HRA O TRŮNY: BITVA O ŽELEZNÝ TRŮN ZNÁ KONEČNĚ SVÉHO VÍTĚZE !!! KDO SE STAL VLÁDCEM SEDMI KRÁLOVSTVÍ ? LANNISTER, STARK NEBO NOČNÍ KRÁL?

Zazvonil zvonec a fenoménu je konec. Jak vlastně dopadlo finále napínavého příběhu v dalekém Západozemí, který fascinoval celý svět a stal se hitem posledních deseti let?

POLITIKA, NAHOTA A KREV OD G. R. R. MARTINA

Psal se rok 2011, kdy se zrodilo dílo předurčené k tomu stát se dobyvatelem srdcí mnoha budoucích fanoušků na celém světě. Zpočátku začínala Hra o trůny skoro jako pohádka. Sean Bean alias lord Eddard Stark, strážce severu, se vydává sloužit králi na jih coby jeho pobočník, čímž začíná celá šachová partie. Lord Stark se má jevit jako hlavní postava příběhu. Starka ztvárnila světová herecká hvězda a zbytek obsazení seriálu nemá příliš známé tváře. Po zdánlivě nalinkovaném začátku přijde nečekaný zvrat, který ukáže pravou tvář televizního zpracování knih G. R. R. Martina. Začne dlouhá cesta, při níž divák uroní spoustu slz, uvidí hodně krve, nahoty a mocenských intrik několika velkých šlechtických a královských rodů v boji o žezlo Západozemí.

Nyní již v roce 2019, dojela televizní podívaná jménem Hra o trůny do cíle a dopadla přesně tak, jak se prezentovala téměř celých deset let: překvapivě, rozporuplně a s hořkosladkou příchutí. Někdo se bouří, někdo je spokojen, ale přesto lze říci, že závěr byl opravdu strhující.

MLČ UŽ, PŘECE TI NEBUDU ŘÍKAT VŠECHNO!!!

Forma příběhu je, stejně jako u série předchozí, rozdílná oproti zbytku minulých řad této dramatické fantasy show. Závěrečná sezóna Her o trůny je složena z pouhých šesti epizod, jež se jeví spíše jako šest filmů majících všechny události elegantně dotáhnout do konce. Neobvyklý počet dílů je na jednu stranu výhodou, na druhou je pro mnoho fanoušků zklamáním.

Jedním z mínusů této závěrečné sezóny, ale zároveň i daní za smysluplné dotažení všech dějových linií do konce, je zastavení vývoje postav. Tuto slabinu můžeme pozorovat zhruba od šesté až sedmé série. Charakterový profil se již u většiny pouze opakuje a jediné, po čem seriál touží, je závěr, jenž všem fanouškům řekne, kdo tedy usedne na ikonický železný trůn.

Dalším negativem, pozorovatelným zejména v závěrečně řadě, je fakt, že by adaptaci určitě neuškodil větší počet epizod. Divák se nedozvěděl spoustu věcí, které příběhu ubírají na logice, jako třeba nekonečná armáda hlavních postav či nesmyslné činy a přílišné přehmaty některých aktérů příběhu.

Na druhou stranu zde máme nevysvětlitelné osudy různých postav či nerozuzlení dalších dějových linií, které dávají divákovi větší prostor přemýšlet a sám si dotvářet děj. Jedná se o kouzlo, jež neocení každý, protože tato magie je v určitém směru protikladem dnešnímu trendu snažící se vše dokonale vysvětlit, domyslet a do poslední tečky ukončit.

NESERVÍRUJEME HELMŮV ŽLEB

Dovolte mi ještě pár drobných postřehů, na kterých se fanoušci pravděpodobně neshodnou. V poslední části hexalogie eposu G. R. R. Martina se nám jaksi přemnožil syndrom Deus ex Machina, jež pro tuto show nebyl téměř nikdy v minulosti typický. Často je divák svědkem náhlé změny děje, která je sice šokující a skvěle pracuje s napětím, občas ovšem působí spíše nesmyslně než překvapivě či zajímavě. Co se týče velice očekávané filmové bitvy s úkolem strčit do kapsy i dnes již legendární obranu Helmova žlebu, je toto válečné klání stejně kontroverzní jako vše již zmíněné. Autoři seriálu nevsázejí na epickou, řadovou bitvu ukazující zástupy vojáků oděných ve zbroji, jak se mlátí mezi sebou.

Ne, tady se jde jinou cestou, a ta funguje a opravdu řadí krvavou řežbu osmé sezóny hned na první stupeň vedle epochální bitvy o záchranu Rohanského lidu ze Středozemě. Tento válečný střet nám ukazuje správnou zmatenost bitvy. Scenáristé dobře vědí, že natočit epizodu zaměřenou po celý čas na jednu událost není snadné, a tak cinkot mečů, ohyzdné tváře nepřátel či řev padlých pozorujeme skrze pohledy hlavních hrdinů. Co je nejlepší – zašlo se ještě dál, kromě napínavé akce zde máme i motiv strachu, kdy se nám strašlivá bitva mění před očima v dechberoucí horor.

Podtrženo, sečteno, jsem se závěrem seriálu, s nímž jsem od začátku vyrůstal, spokojen. Hlavní kouzlo vidím v tom, že co jeden fanoušek může na poslední řadě milovat, druhý může nenávidět. O tom nejspíš vždy byly a jsou legendární Hry o trůny. Zkrátka: něco se mohlo udělat lépe, některé věci se skutečně skvěle vymyslely, ale pořád tu máme rozsáhlý, fantastický seriálový epos, na který se ve světě televizní zábavy jen tak nezapomene.

Název : Game of Thrones (Hra o trůny)

Žánr : Fantasy, drama, dobrodružný

Režie : Alan Taylor, David Nutter a další

Scénář : David Benioff, D. B. Weiss

Kamera : Jonathan Freeman, Sam McCurdy a další

Hudba : Ramin Djawadi

Hrají: Např. Kit Harington, Peter Dinklage, Lena Headey

 

Hodnocení: 8/10

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď