Pamatujete si pohádkově nevinný první díl filmových zpracování o malém čaroději, určený pro malé nevinné děti? Uběhlo desetiletí, během něhož děti dospívaly a Harry Potter s nimi. Zbavily se většiny své nevinnosti tak, jako se had svléká z těsné kůže. Z milé pohádky se sága o „chlapci, který přežil“ vyvinula v cosi, co docela dobře připomíná hutný thriller. Kombinovaný s teenagerovským seriálem typu Dawsonův svět.
Lord Voldemort je na vrcholu svých sil. Jeho protivník, největší čaroděj všech dob Albus Brumbál, je konečně mrtev, a tak nemá temný pán pražádnou konkurenci. Tedy téměř.
Jediným světlem v nadcházející temnotě je slábnoucí Fénixův řád, poslední nadějí svobodného světa pak čerstvě zletilý kouzelník. A tak se Voldemort po vítězství na poli politickém – Ministerstvo kouzel je naplno obsazeno jeho následovníky, takže mu nic nebrání v tom, hrát si na totalitu – s velkou vervou pustí do řešení poslední překážky, jež mu brání ve spokojeném nesmrtelném životě vládce světa – stálé aktivity životních funkcí Harryho Pottera.
První část Relikvií smrti oplývá naprosto stejnými příznaky jako předchozí dva díly série, tedy silnou režií a slabým scénářem.
David Yates se stává jedním z nejzajímavějších hollywoodských režisérů současnosti. Herci jsou zabíráni z perfektních úhlů, barvy jsou rozkošně potemnělé, je nastaven příjemný poměr akčních scén s klepavou kamerou a scén s klidnými záběry, tempo je (vzhledem ke scénáři) velice slušné a vůbec musí divák po většinu času obdivovat jeho práci. Třikrát díky tomu, kdo tohohle chlápka přizval k mašinérii jménem Harry Potter.
Ten, komu nedošlo, že je načase změnit scénáristu, by zasloužil… polibek. Mozkomorův. Také raději třikrát. Steeve Kloves nejenže počítá s tím, že každý musel číst Harryho Pottera, a proto některé scény z knihy znovu zvesela vypouští (s čímž jsme zase počítali my, kteří můžeme být jedině rádi za rozdělení Relikvií smrti do dvou částí, neboť v podobě jednoho filmu by šlo o naprostý paskvil), on si chtěl také ušetřit práci, a tak používá repliky přímo z knihy, které přímo smrdí papírem. A z jedné z hlavních postav udělal naprosto neschopného idiota, dokola papouškujícího a rešeršujícího fakta, která na plátně pět minut předtím Harry s Hermionou probírali.
Abych jenom nespílal, David Yates není jediný, kdo odvedl kloudnou práci. Díl od dílu se zlepšují i výkony hlavních tří představitelů – u někoho více (Grint), u někoho méně (Watson). Dnes již nejde o děcka, papouškující předepsaná slova bez sebemenší známky hraní, v Relikviích smrti se hrát snaží a docela dobře jim to jde. I ostatní herci jsou ucházející, ačkoliv má člověk pocit, že na plátně jsou jenom proto, aby tam byli (což je zaviněno předlohou).
Ovšem to první, co divák dozajista pochválí, je vynikající hudba Alexandra Desplata. Jeho soundtrack je perfektní – svižné části jsou vhodně kombinovány s pomalými, melodickými a melancholickými pasážemi. Naopak to první, co bude moci návštěvník kina zkritizovat, je český rychlokvašný dabing. Opravdu doporučuji zhlédnout verzi originální (pokud je vám více než osm a stíháte číst titulky). Vojta Kotek (a není jediný) by měl Harryho Pottera dabovat pouze po konzumaci hektolitru whisky a pěti kartonů cigaret bez filtru.
I přes nepovedený dabing a scénář však není první část posledního dílu ságy o Harrym Potterovi špatný film. Patří k tomu nejlepšímu, co nám může série nabídnout, a nám nezbývá než doufat, že po zhlédnutí druhé části kladný dojem jedině zesílí.
Josef Horký (redaktor)
josef.horky@fantasyplanet.cz
jen jedna poznámka a to se týká věty: “První část Relikvií smrti oplývá naprosto stejnými příznaky jako předchozí dva díly série, tedy silnou režií a slabým scénářem.” Tady nemůžu souhlasit, protože scénář k šestce sice stojí za prd, ale pětka je dobře napsaná, protože za ní nestojí Kloves a je to na ní hodně znát. U mě jsou pátý a třetí díl nejlepšími díly série. U Vězně na tom má především lví podíl to, že se Cuaron na Klovese vykašlal a dělal si to podle svého. Za což mu, paličákovi jednomu, budiž dík.
das
Jenom doufám, že se tam chaoticky neběhá čtvrtinu filmu po lese, jako v knize…
Tak jsem film a nikdy jsem se v kině tak nezasmál. Kino se často vytlemovalo celé. Asi jsme nějak víc zestárli, i když jsme stejně starý jako herci. Prostě najednou po těch letech vám to přijde strojené, směšné, nevěříte jedinému slovu. A to jsem to dřív hltal.
Film
Taky jsem dnes byl. Podruhé, ale poprvé s titulky a právě naopak. Ten film funguje perfektně. Pokud jste viděli verzi s dabingem, udělali jste chybu, pokud s titulky a přesto byla takováto reakce, tak to upřímně nechápu…
Můj dojem
Viděl jsem dneska, ve Slovanském domě, s titulky. Celkově vzato velmi slušné a hodně působivé. Pro mě splňuje všechno to, co jsem od tvůrců očekával, to jest povedenou ilustraci ke knize. Příběh samozřejmě musel být zkrácený, ale škrty mi přišly celkem rozumné, mírné úpravy děje proti knize akceptovatelné. Ti, kteří předlohu nečetli, se ani tak v ději moc neměli šanci vyznat, ale podle mého názoru při zfilmování sedmého dílu čehokoliv prostě není v lidských silách uspokojit i hardcore fanoušky předlohy i lidi, co o hlavním hrdinovi zrovna slyší poprvé v životě. Takže u mě dobrý. Víc se paradoxně bojím druhé poloviny, z traileru mi přijde, že to bude až moc velká “akčňárna”.
ach jo
nového pottera jsem bohužel viděl. Za celé dvě a půl hodiny jsem nepřestal litovat, že jsem za lístek dal tolik peněz! Film byl podle mě od začátku do úplného konce neuvěřitelně nudný, zmatený, hloupý, plný laciných scén a ještě lacinějších fórků, které vyplňovaly každých pět minut, aby se čtenář náhodou nezačal bát.
Scénáristu tohoto filmu si dovoluji nazvat ultrapablbem, jelikož takto masivně pokřivený děj jsem už hodně dlouho neviděl. Osobně jsem čekal, že film bude mít děj a dočkal jsem se dvou a půl hodiny útrpných pohledů na lacinné scény.
Režisérovi skládám poklonu, jelikož temná atmosféra prosakovala z každé minuty a celkový dojem pochmurnosti se nádherně hodil k celkové poetice filmu. Bohužel, i když je velice kvaltiní režisér, tak s dementním scénářem toho bohužel moc neudělá.
Nejhorší na tom je, že budu muset jít i na druhou část, abych viděl, jestli bude stejně tak slabá jako část předchozí.
Titulky lepší
Tak jsem už viděl i otitulkovanou verzi a musím konstatovat, že je o dobrých dvacet procent koukatelnější…
Bohužel jsem nebyla spokojená s tím, že se hodně dlouho běhalo po tom lese a zbytečně se ty nudnější pasáže prodlužovaly, zatímco ty příjemnější, např. Svatba Billa a Fleur se jen tak odbyly.
Zato humor nechyběl a mrtvolami se také nešetřilo. U míst, kde bych to vážně nečekala, mě něco rozesmálo, něco rozbrečelo a něco totálně zmátlo… film mě přesto velice příjemně překvapil.
Zatím jsem viděla jen dabovanou verzi (a ještě v rozpadajcím se kině), takže nemůžu posoudit, jestli to může být ještě lepší. (Což, jak tady čtu chválu na titulky, určitě může.)
Nejspíše půjdu ještě na titulkovanou verzi a v lepším kině. Teprve pak to bude stát za řeč.
Protože jsem o o pár let mladší než hlavní hrdinové, možná právě to cítím takhle. Jak vidím, starší už to moc nebere. Každopádně jsem se na to určitě nedívala naposledy.