Bohové Egypta, nebo Bohové popcornu?

Snímek Bohové Egypta provázela mizerná pověst už před premiérou. Vyčítaly se mu především mizerné triky v trailerech i celková nezajímavost materiálu. Zkrátka se neočekávalo mnoho. Tržby za první promítací dny to jen potvrdily, bude z toho solidní propadák (který ale nebude nikoho mrzet). Má tedy vůbec cenu se na to dívat?

Bohové Egypta 1

Na druhou stranu by mohla být očekávání i dost vysoká vzhledem ke jménům v titulcích. Režie snímku se ujal solidní Alex Proyas, mimo jiné autor snímků Vrána a Já, robot. Hlavních rolí egyptských bohů se pak ujali dva známí gerojové, kteří už v podobné látce mají zkušenosti. Gerard Butler si snadno zavzpomínal na svoje řádění ve 300: Bitva u Thermopyl a vystřihl si zápornou roli boha Seta a proti němu se v roli Hora postavil Nikolaj Closter-Waldau, u kterého studio dobře zúročilo jeho oblibu ze Hry o trůny. Do toho ještě hezounek Brenton Thwaites, kterého možná někdo viděl v Dárci. Navrch pak ještě pár krásných holek a žen (je fakt jedno, kdo to je) a prvoplánové obsazení pro líbivý fantasy film je na světě.

Tím se dostávám k samotné podstatě filmu. Je to všechno vyrobené jak do regálu v Tescu. Obsazení, téma, trikové scény i děj – jako by se někdo vyspal na manuálu na výrobu fantasy bijáku a pak na to vlítnul. Při zákulisních informacích o vzniku filmu v souvislosti s politikou Lionsgate se není ani čemu divit. Ale to ještě neznamená nutně děsný průser, jen v tom nehledejte velkou originalitu nebo snad větší autorský vklad. Je to čirá fantasy popcornovka, na kterou se chodí jak Němci na Pilcherovou. Ono to totiž v zásadě funguje.

Bohové Egypta 2

Především hlavní hrdinové jsou sympatičtí a v pohodě příběh utáhnou. Gerard Butler je fajn drsoň a Nikolaj a Brenton v trochu nerovném partnerství v pohodě utáhnou i ukecané scény (kterých ale moc není). Chemie mezi nimi vcelku funguje a občas dojde i na opravdu vtipnou slovní výměnu. Zhruba od jedné třetiny se navíc příběh promění v celkem zábavný quest, do kterého přibude několik dalších postav a celé to začne slušně odsýpat až do klasicky předimenzovaného digitálního finále, které ale nakonec není nic proti ničemu a hezky tu opulentní nálož uzavře.

Ostatně, triková stránka hraje samozřejmě hodně velkou roli. Co si budeme vykládat, digitál z toho smrdí na sto honů a Hobit je proti tomu loutkový film, ale nakonec to s triky nedopadlo vůbec tak zle, jak se proslýchalo po trailerech, a snímek je doslova prošpikován slušnými opulentními scénami, takže je pořád na co koukat. Pokud se týká výpravy a kostýmů, tak ani tady se rozhodně nešetřilo, a pokud nejsou scény zrovna rozzářeny sluncem, tak pro změnu zlatem, vyleštěnou zbrojí, honosným zařízením komnat a čert ví čeho ještě. Honosné vozy tahají fantastická zvířata, dokonce i do vesmíru se podíváme. Připočtěme ještě celkem slušné souboje a akční scény a ke spokojenosti moc nechybí. Oči přecházejí, popcorn mizí, cola už je vypitá dávno…

Nelze vůbec zastřít, že je to více méně egyptská kapitola nového Souboje Titánů. Se všemi klady a bohužel i s řadou záporů, ale osobně bych řekl, že ve výsledku výrazně povedenější. A tvrdím, že nenáročného diváka, který se přišel pobavit v žánru fantasy, může film lecčím příjemně překvapit. Jestli v tom ale chcete hledat něco víc než lehkou popcornovou zábavu, tak na to, prosím vás, nechoďte, Pán prstenů se nekoná…

65%
  • Režie: Alex Proyas
  • Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless
  • Délka: 127 min.
  • Kamera: Peter Menzies Jr.
  • Hudba: Marco Beltrami
  • Hrají: Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau, Elodie Yung, Abbey Lee
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. No ano
    člověka vždy potěší, když egyptské reálie jsou podtrženy i opravdu egyptsky vypadajícími aktéry 🙂

  2. To je přesně ten typ filmu, na který chodím do kina, a já to prošvihnu, protože šichty a maloměstské kino. Škoda, na monitoru to ztratí většinu kouzla.

Zveřejnit odpověď