Nagelovaným upírkům odzvonilo. Alespoň pro tentokrát. Nenechejte se zmást jeho něžnější stránkou, v kinech bude divákům pít krev nefalšovaný Drákula z Transylvánie.
Historická postava
Vlad IV. nebo-li Dracula, narozen roku 1431, byl v dětském věku ponechán spolu se svým bratrem jako rukojmí na dvoře tureckého sultána, jež si tímto způsobem chtěl zajistit spojenectví. V době, kdy se mu podařilo uprchnout ze zajetí, byla jeho rodná země v troskách. V pětadvaceti letech se chápe titulu knížete Transylvánie a Valašska, dává svou zemi do pořádku a pouští se do boje s Osmanskými Turky. Roku 1459 nechává vybudovat pevnost, jíž přispívá k vzniku Bukurešti. Verzí jeho smrti existuje hned několik. Když však byl jeho hrob roku 1931 odkryt, místo knížecích kostí byly nalezeny vlčí.
Novodobé pojetí
Panovník obestřený tajemstvím zlákal již mnohé. Letos se k nim přidali Matt Sazama a Burk Sharpless, pro něž se jedná o první počin na scénáristickém poli vůbec. Nováčkem je i režisér Gary Shore. Roli Vlada Napichovače si zahrál charismatický Luke Evans, v jehož podání je kníže mnohem lidštější a žena Mirena (Sarah Gadon) se synem Ingerasem (Art „Rickon Stark“ Parkinson) jsou pro něj vším. Těžké dětství a kruté činy jej změnily v mlčenlivého muže, jehož uzavřenost je podtržena Ingerasovým vyprávěním na pozadí.
Vladova zkouška nastává ve chvíli, kdy ho sultán Mehmed (Dominic Cooper) požádá o tisíc chlapců pro svou armádu a Ingerase jako zajatce. Kníže odmítá. Navštěvuje v hororově laděné scéně jeskyni tisíciletého démona, od nějž si vyžádá sílu bránit rodinu a svou zemi. Uvrhnut do temnoty, je zmítán vnitřní nechutí k tomu, co se z něj pomale stává. Původní záměr se mění v neštěstí a Vlad, okouzlen novými schopnostmi, přijímá jméno Drákula a svůj nový osud.
„Někdy svět nepotřebuje dalšího hrdinu. Někdy to, co potřebuje, je monstrum.“
Poetické pojetí je ve svých temných barvách neskutečně působivé, nechává tak vyniknout velkolepým bitvám. Rozsáhlé boje kupodivu netrpí absencí krve, jejíž rudá barva je vynahrazena Vladovým pláštěm a brněním v jejím zaschlém odstínu. V tomto ohledu je nejlepším momentem výborná akční scéna souboje s Mehmedem mezi pršícími stříbrňáky.
Vedle sebe tu stojí rodinný život a válka dvou mocných mužů, zastiňujících veškeré vedlejší postavy. Mnoho otázek je ve scénáři nedovysvětleno, avšak díky své svižnosti se není čas nad něčím podobným pozastavovat. Působivé vyústění je nastaveno poněkud zbytečným pohledem do dnešní doby, jež snad na druhou stranu naznačuje pokračování. Ve všech těch moderních upířinách je právě středověk vítaným prostředím.
80 %
trailer: https://www.youtube.com/watch?…
Hodnocení
Byl jsem na tom v pátek. Nic jsem od toho nečekal. A bylo to mnohem lepší než jsem si myslel. Takže jsem spokojen. Za mne také 80%.
Za mě také 80 %, ocenila jsem osobnější pojetí Drákuly.
Mně to teda krutě nebavilo. Nudilo. I těch 90 minut se mi zdálo dlouhých. I když Luke Evans je vážně charismatický, jen málo chodí bez košile. V mém hodnocení 65/100.
Žádný “Drákula” nikdy neexistoval. Pouze Dracula.
Berenika
Jo vypadá to dobře, škoda že sem měla noční když to u nás dávali 🙁
aspoň že pije krev
Musím říci, že mě trailer navnadil. Luke Evans vypadal charismaticky a hlavně, upíři co konečně sajou krev a nešukají jako veverky! Juchej!
Filmubych rozhodně 80% nedával, na to tam bylo až příliš mnoho nedomyšlených pitomostí, dějových škobrtnutní nebo naprostých nesmyslů odporujících logice. Leč na druhou stranu byl příběh ucelený, srozumitelný a byť s přestávakmi odvyprávěný celý, takže jsem neměl pochyby a věřil Draculovi kažé jeho rozhodnutí, byť to občas chtělo notnou dávku shovívavosti ke scénáristovi.
Temná atmosféra, bojové scény, hrdelní vrčení upírů, zrak fungující jako sonar i to měnění se na upíra opírající se o starobylá a toliko opomíjená klišé žánru mě přímo uchvátila. Jen mi posléze přišlo na mysl, jak je ten film povrchní. Tu se něco nakousne, tu něco, hlavní postavy, byť si o to vysloveně žádaly, mnoho prostoru na propracování nedostaly a celý děj byl vyprávěn velmi skokově. Zamrzelo mě, že hrdina měl tři dny na to se rozdhonout, zda bude člověkem nebo upírem a z toho polovinu času fňuká ve věži. Leč přesto ty dobré scény převyšují ty mizerné, takže jsem z kina neodcházel vysloveně naštvaný, ale znovu už se na Draculu Untold asinepodívám.
Trochu spoilerů:
Všimli jste si těch naprostých kikotin, které tam scénáristům utekly, nedá mi to a podělím se s nimi:
1) na začátkufilmu najedou železnou helmu zaklíněnou mezi šutry v řece. Jak se tam dostala? No přece připlavala. To jako vážně?
2) Křesťanský kníže v 16. století zapomene na nejdůležitšjší svátek křesťanů Velikonoce a v době největšího půstu tam filamři hodí obrovskou žranici. Well, je to rýpání, ale fakticky to scénáristu odhaluje jako nevzdělance, který si o Draculovi přečetl tři řádky na wikipedii a pustil se do scénáře.
3) Draculova manželka spadne možná z 500 metrů na šutry. A zůstane celá! Namísto, aby ji upírek slízal po okolních šutrech ji drží v náručí ještě dýchající, aniž by zní vytékal alespoň pramínek krve. To jednoho donutí kroutit hlavou.
to Lukáš
Vzhledem k tomu, že se skutečným Vladem Naražečem – Draculou nemá tento film prakticky nic společného, jsou tvé připomínky ke scénáři naprosto zanedbatelné 🙂 U nás ve vsi byl taky jeden, co si stále realitu a fikci pletl! Vždycky, když vypil lahvičku vodky, představoval si, že je strakapoud. Vylezl na strom, ruce roztáhl a pokoušel se odletět. Mnohokrát si nešťastník natloukl, až jednou se o tleto pokusil na stromě u starostova plotu. Spadl, na plaňky se nabodl a pak přiběhlo starostovo prase z požralo mu střeva, co mu z břicha visela! Inu, jak se říká: Kdo se pletává, daleko nelétává!