Filmaři se řídí pořekadlem: “Tisíc lidí, tisíc chutí,” a dávají ochutnat ze světa Avengers od všeho trochu. A budeme-li se držet parafráze na jídlo, tak noví Avengers Age of Ultron jsou taková marvelovská bonboniéra. Každý kousek jiný, hned je pryč, ale dohromady je to pěkné žrádlo.
S Hulkovou razancí vtrhli do českých kin noví Avengers Age of Ultron. Co divák uvidí po další dvě hodiny se dozví během prvních dvaceti vteřin po úvodních titulcích. Zasněžený lesík, vzduchem tu a tam kmitne plasmový paprsek, Hulk občas proběhne nějakým betonovým bunkrem, Iron Man drandí ve vzduchu na raketových botkách a trousí hlášky, kapitán Amerika používá vibraniový štít coby frisbee a u toho se snaží být za každou cenu ultraslušný hošík. Zbytek Avengers se nenechá zahanbit a nepřátelé jakbysmet. Akce střídá akci, čas se zpomaluje jako na běžícím pásu a ztichlé kino, do nichž CGI efekty buší jako buchar, obratem propukají v hlasitý smích. Joss Whedon v režisérském křesle diriguje monstrózní přes dvě hodiny trvající a ani na moment nepolevující orchestr pravé popcornové zábavy.
Teprve na vratkých nohou z kina se potácející diváci začnou zjišťovat, že ono krom akce a humoru už nic dalšího skoro neviděli. Pak nad tím mávnou rukou se slovy, že to byla prdel. Noví Avengers totiž nenabízejí právě dvakrát duchaplné příběhové pozadí a rozpracované postavy, a to i v rámci jednotlivých filmů s hlavičkou Marvelu. Jednoduše to není možné.
Vysvětlení je matematicky snadné. Za Avengers kope: Thor, Hulk, Black Widow, Hawkeye, Iron Man, a Captain America. Sem tam se objeví War Machine (to je ten Iron Man s kulometem), na obou stranách lavírují dvojčata Wanda a Pietro Maximoff (aka Scarlet Witch a Quicksliver). Postupně se na scéně objeví i dechberoucí „já vůbec nejsem anděl“ Vison a samozřejmě brutálně ukecaný Ultron, coby hlavní záporák. Už z toho výčtu je patrné, že z tolika hlavními a hlavně oblíbenými postavami se ani jedna nemohla stát vedlejší (tam už je také obsazeno), a tak scénáristé dali obdobný prostor každému z hlavní party superhrdinů. Jenže než každému napíšou aspoň dvě věty, nějakou tu dominantní scénu a malinko nastíní jeho pohnutky, na příběh už nezbývá moc místa.
Děj začíná krátce po skončení Captain America Winter Soldier, kdy tým superhrdinů získává zpět Lokiho žezlo. Nejlépe si tento snímek užije ten, kdo svědomitě viděl předchozí marvelovské filmy. Je až neuvěřitelné, jak se nám postupně roztříštěné předchozí snímky začínají stavět do přísné linie a čím dál víc na sebe navazují. Každopádně pobaví se i ten, kdo předtím neviděl zhola nic. Jen mu občas nebude dávat smysl nějaká hláška odkazující na předchozí snímek.
Joss Whedon se důsledně zaměřuje na to, aby se divák bavil v maximální možné míře – když už nebude s pusou otevřenou koukat na bombastické, dynamické, superakční scény, bude se hihňat u tuny a pět kil vtípků, narážek, parodií i sebeironie. Soutěž členů Avengers, kdo zvedne Thorovo kladivo, je jen jedním z mnoha kabaretních epizod, kterou si na diváka scénáristé připravili. Navíc ji vypointují ještě na závěr filmu.
Jistě, Avengers mají temné chvilky (myšleno příběhově), kdy se od humoru (na chvilku) opustí, ale netrvá to dlouho. I Avengers musí někdy dostat na prdel a chvilka sebezpytování také neuškodí. Krom toho, právě tyto scény působí nejpromyšlenějším dojmem. Pochyby, podezírání, nevraživost to je základní kufřík pomůcek pro každého záporáka, jak rozložit partu hrdinů. Ultronovi se to daří náramně. Co je horší, tak právě v těchto okamžicích divák touží po dalším pokračování rozpracovaného motivu rozpadajících se Avengers. Otázka: „Kdo je větší monstrum?“ začíná nabývat na síle, ale sotva se něco stihne alespoň naznačit, Joss Whedon už cinká klíči, že už je čas jít dál a vrhnout se znovu do akce.
Dohromady vzato kolem a kolem, jednoduchý příběh, který slepuje bojůvky s humorem, má ovšem hlavu a patu, jasně rozlišuje na hodné a špatné, záporák je dostatečně drsný, aby měli šanci vyniknout všichni Avengers, zápletka je dostatečně chytlavá a divák prostě má chuť se dívat dál. Navíc nepřátelé jsou z kovu a oleje, tak je může Hulk i zbylí parťáci trhat, rozbíjet, cucat a žvýkat podle libosti, aniž by zvedl hlavu jediný ochránce mravnosti mládeže.
Avengers Age of Ultron nesešli z cestičky vyšlapané prvním dílem. Dvakrát však do stejné řeky nevstoupíš, jak se říká, proto i Age of Ultron není TAK bombastický, jak by se mohl zdát, ale rozhodně se divák v kině nudit nebude.
80% |
Directors Cut?
Po shlédnutí v kině mi vyvstala otázka, zdali v budoucnu nebude “Directors Cut”? Tento film si o to více, jak kterýkoliv jiný přímo říká. Je tam spousta nadhozených a nezodpovězených otázek.
Například původ Wandy a Pietra? Tito dva nejsou čtenářům komiksů vůbec neznámí, ale čistě filmový diváci prostě nemohou vědět… 🙂
Nebo Iron Manův oblek Hulk-Buster? Kde se vzal, proč jej Iron Man nemá stále? Proč jej nepoužil při závěrečné sekvenci,…?
Nicméně je to film velmi zábavný a chytrý! Poslouchal jsem různá srovnání s Transformers a tohle je o ligu výše, jak Transformers (i jednička).
Anonymovi
původ Wandy a Pietra – je lehce vysvětlený v podtitulkové scéně druhého Capa, tuším. Minimálně to jak získali svoje schopnosti
Teda já bych to přirovnal, spíš než k bonboniéře, k chutnému německému eintopfu. Ideálně z posledních měsíců války, z pěkných důstojnických holínek a březové kůry. Hezké ingredience, ale trávit se to nedá:-D
Podle fotek jsem si v první chvíli myslel, že to je zfilmovaná The Horus Heresy a ten chlápek uprostřed je Ezekyle Abaddon. Kdepak – nesahá Abaddonovi ani po kotníky. 🙂
“rozhodně se divák v kině nebude” – hmm, no po pravdě, já se tedy obzvlášť ke konci celkem nudil. Jednička Avengers se mi líbila, ale ta dvojka mi opravdu přišla moc “prázdná”, nebo jak to nazvat. Nebylo tam skoro nic, co by člověk neviděl už x krát v předchozích Avengerech nebo ve filmech věnovaných jednotlivým hrdinům.
Noví mi přišli jen mega iron Man a samozřejmě dvě nové postavy. Jinak hlášky nic moc, akce pořád stejná… a na konci při té hodně dlouhé “závěrečné bitvě” jsem se opravdu nudil.
A to se považuju za celkem nenáročného diváka.
To KarelC
Který chlápek uprostřed? Každopádně Abaddon by si ho dal k snídani. Jinak The Horus Heresy nějak přešlapuje na místě – žádný nový román… Vengeful Spirit si šetřím na špatné časy. A Know no Fear bych nejraději četl pořád dokola.
to pííís:
Hlavně mi to připomenulo Space marines, ale já Ezekyla zrovinka maluji, tak jsem ho prostě jmenovat musel 🙂
http://www.forgeworld.co.uk/The_Horus_Heresy/HORUS_HERESY_CHARACTER_SERIES/ABADDON_AND_LOKEN.html
Mám to ale z burzy .-)
Já jsem upřímně trochu čekal, kdy jim dojde dech. Know no Fear !!!!! JO!!!
to Tygr: Díky za shrnutí – asi si to nechám ujít.