Duo sympatických britských scénáristů Simon Pegga a Nick Frost si splnilo další ze svých snů. Po složení vlastních, svérázných a více méně parodických poct zombie žánru (Soumrak mrtvých) a akcí našlapaným snímkům (Jednotka příliš rychlého nasazení) tentokrát došlo na sci-fi, jmenovitě setkání třetího druhu. A to tak blízké, že se o tom ani Spielbergovi nesnilo.
Graeme a Clive jsou dva lehce přestárlí britští geekové na nejlepší jízdě svého života. Její počátek nemůže být nikde jinde než ve městě San Diego, které každoročně hostí kolosální Comic Con, největší setkání fanoušků fantastiky a komiksů na celém širém světě. Zde utrácejí našetřené peníze, navštěvují přednášky, besedují s autory a sní o budoucí kariéře. Následuje cesta po památných sci-fi místech Ameriky, kterou absolvují v karavanu.
Velice záhy však narazí na tvora, který změnil již mnoho životů a s těmi jejich to nebude jiné. Tím je samozřejmě Paul z titulu. A Paul je mimozemšťan, přesně v takové podobě, v jaké ho vídáme všude kolem sebe – v televizích, obrázcích, knihách, zkrátka tak, jak je nám předhazován vládou nejmocnějšího státu světa, abychom si prostě pomalu „zvykli“.
Paul je zvláštní týpek, povahově ne nepodobný oběma hlavním protagonistům. Nazelenalý pohodář s velikýma očima a schopnostmi, o jakých se nám lidem prozatím může nechat jenom zdát, zatímco on může tak maximálně toužit umět řídit motorová vozidla, což jej ostatně přivedlo do jeho pozemské šlamastyky. Paul pije, kouří (nejen tabákové výrobky, ale i velice silnou marihuanu, kterou CIA vytvořila, aby zavraždila Boba Dylana) a touží po návratu domů.
Problém je, že se jejich společná cesta brzy změní v nefalšovaný útěk. Jsou totiž pronásledováni agentem FBI Zoilem a jeho dvěma neschopnými pochopy pod vedením poněkud zakomplexované antiPaulovské šéfové. Ti všichni Paulovi nemohou odpustit útěk z oblasti 51, kde se mu poté, co se s nimi (a nejen s nimi, že Stevene Spielbergu? Agente Muldere?) podělil o všechny své vědomosti, toužili podívat na zoubek. A také na orgány a šroubovici.
Další spolucestující (a pronásledovatele) postupně přibírají; mezi nimi i silně křesťansky orientovanou Ruth s těžce nemocným okem, jež se účastníkem zájezdu stala poněkud nedobrovolně, a jejího otce, jižanského rolníka-kněze, který se do role jejich naháněče dostal zcela dobrovolně, neboť v jeho rukou je zákon, a to ten boží, spolu s nabitou kulovnicí.
Ostatně, velice mě zajímá, jaké kletby se na film snesou ze strany tužších věřících, první střet Paula s farářovic dcerou jim dozajista hne žlučí.
Paul je pro fanoušky žánru vyjímečně dobrá komedie, zveličující jeho klišé, plná gagů a narážek na klasická díla filmové sci-fi, převážně Spielbergovy filmy E. T. a Blízká setkání třetího druhu. Setkal jsem se s názorem, že jde o vtipy nepochopitelné, což však platí pouze v případě, že divákovi chybí základní žánrové vzdělání. Teprve pak se nejspíš neusměje stolové hoře a mnohému dalšímu. Že hudbu složil nějaký David Arnold? Teprve znalejší divák tento fakt ocení, když ví, že to pro tohoto skladatele není první mimozemský kontakt (Den nezávislosti, Hvězdná brána).
Herecké výkony neurazí, ani vás nedovedou k extázi. Pegg s Frostem se drží zaběhnutého standardu (tedy globálního nadstandardu) a snad poprvé se mi Frostova postava zdála lépe napsaná (snad je to tím, že je Nick poprvé podepsaný i pod scénářem). Nejvýraznější je tak Jason Bateman, který svým minimalistickým hraním parádně paroduje klišé postav vládních agentů. Hlas Seth Rodina pak dodává malému mimozemšťanovi osobnost a říz. Drobná camea potěší.
Na snímku je jen nepatrně znát, že tradiční režisér Peggo-Frostovin Edward Wright byl tentokrát nahrazen Gregem Motollou (Superbad). Ten zvládá překvapivě dobře i akční stránku, chybí mu tak jen Wrightova inovativnost.
Paul je zábavný snímek o geecích a pro geeky, představující splnění dalšího snu dvou geeků. Na nic jiného si ani nehraje, což ho činí tuze sympatickým. A o to přeci od začátku do konce šlo.
Režie: Greg Mottola
Scénář: Simon Pegg, Nick Frost
Hrají: Jane Lynch, Jason Bateman, Simon Pegg, Kristen Wiig ad.
Premiéra: 9. 6. 2011
Josef Horký (redaktor)
josef.horky@fantasyplanet.cz
chybička se vloudila
“…s nabitou kulovnicí?” Že by člověk, co má rád Terminátor nepoznal brokovnici? No toto…
OT: chybicka se nevloudila
OT: rozdíl mezi brokovnici a kulovnicí mnohdy bývá jen ve druhu střeliva. 🙂 Takže na první pohled je to k nerozeznání. 🙂