Horor a mystery v anime: Co ano a co ne

Horor, mystery a anime. Mysleli jste si, že tyto pojmy se k sobě nehodí? No… Dnes se podíváme na zoubek třem různým titulům, které se je pokusily spojit. Jak se jim to podařilo?

Shinsekai yori

Zastavit letící šíp, dát zpět dohromady rozbitou vázu, či vyrvat celý strom i s kořeny a zapálit ho? Pro uživatele síly Cantus žádný problém! Děti s touto schopností jsou od malička vychovávány k poslušnosti. Jsou posílány do škol, kde se učí tuto moc ovládat.

Saki a její kamarádi jsou žáky skupiny číslo 1. Pozorují však, že ve škole je něco špatně. Kam mizí jejich méně úspěšní spolužáci a proč o nich nikdo nechce mluvit?

Tak jako ve škole se i všechny okolní vesnice řídí přísnými pravidly. Vše se zdá být idylické. Ve skutečnosti je to ale zcela jinak.

Shinsekai yori, neboli From the New World (skutečně odkaz na Dvořákovu skladbu), supernatural post-apo se zajímavou premisou, které mě velmi překvapilo. Bohužel ne zrovna v dobrém slova smyslu.

První díly mě upoutaly a nalákaly, jak jsem ale postupovala dál, brzy mě přešla chuť. To, kvůli čemu jsem dala tomuto seriálu šanci, dobré hodnocení spolu se slibem napětí a momentu překvapení, mě jenom zmátlo. Anime se vleklo a jak se děj začal zamotávat, nebylo zcela jasné, proč se některým, zdánlivě nepodstatným, věcem věnuje tolik času.

Poměrně nepříjemný byl i fakt, že se často měnily i žánry. Někdy šlo o mystery a nadpřirozeno, někdy o romanci a vztahy a někdy o politiku. Jednotlivé skupinky epizod jako by spolu vůbec nesouvisely.

Samotný závěr se dal očekávat a nebyl nakonec ani z poloviny tak překvapivý, jak mi bylo avizováno. I když musím uznat, že nesl důležitou pointu, která se mi sama o sobě líbila a alespoň částečně spojila všechny dílky pomyslné skládačky dohromady.

Postavy byly ploché a chyběl jim jakýkoliv vývoj. Animace byla průměrná, na některých záběrech byla vidět špatná práce s počítačovou grafikou, která neladila s vykreslenými postavami. Ani doplňující hudby jsem si nijak výrazně nevšimla.

Podle mého názoru by pro toto anime bylo nejlepší, kdyby odhodilo své stávající štítky. Několik scén, které měly diváka znepokojit, oproti zbytku vystupovaly jako pěst na oko. V žánru mystery, či dokonce hororu je tak zcela neprávem. Naopak rozbor společenství a důvody, které vedly k nastavení určitých pravidel, ty hrály prim. Jako psychologická sonda utopistickou společností by byl tento kousek o mnoho přijatelnější.

 

Masashi Ishihama: 新世界より (Shinsekai yori/From the New World)
Rok vydání: 2012-2013
Žánr: mystery, horor, psychologické sci-fi, drama, nadpřirozeno
Počet dílů: 25

 

Another

Znáte to, stěhování se a přechod do nové školy, to jsou vždycky jen samé trable a problémy. Jen málokdy to sebou ale nosí i smrt. No, chudák hlavní hrdina nemá na vybranou, zdá se, že jeho nová třída je prokletá a jemu to při zápisu nějak zapomněli říct.

Anime, které skutečně dostálo své reputaci. Velmi pěkná, moderní animace. Soundtrack, který výrazně zvýšil napětí a pěkně podtrhl strašidelnou atmosféru. A především příběh, který měl hlavu a patu a nutil mě přemýšlet a vymýšlet nejrůznější teorie již od prvního dílu.

Na rozdíl od výše zmíněného Shinsekai yori sledovalo Another jednu jedinou dějovou linku a zbytečně neodbíhalo. Vyhnulo se tak i problémům s žánrovým zařazením. Není pochyb o tom, že si své štítky zaslouží.

Tajuplnost se sice s každým dílem snižovala, jak se divák postupně dozvídal, jak je to doopravdy. Ale dvanáctidílné anime přece nemůže zůstat záhadné navždy. Jak ustupovalo mystery, přišel na řadu horor.

A dokonce jsem se místy i zasmála!

Jediné, co mě trochu zklamalo, že se jednalo spíše o horor amerického typu. Děsivé stíny a náznaky, ze kterých mrazí převážily detailní, krvavé scény bez jakékoliv cenzury. To Another ale nemohu vyčítat, neboť právě toto zpřístupnění i pro západní sféry nejspíš přispělo k jeho obrovské popularitě.

Celkově dobře provedené, jen lehce hrůzu nahánějící, předem promyšlené anime, které bych klidně doporučila, jak naprostým strašpytlům, tak i otrlejším „Nebojsům“, kteří si chtějí na chvíli oddychnout.

 

Tsutomu Mizushima: アナザー (Another)
Rok vydání: 2012
Žánr: mystery, horor, nadpřirozeno, thriller
Počet dílů: 12

 

Yami Shibai

„Přistupte blíže a slyšte!“ zve maskovaný muž děti ke svému vypravování. Co jim ale dnes poví nebude jen tak ledajaká pohádka…

Černou sanitku a jí podobné, hrůzu nahánějící, duchařské historky zná snad každý. To možná o Yami Shibai tak úplně neplatí, rozhodně by ale mělo.

Samotný název je variací na tradiční Kamishibai, pouliční divadlo, ve kterém vypravěč představuje místní legendy pomocí malovaných kartiček a stínových loutek. Malou korekcí se z „kami – božstva“ stalo „yami – zlo, či temnota“ a namísto o hrdinech je tak toto kousek hrou o krvelačných příšerách.

Strašidelné a tajemné, přesně tak, jak si představuji správný japonský horor. Nejedná se totiž o žádnou klasickou lekačku, či kečupový masakr, nýbrž o velmi jednoduché povídky, kdy vám však od začátku až do konce běhá mráz po zádech. Víte, že se má stát něco velmi špatného a když se to konečně stane, máte z toho adekvátní nepříjemný pocit. Krátké, pětiminutové díly Yami Shibai jsou prostě ideální pro urban legends a bohatě stačí na vyvolání husí kůže po celém těle.

Zvláštní způsob animace, velmi podobný starým, českým, animovaným filmům (například Čarodějův učeň) dodává celé podívané ten správný, divadelní, vyprávěcí šmrnc.

Anime zatím stále vychází a k dnešnímu datu čítá 5 sérií a přesto, že jsou některé díly a série o něco slabší než ostatní, musím dát Yami Shibai velké plus. Takové anime se totiž nevidí každý den.

 

Tomoya Takashima: 闇芝居 (Yamishibai: Japanese Ghost Stories)
Rok vydání: 2013-2017
Žánr: horor, nadpřirozeno
Počet sérií: 5
Počet dílů na sérii: 13

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Já osobně považuju za jedno z nejlepších anime, co znám, seriál Mononoke, který má k hororu také dost blízko.

Zveřejnit odpověď