V poslední době stále populárnější držkatý žoldák se vrací na plátna kin. Jak moc zdařilý je tenhle návrat?
Je to takové známé hollywoodské prokletí. Kletba sequelů, shrnutelná do formulky: „Všeho více!“. To platí i v případě druhého Deadpoola – více dostanete dokonce i toho, čeho se vám v prvním bijáku nedostávalo. Otázkou ale bude – je to dobře?
Pravděpodobně není třeba představovat postavu Deadpoola. Cynickou, smějící se bestii, která se vyžívá v nekorektním humoru a brutalitě. Tenhle superhrdina s mimořádně účinným léčivým faktorem a mimořádně prořízlou hubou na sebe strhává pozornosti více než dost. Ve filmu, na sociálních sítích, samozřejmě i v komiksech – díky úspěchu prvního snímku se rázem otevřela cesta Deadpoolovským panelům a bublinám i k nám, a k sehnání je už nemalá řada příběhů Wadea Wilsona.
Takže, Deadpoola znáte, takže zhruba tak víte, co očekávat. Spoustu akce. Spoustu humoru, nadhledu a sebeironie. Popkulturní narážky. Prolamování oné metaforické čtvrté stěny. Dekonstrukci žánrových klišé, a něco, co se asi nejvíce blíží slovnímu spojení superhrdinská postmoderna. Co možná čekat nebudete, je, že se do druhého filmu dostaly i nějaké vážnější tóny či emoce – a ono to přitom pořád funguje. Deadpool a jeho tvůrci (kromě Ryana Reynoldse stál za scénářem, třeba David Leitch – tvůrce Johna Wicka) jsou ještě pevnější v kramflecích – ví, že měli úspěch s nasazením „R“ ratingu u prvního filmu, mají poměrně dobrý předpoklad na to si ten úspěch zopakovat, nemusí se držet zpátky – a nebojí se to všechno použít.
V podstatě se jde po vyšlapané cestičce s jasným, očekávatelným úspěchem v závěru. Sázka na jistotu. Jako když má hrát německá fotbalová reprezentace s výběrem Gibraltaru. S tím rozdílem, že tady si to zúčastnění fakt neskonale užívají – a je to na nich vidět.
Hlavní zápletku přitom představuje mutantský chlapec, který si říká Firefist a v budoucnosti se má stát nemalým padouchem. Proto se kvůli němu zpátky v čase vypravil kyborg jménem Cable (Josh Brolin), který se po vzoru Terminátora rozhodl zastavit zlo v zárodku. Trefil se však do okamžiku, kdy se Deadpool potýká s jakýmisi voláními morálky, a proto – chtě, nechtě – má chlapce pod ochrannými křídly.
Tím nejdůležitějším je, že kouzlo prvního filmu zůstává. Jeho nositelem je totiž znovu Reynolds, herec neskonale sympatický a se svou postavou už v podstatě navždycky provázaný (což každý další film může jedině stvrdit) i díky mnoha nápaditým marketingovým kampaním. Dlužno dodat, že Josh Brolin v tomto ohledu není pozadu – po Thanosovi si letos s chutí vystřihl další Marvelovskou postavu, a chemie mezi oběma herci, kterou jsme mohli obdivovat třeba v rámci předpremiérových talkshow, šlape, jak má. Postava hyperšťastné Domino si přitom zaslouží vlastní biják.
Jasně, je to přímočaré. Nesnaží se to o nějakou komplikovanou narativní linku nebo snad myšlenkové konstrukty. Ale to od Deadpoola nikdo nečekal, ne? Na rozdíl od zábavy. A tu tady dostanete plnotučnou.
Deadpool 2
Distribuce: 20th Century Fox
Režie: David Leitch
Hrají: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Zazie Beetz, Morena Baccarin, Brianna Hildebrand