Batman v Superman: o bozích, lidech a rozporech

Asi nemá smysl oznamovat, že se přítmím multikin prohání jeden z nejočekávánějších velkofilmů letošního roku – o ničem jiném se na popkulturní scéně v posledních dnech ani nemluví.

Batman v Superman 3

Fanouškovským světem se totiž rozlehly rozpaky. Rozporuplná přijetí čekala film jak v kritické, tak divácké obci. Na jedné straně jsou ti, kteří se snaží jej mermomocí strhat a kritizují film nestřídmě a fanaticky. A na druhé straně jsou ti, kteří spektákl od Warner Bros se stejným fanatismem hájí. A na straně třetí Marveláci, kteří se okázale posmívají (protože když se dva perou, třetí…), aniž by si uvědomovali, že Marvelovky v poslední době jedou už jen na setrvačnost a na dobrou pověst, kterou si vystavěly v první fázi, a oproti temnějšímu, dospělejšímu DC je Marvel v podstatě omalovánkou pro děti. Ale kde je mezi těmito názory pravda?

Při jejím hledání nakonec půjde o vaše vlastní vnitřní nastavení. Při sledování Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti se totiž dost možná dočkáte rozporuplných názorů i jen uvnitř sebe. Pohádá se váš vnitřní filmový fanoušek s vnitřním fanouškem komiksů a je jen na vás, čím jste víc a který názor tak zvítězí. Avšak tento vnitřní dialog je správný. Film totiž má své velesilné stránky a své slabiny – a proto je pokrytectví jej na místě shodit nebo naopak vyzdvihnout do nebes.

DC Comics úspěšně zahájilo své filmové univerzum před třemi lety, kdy se dobrého přijetí kritiků i diváků dočkal Muž z oceli (byť někteří na něj prskají dodnes). A na něj – jmenovitě jeho finální destrukci – Úsvit spravedlnosti přímo navazuje. Hned v parádním úvodu filmu totiž máme možnost Supermanovu bitku se Zodem vidět z alternativního úhlu pohledu – nikoliv očima bohů, ale prostých lidí, kteří jsou šokovaní překvapivou zkázou a jako v křeči čekají, kdy se na ně zhroutí mrakodrap. Tedy – někteří. Pak jsou tu tací jako Bruce Wayne. Ten se snaží zachránit co nejvíce lidí a zároveň si uvědomuje, že tvor takové síly, jakou má Superman, představuje nebezpečí pro celou planetu. Jeho nedůvěřivost v Kryptoňana je tak naprosto pochopitelná.

Ale jestli jste čekali, že tahle mince je jen o dvou stranách, pletete se. Famfáry, prosím. Přivítejte Lexe Luthora Jr. (podle všeho jde o syna Lexe Luthora, jak jej chápeme my), nedůvěřivého, geniálního psychopata, který to možná myslí dobře, ještě pravděpodobněji však kecá. Luthor je možná postavičkou v pozadí, jeho manipulace však kontroluje všechno, co se na plátně děje – dokáže ovládat v podstatě i oba superhrdiny, což by se v budoucnosti mohlo ukázat jako největší slabina metalidí.

Základní dějová kostra je jasná – Luthor se snaží zničit Supermana. Nic víc, nic méně. Padouch k tomu využívá politiku, média, Batmana i KGBeasta… a nakonec i zrekonstruované, modifikované tělo generála Zoda, z něhož stvořil bestii („Když boha nezastaví člověk, udělá to ďábel.“) – Doomsdaye. Zatímco titulní souboj Batmana se Supermanem je soubojem o lidství (a právě lidství je vítězem), finální rubanice, jíž se zúčastní i boj si viditelně užívající Wonder Woman, je bitvou o celé lidstvo.

 

Batman v Superman 2

Tvůrci filmu v mnohém vycházeli z legendárních komiksových předloh – především z Millerova Návratu temného rytíře a z Death of Superman Dana Jurgense. A mnohých dalších, samozřejmě. A to nejen zápletkami a scénami, ale i záběry – jak se ostatně od Zacka Snydera, režiséra takřka doslovných Watchmenů, dalo čekat. Stejně jako jeho klipovité střižení záběrů s důrazem na efekt (takže četné zpomalovačky) a cit pro poetické záběry či výstavbu atmosféry.

V čem Snyder opět selhává, je přitom to nejdůležitější – vyprávění příběhu. Věřím, že Úsvit spravedlnosti je mnohem lépe napsaný než zrežírovaný film, který díky Zackově klipovitosti působí jako bez stabilní dějové konstrukce. A věřím, že na vině je příliš zběsilý střih, což se, doufejme, potvrdí v prodloužené, Rkové verzi, od které čekám napravení několika velikých chyb (např. Batmanova přespříliš rychlá evoluce názoru či jedna logická chybka ve finální bitvě) a řádově lepší snímek. Filmu by přitom prospělo, kdyby se v něm trochu více mluvilo – proč například v bitce obou hrdinů film nevyužívá více z geniálních replik Franka Millera, nechápu.

Pochvalu si naopak rozhodně zaslouží casting. Henry Cavill je opět skvělým Supermanem, byť se jeho poloha vlivem příběhu omezuje především na zádumčivost způsobenou pochybami jeho postavy o tom, zda má vůbec zapotřebí lidem pomáhat (čímž se pokračuje v Mesiášské metafoře), když je každý jeho krok chválený i kritizovaný zároveň – zda svou přítomností spíše neškodí? Ben Affleck je dobrý Batman a v samostatném filmu, který si sám píše i režíruje, se ukáže, že bude i skvělým Brucem Waynem, což je neméně důležitá poloha. Gal Gadot jako Wonder Woman na krátké ploše vysloveně září (na sólovku se těšíme).

A nakonec Lex Luthor Jr., kterého Jesse Eisenberg pojal excentričtěji a ještě šíleněji než jeho předchůdci – blíží se dokonce spíše Ledgerovu ztvárnění Jokera (díky čemuž bude mít Jared Leto zatraceně těžké se odlišit). V některých scénách je jeho křepčení až poněkud za hranou, v naprosté většině případů však své roli geniálně sedí.

Batman v Superman 1

Batman v Superman je, přiznejme si, zaměřený primárně na fanoušky, kteří si z citlivě natočených scén-poct komiksům ejakulují do trenek. Díky tomu může být méně přístupný „těm ostatním“, což je rozhodně škoda. Film také trpí tím, že někdy až příliš násilně zadělává na další rozvoj vesmíru (camea Flashe, Aquamana, Cyborga), jak se DC urputně snaží dohnat svého největšího konkurenta. A tím, že se Snyder snažil nacpat příliš mnoho látky na příliš malý prostor (byť jde o dvě a půl hodiny –Úsvit spravedlnosti je tak opakem hobití trilogie). Přitom rozdělení do dvou filmů (jeden ryze BvS, druhý B+S vs Doomsday) by mu velice prospělo. Doufejme, že první Justice League Snyder takto neuspěchá.

Ať už je tu ta rozšířená verze…

 

80%
  • Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti
  • Režie: Zack Snyder
  • Délka: 151 min
  • Hudba: Hans Zimmer, Junkie XL
  • Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Gal Gadot
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

  1. 80% ?? to je trochu moc, ne? Vidím tam dost kritiky a pak najednou hodnocení, jak kdyby to ty chyby nemělo.
    Jinak já to neviděl, protože nesnáším Prdfleka a nehodlám za něj utratit ani korunu.

  2. Klerik – Já vlastně ani nevím, jestli nadhodnocuji. Je to dost tím, že ten film je regulérně velký, cílí u mě skvěle na to komiksové fanouškovství, a prostě jsem se u něj bavil.

  3. Já se hrozně těším na tu prodlouženou verzi. A souhlas s tím, že jeden film BvS a jeden B+SvDoomsday by byl ideál.
    Je to opak klasických filmových problémů – 2,5 hodiny je málo!

  4. Takhle na první nához mi to připadá jako úplná hovadina. Stejná logika, jako míchat dohromady rum Zacapa a whisky Lagavulin protože jsou to oboje skvělé pálenky a tím pádem směska musí být ještě lepší.
    Ale jedna moc milá kamarádka na Batmana nedá dopustit, tak spolu půjdeme do kina a uvidím 🙂

  5. Tohle byl opravdu mimořádně hrozný film. Hlavně spousta samopalů a mrtvol, Batman točící Supermanem jako s bourací koulí, že by i Miley Citrus záviděla, naprosto nepřehledné scény, hlavní záporák s nepřesvědčivým motivem a na konci akt hrdinství za každou cenu, jen aby došlo k očištění. Takzvanému. Prostě od začátku do konce špatně a doporučený věk od 12 let byl snad fór.

  6. Takže jsem se právě dozvěděl že nejsem fanoušek komiksů, i když je čtu od svých 12 let což už je hooodně dlouho :))
    Jestli ten film něco je, tak je především bezradný, on totiž vůbec neví pro koho má být. Běžný divák s citem pro děj se v něm úplně ztratí, a pro komiksového fanouška je příliš explozivní a akční, to vše bohužel na úkor příběhu a vykreslení charakterů. Nechápu jak recenzent může říct, že film je lépe napsaný než zrežírovaý, no možná ano, ale pravděpodobně chlapcům někdo těsně před natáčením vytrhal půlku scénáře, a také bych chtěl zdůraznit aby se vůbec nikde nikdo nezminoval že tvůrci vycházeli z komiksů jako Millerův Návrat temného rytíře, protože to fakt není vidět a jestli to pan recenzent vidí tak jsme asi četli úplně jiné knihy, to že tam dám nasraného Batmana není inspirace. Když se Zack Snyder drží striktně předlohy (300:Bitva o Thermopyl) tak mu to celkem jde, ale jakmile začne sám s bandou scénáristických ochotníků vymýšlet příběh tak je to průser. Takže závěrem asi tak, komu se líbil Muž z oceli tak ví co může od tohoto filmu čekat, pokud ale patříte do té skupiny jako já co Muže z oceli považují za jeden z nejvíc zbytečných komiksových filmů vůbec, tak se ani na B vs S nedívejte, bohužel pro Afflecka protože je to snad zatím nejlepší Batman jaký se ve filmu kdy objevil. Doufám že svého Batmana natočí temnějším a komornějším stylem, jako ty své předešlé výborné filmy. Nemyslel jsem si, že to někdy řeknu, ale zlatý Avengers tam je také akce po ko.ot, ale alespon to má hlavu a patu.
    PS: temnější neznamená tmavší což asi Zack Snyder nechápe.
    Hodnocení 5 z 10 a to jenom abych zbytek nadšenců nenas..l.

  7. Film se mi líbil i přes to, že: Začátek teda mohl byt kratší. Superman byl naprosto bez charisma a vypadal jako naprostý trotl. I přes moji averzi k Benu Affleckovi. Ale naštěstí Lex mel moc hezké vlasy a byl věrohodný psychopat. Zachraňoval to i rusky nájemný zabiják (ten mel pěkné tetovaní). A v kině to uteklo rychle, vzhledem k délce filmu. Jen ten dabing, to skoro zabil (bohužel jsem se nedostala jindy do kina).

Zveřejnit odpověď