dost oněměle a žádná zvláštní očekávání neprobouzí. A obzvlášť v letošní sezóně, která je (např. oproti té loňské) doslova natřískána blockbustery. Vrásky by měli MIB 3 dělat především megaúspěšní Avengers, kteří v současné době (těsně před premiérou MIB 3) stále ještě triumfálně válcují světová kina a už stačili smést i Burtonovy Temné stíny a Bitevní Loď.
Režie: Barry Sonnenfeld
Scénář: Lowell Cunningham, Ed Solomon
Premiéra: 31. 5. 2012
Hrají: Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin, Emma Thompson, Alice Eve