Celosvětovou premiéru si tento týden odbývá pokračování filmu G.I. Joe. Pokud jste první díl viděli a bylo vám v době jeho sledování víc, než patnáct let, možná se ptáte jednoduše – proč? Film měl celosvětové tržby okolo 300 milionů dolarů, což není málo peněz, ale při rozpočtu 175 milionů je to průšvih. Tržby z prodeje DVD a BD vytáhly nejspíš účetnictví někam k nule a to by většině producentů asi nestačilo, ale za těmito filmy stojí hračkářský gigant Hasbro. A jelikož lodě byly loni a skládací autíčka na nás zaútočí napřesrok, letos je potřeba udělat reklamu plastovým vojáčkům.
První díl se opravdu nedal nazvat jinak, než drahou reklamou s cílovou skupinou okolo jedenácti let. Byli sice najati relativně dobří scénáristé, kteří se však museli poprat se zasazením mnoha plastových figurek do něčeho jako příběh, a na režisérskou stoličku usedl Stephen Sommers, stojící za hitovou Mumií. Toho však pravděpodobně postihlo to, co trefilo Joela Schumachera před natáčením Batmanů a navíc se zhlédl v používání plně digitálních prostředí, což jednak nevypadalo úplně dobře a navíc to muselo stát velkou část rozpočtu, takže nezbylo moc peněz na slavné tváře (otázkou je, jestli by do toho šly).
Zrodilo se tak obskurní obsazení, ve kterém se smíchali zajímaví evropští herci, kteří ovšem z Hollywoodu musí brát všechno (Eccleston, Park), herci, kteří v té době spíše začínali (Tatum, Gordon-Levitt) či herci, kteří prostě vezmou cokoliv kvůli penězům(Quaid, Wayans). Výsledek se moc pozitivních ohlasů nedočkal, vrcholem pak bylo několik nominací na Zlaté Maliny za nejhorší film, nejhorší režii, nejhoršího herce ve vedlejší roli (Wayans, mým favoritem na nominaci však byl Gordon-Levitt), Siena Miller nakonec za svůj výkon cenu dokonce dostala. Proto padlo u dvojky rozhodnutí začít z gruntu a pro jistotu ještě s o 10 milionů vyšším rozpočtem. Těžko říct, jestli někteří herci dostali (pozdě) rozum a rovnou do pokračování nešli, nebo jestli jejich postavy byly škrtnuty z jiných důvodů.
Je však jisté, proč pokračování netočil Sommers a přednost dostal režisér Jon Chu, který dosud točil pouze taneční filmy. Může to znít zvláštně, ale problémem jedničky byla nepřehlednost a právě taneční filmy, ať jsou jakékoliv, většinou v přehlednosti choreografie vynikají a zde Jon Chu alespoň mě nezklamal. Najati byli logicky i jiní scénáristé.To současní stáli například za Zombielandem a to přineslo filmu potřebnou odlehčenost, alespoň v některých jeho částech – což prvnímu filmu naprosto chybělo. Zde se tvůrci asi inspirovali jinými filmy ze stáje Hasbro – Transformers i Bitevní loď nadhled nepostrádali.
Bohužel si dvojka G.I. Joea musela přenést z jedničky své záporáky, kteří jsou ohromnou slabinou obou filmů – to, co dokáží vypustit z úst, podobně umí snad jen profesor Orfanik a Dr. Evil, kteří ovšem nejsou míněni ani trochu vážně. Vyvážit se to snaží postavy nové, které jsou psány Dwayneu Johnsonovi a Willisovi nejspíše na tělo, proti nim do party zlounů pak přibývá charismatický Ray Stevenson. Ubyl Eccleston, zůstal Vosloo, kterého ovšem skoro neuvidíte díky vpravení nanobotů do těla v prvním díle, a kterého hraje (a zřejmě si to užívá) Jonathan Pryce, zůstala i postava –Darth Vadera– Cobra Commandera, kterou už však nehraje Gordon-Levitt, ale díky masce a modulovanému hlasu prostě kdosi. Směšná je ovšem pořád stejně.
Dvojka je sice stále nelogickým produktem hračkářského průmyslu, díky přítomnosti Rocka a Willise ovšem mnohem zábavnějším, než předchozí díl, od které ušla mílové kroky i v mnoha dalších ohledech. Akce je zde opravdu přehlednější, zajímavější (hlavně souboj na lanech s meči), film má i velmi dobrou hudbu – Henry Jackman je v poslední době jistota a velký posun od prvního dílu, jehož hudbu skládal rutinér Silvestri. Jon Chu jako pro mě neznámý režisér odvedl solidní práci, třeba se jednou dočká i lepšího scénáře. Pro ten platí to, co pro první díl – s předem dodanými plastovými figurkami se dobrý napsat nedá. Přesto se dá o G.I. Joe 2 říct, že se jedná o alespoň průměrný a chvílemi zábavný film, který je navíc také reklamou s cílovou skupinou o nějaké dva roky dále, než jednička, díky tvářím Rocka a Willise navíc může kasovně uspět i v kinech a trojka nás patrně nemine.
P.S. Co se týče 3D provedení – jako většinou není potřeba, ale patří mezi ty dobře udělané.
P.P.S. Druhý díl, stejně jako ten první, má výrazné pozitivum (v jedničce jediné) v přítomnosti Raye Parka – ten sice svůj trůn musel přenechat Scottu Adkinsovi, stále ale umí připomenout, že kdysi byl (chvíli) akčním bohem.
Jednička?
Jednička přes všechny nedostatky byla celkem dobrým oddychovým filme a lá Avengers. Pokud je dvojka lepší, fajn, inu, Pramen panny to nebude 🙂
viděli jsme stejný film?
Když jsem tento film viděl, měl jsem pocit, že mi bylo promítnuto dvou a půl hodinové pásmo vystřižených a nepovedených scén, které do filmu nepatří. Tento film neměl ani děj a ač se to zdá nesmyslné při pohledu na tolik střílejících zbraní, ani žádnou akci.
Dialogy postavy jsou plytké a zbytečné, děj neposouvají nikam a když se tam objeví správná drsná hláška, zaniká pod návalem okolní hlušiny.
Akčních scén je přehršel, leč nicméně jsou nepřehledné, roztřesená kamera nedokáže ani diváka vtáhnout do děje, ani mu ukázat, kdo proti komu vlastně bojuje. Diváku tak nezbývá pamatovat si, kdo na začátku boje stál proti komu a pak podle toho, kdo leží na zemi si domyslet celou scénu.
Děj ve filmu není, kdyby se vystřihly všechny zbytečné scény a pltké dialogy, film by měl deset minut. Kdyby se scénáře chopil někdo jen trochu schopný a nenechal si do toho kecat od producentů, jako hodinu a půl trvajíc íakčních by G.I.J.2 byly ucházející snímek, takhle to je zředěná, promiňte mi slovenštinu, sračka.
Víc než cokoliv jiného snímek připomíná reklamu na fifurky a autotíčka od hasbra, postavy i technika tak rozhodně vypadají, jenže kdo vzpomíná na staré reklamní shoty na akční figurky, měly větší náboj než tento opus začínající režiséra.
Hlavní průser filmu je ten, že v něm není vyhraní hlavní hrdina – v minulém díle Tatumova naivní tvářička skvěle seděle, jenže tady na obou stranách pobíhají dvě partičky lidí, různě se míchají a ani jeden nedostane větší prostor. Je jich tolik, že se režišér snaží věnovat každému kousíček, čímž se film rozlplizává do stracena a divák v kině usíná. Kdyby osekali postavy jedné dali prostor – dejme tomu The Rock vs. Firefly a do toho drobné sideeventy sidekicků – Storm Shadow vs Snake Eyes, bylo by to mnohem zbavnější.
Což je něco, co jednička obsahovala a přes svou naivitu a jednoduchost byl film zábavný a koukatelný. Tento díl už nikoliv.
SPOILER
Chápu, že zejména americké snímky mají být rasově korketní, ale vysvětlí mi někdo, jak je možné, že se v prastarém japonském klanu ninjů stane hlavou rodu černoch???!!!
A scénu, ve které přesvědčí Storm Shadowa, považuji za nejbrutálněšjí znásilnění filmového děje, co jsem kdy viděl.