Lidé a jejich mysl jsou schopni úžasných věcí, jako například umění, soucitu, lásky nebo morálního cítění.
Samozřejmě tu existuje i ta horší stránka, kdy se z určitých jedinců stávají vrazi, lháři a podvodníci.
Otázkou zůstává – co se s takovou myslí stane po staletích žití? Jednu z mnoha možností nám představil Netflixový seriál Altered Carbon.
Tělo ať si hnije, mysl ať si žije
Ve 24. století se mysl člověka ukládá na kortikální čipy, které skladují veškeré vzpomínky. Když poté lidská schránka/pouzdro zemře, čip se vloží do jiného těla bez vědomí nebo dokonce vlastního klonu, a člověk může vesele běhat po světě dál. Má to jediný háček – čip při umírání lidské schránky můsí zůstat neporušen, jinak člověk zažije tzv. “opravdovou smrt” – pokud ovšem nemá svoji mysl někde zálohovanou.
Jako obyčejný člověk máte jen jednu šanci na život. Čip je implantován každému člověku starému jeden rok, a pokud náhodou zemře při nehodě a čip zůstane nepoškozený, jako odškodnění dostane nové tělo zdarma. Ovšem ne svoje. Dokonce nemusí být ani stejného věku, pohlaví či rasy.
Úplným opakem jsou tzv. Meths (Meti). Také lidé, ale diametrálně se lišící výší bankovního konta, které jim umožňuje vlastní zálohy myslí či několik obyčejných nebo vylepšených klonů v Psychasecu, což je taková banka a továrna v jednom. Psychasec je firma vyrábějící Metům klony, a pokud si tak zvolí, dokonce jim je ukládá v přísně střežených a těžko dostupných trezorech.
A nakonec tu máme Neo Catholics (Neokatolíky), kteří věří, že znovuzavádění kortikálního čipu znečistí jejich duši a půjdou do Pekla. Pokud jsou tedy lidé registrovaní jako Neokatolíci, jejich čip nesmí být po smrti zaveden do jiného pouzdra.
I démoni mají své démony
Hlavním démonem postavou tohoto seriálu je Takeshi Kovacs – bývalý Envoy (Vyslanec), který před dvěstěpadesáti lety bojoval pod Quellcrist Falconer, jež vedla povstání proti Spojeným mezihvězdným národům. Ve své době byl sice obávaným, ale stále více pronásledovaným druhem, stejně jako jeho kolegové. Když je tedy probrán zpět k životu, zejména pro Mety je živoucím a fascinujícím dinosaurem. Pro všechny ostatní jen teroristou vyvražděné skupiny, která má vlastní muzeum a děti do něj chodí na školní prohlídky a učí se o velkém vítěství Spojených mezihvězdných národů.
Takeshi je znovuzrozen do těla policisty za jedním jediným účelem – má vyřešit vraždu Meta Laurense Bancrofta, kterého někdo zavraždil pár minut před tím, než se jeho čip stihl zazálohovat, a tudíž si z posledních 48 hodin nepamatuje vůbec nic.
Další hlavní postavou je policistka Kristin Ortega, milenka Takeshiho pouzdra, která byla před ním najata Laurensem na vyřešení jeho zapeklitého případu, který však vyhodnotila jako sebevraždu. V Bancroftových očích byl tento výsledek obrovské selhání, proto se rozhodl Kristin uštědřit lekci tím, že Takeshiho oživí v těle jejího milence.
Celkově vzato: všechny postavy jsou velmi dobře propracované, a například o Takeshiho minulosti se dozvídáme skrze svižné a krátké flashbacky objevující se v efektních scénách, které je navíc ještě o něco doplňují, aby zážitek a porozumění byly lepší.
Vykrádačka největšího kalibru?
S podobným tématem se můžeme setkat i v Blade Runnerech nebo Ghost In The Shell. V obou případech je zcela zjevný rozdíl mezi chudým a bohatým obyvatelstvem a jejich moralitou. Podniky, které slibují netradiční rozkoš (uškrťte si svoji prostitutku, umožníme vám provést opravdovou smrt), firmy, které za správnou sumu vylepší určité části vašeho pouzdra nebo hotely s umělou inteligencí, ve kterých se přes padesát let nikdo neubytovává, protože UI je naprogramována chtít hosty a stává se z ní stalker – tohle všechno je 24. století. Přesto při sledování Altered Carbon máte pocit, že venkovní svět opravdu je vykrádačkou ostatních sci-fi. Na druhou stranu – jak jinak by to mělo vypadat? Létající auta, přelidněné ulice, na dobré služby musíte mít peníze a k boháčům se dostanete pouze pokud vás mají pod palcem nebo pokud pro ně děláte. Život obyčejných lidí je plný zoufalství; každý se snaží jen vydělat si alespoň dostatečný obnos na střechu nad hlavou, a pokud jste násilná krysa z ulice se správnými konexemi, životem proplouváte víceméně bez problému. Tohle není žádná novinka – takhle to funguje všude. Vždy je tu ta skupina mocných, manipulativních, ale také skupina chudých.
Proč je tedy Altered Carbon některými označován za vykrádačku? Možná to bude těmi morálními dilematy, která během seriálu divákovi prolétnou hlavou. Je tohle správné? Může člověk žít stovky let? Proč nevzkřísit zavražděné Neokatolíky a dozvědět se o jejich vrahovi? Může se umělá inteligence chovat lidštěji než člověk samotný? Může člověk “zabíjet” pro potěšení a mrtvého pak odměnit tím, že jeho čip vloží do vylepšeného těla? Tyto a další otázky nutně prolétnou hlavou snad každému divákovi.
Sci-fi akční detektivka s minimem romance
Velká většina postav se prezentuje sarkastickou povahou s cynickým humorem a rozhodně se nejedná o žádné naivní andílky. Umí se bránit, řešit problémy po svém, a pokud se jim něco nelíbí, dávají to hlasitě najevo. Akce nebo vypjatých situací tedy není v seriálu zrovna málo, a i přestřelky jsou velmi dobře zvládnuty stejně jako boje zblízka. Každý si tu přijde na své. Až na romantiky. Ne, ne. Tady nejsou žádné večeře při svíčkách, oslavy narození dětí nebo vyznávání lásky. Tady je znásilňování, vraždění (už chybí jen to rabování, co?) a temná atmosféra se zbohatlíky, kteří mají důležité lidi omotané kolem prstu a všechno ovládají jako Jeho Šedá eminence.
Docela mě potěšilo, že hotel, ve kterém se Takeshi ubytuje, se jmenuje The Raven Hotel (Hotel Havran) a vzorem pro jeho umělou inteligenci není nikdo jiný, než Edgar Allan Poe (pokud jste obeznámeni s jeho tvorbou, víte, že optimismem zrovna nehýřil, a to dodává atmosféře seriálu zajímavější nádech).
Záporné postavy jsou taktéž správní magoři schopní zajít za hranice nemožného, jen aby dostali to, co chtějí. A stejně tak jako jsou krvežízniví, bezohlední a krutí, jsou i prohnaní a využívající veškerých prostředků, kterých se jim naskytne; a netrpí ani nedostatkem vynalézavosti.
Seriálové tvůrkyni Laetě Kalogridisové (filmy Prokletý ostrov, Alexander Veliký či letos očekávaný Alita: Bojový Anděl) se podařilo do seriálu obsadit zajímavé a dobré herce. Hlavní roli Takeshiho si zahráli Joel Kinnaman (známý ze Suicide Squad, The Killing nebo House of Cards), Will Lee Yun (Brimstone) a Byron Mann. Mezi další hvězdy patří Michael Eklund, kterému zřejmě role psychopatických maniaků už nikdo neodpáře, James Purefoy (V jako Vendeta, Solomon Kane, Resident Evil) jehož megalomanský Bancroft s pokřivenou morálkou je lehce uvěřitelný a je opravdu radost jej pozorovat. Toho největšího, avšak dobře skrytého záporáka, hraje Dichen Lachman (Agents of S.H.I.E.L.D., The 100) a Kristin Lehman. Výborně zahrané postavy obou hereček skvěle dokazují, co jsou ženy schopné udělat pro rodinu (byť jsou obě trochu více amorální).
Altered Carbon vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatele Richarda K. Morgana. Osobně jsem knihy nečetla, ale určitě je tam více rozdílů mezi prvním dílem a první řadou seriálu. Přesto – pokud jste nečetli knihy, užijete si jízdu tak jako tak. A ten, kdo knihy četl, snad těch několik změn tvůrkyni promine.
Altered Carbon(TV seriál) – 1. série
USA, 2018
Počet epizod: 10
Stopáž: 10×46-67 minut
Režie: Miguel Sapochnik, Nick Hurran, Uta Briesewitz aj.
Předloha: Richard Morgan (kniha) Scénář: David H. Goodman, Laeta Kalogridis, Steve Blackman aj.
Hudba: Jeff Russo
Hrají: Martha Higareda, Joel Kinnaman, James Purefoy, Stephanie, Cleough, Ato Essandog, Byron Mann, Renée Goldsberry aj.